Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak naučit psa tahat?

Autor Téma: Jak naučit psa tahat?  (Přečteno 88062 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #45 kdy: Únor 24, 2013, 13:38:33 »
Ještě že ty psy nijak nevycvičuju, jinak bych byla úplně v pr... jak to dělat dobře ;D


Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #46 kdy: Únor 24, 2013, 16:36:56 »
Jedna z věcí co mi na klikařích vadí - vždycky srovnávají nesprávné použití jiného výcviku se špičkovým použitím klikru. On snad klikrem pes pochopí zónu napoprvé a sám? Ví při prvním kliknutí za co ten klik přišel? Kulový, taky mu musíš nějak vysvětlit kde chceš ty packy mít. Já mám radši zóny sbíhané, řeším položením odměny kousek za překážku, tak aby nejlepší poloha pro sebrání byla zhruba 2on2of, funguje to a je to rychlé, bez účasti psovoda (připojuji povel).

Obecně mi na klikru vadí víc věcí, třeba časté přeskokové chování (pes nabízí vše možné jen aby už ta věc klikla), způsobené zejména přidáváním povelu až nakonec, nespolehlivost a hlavně to, že když pak začneme rozebírat kritické situace, zjistím že stejně všichni sáhnou po stopovačce, ručnímu upravení psa, lákání na pamlsek, prostě všechno to co mi na začátku vyčtou že je špatně. Nedají se spolehlivě naklikat útěky za zvěří, agrese na psy, tahání na vodítku...

Ale dost už klikru, zase se nám to zvrtlo ve věčnou polemiku. My jdem stavět pejskuláky  ;)
Dík za odpověď. Ad 1: to máš nejspíš pravdu, ale jak jinak chceš popsat výhody než porovnáním. Určitě existuje víc způsobů jak psa vycvičit pozitivně a už jsem to i několikrát psala, že klikru k tomu není vždy potřeba, mě jen příjde klikr z těch metod pro psa tak nějak nejjednodušší.
Ad 2, na první kliknutí asi ne, ale na druhé už ano (shaping) když mu jednou klikneš že je to dobře, tak to zkusí znovu, a chování se upevňuje. A to je přesně ono, pes VÍ za co odměna příjde, protože to chování opakuje, kdyby to nevěděl, tak nemá co opakovat. A už několikrát se mi potvrdilo, že pes skutečně vnímá své tělo a ví přesně, kde a jak má končetiny, hlavu, čenich, ocas... Například při špatném kliknutí, kdy člověk klikne nepřesně, tak pes prostě zkusí to co bylo "odkliknuto" ačkoliv špatně. No a když to podruhé špatně neodklikneš, tak se vrátí k původní správné verzi. To je trochu nevýhoda, člověk musí být neustále ve střehu a klikat co nejvíc přesně. Taky mám radši sbíhané, ale to už teda vůbec nechápu, running contact snad nelze nacvičit jinak než přes clicker. Jak vysvětlíš psovi že na to má šlápnout jinak, než kliknutím? Tebou popsaná metoda mi příjde strašně nespolehlivá, pes přeci vůbec nemůže vědět kde má packy? Nebo ano? Navíc při sbíhaných jde hlavně o rychlost, a když se pes má zdržovat sebráním pamlsku, tak se spíš zastaví, než že poběží. A připojuješ povel, tedy pes zastavuje na povel, to ale musíš být vždy v blízkosti psa, aby jsi mu ten povel mohla říct ve správnou chvíli, na dálku přeci nemůžeš odhadnout kde se pes přesně nachází, tedy je zóna závislá na pozici psovoda. Nevím třeba jsem to pochopila špatně?, ale tohle mi nepříjde ani rychlé ani samostatné ani spolehlivé. Ono ani nácvik sbíhaných zón dle Silvie, není stoprocentní (viz MS 2010 Barča Sajdoková a Saf - pro nezasvěcené, holky přišly i titul vícemistra světa protože Safi odskočila áčko, ačkoliv Safča měla zóny vždycky perfektní, proč? nikdo neví...) a to je Barča přímo excelentní psovod a handler.
Ad 3, přeskokové jednání? ale to je na tom právě to krásné, pes si uvědomuje co dělá, kde má svoje tělo, dokáže rozvíjet iniciativu, dokáže nad svým chováním uvažovat, rozvíjí se samostatné myšlení, zlepšuje se vztah s psovodem, navíc má pes možnost výběru. A přidávání povelu až nakonec? To je právě lepší, protože pes ví přesně co ten povel znamená, má naučen celý komplexní cvik, žádné mezifáze. Když chci po psovi aby mi vyskočil na záda, tak bych mu povel "skoč" říkala při nácviku již když jsem ho učila vyskočit na něco (stoličku), tedy by to znamenalo, že povel skoč má pro psa význam, že má vyskočit na stoličku, ale tak to není, povel skoč znamená rozeběhni se a šplhem mi vyskoč na záda.
Ad 4 - neřekla bych že je to nespolehlivé, právě naopak, díky tomu, že pes stoprocentně rozumí povelu a těší se na cvičení, tak nemá proč by to dělal jinak, z pohledu člověka nespolehlivě. Právě proto, že má pes ze cvičení radost a ví že za správné provedení přichází odměna, kdežto za nesprávné odměna nebude (nepřichází trest - maximálně tzv. pozitivní trest, pro psa workoholika je už samotné přerušení práce "trestem", ale pes se neokřikuje, nemlátí, nenadává se mu, prostě se beze slova seberu a opravím to. A když to pes napodruhé udělá dobře pochválím ho, když ne musím se zamyslet, kde jsem udělala chybu, já né pes. Tedy nechápu jak to může být nespolehlivé, pes ví že když to neudělá dobře, tak odměna nebude, a to ho motivuje aby to udělal, tak jak my chceme.
Ad 5 co se týče problémů, tak bych neřekla, že se řeší, tak jak píšeš. Alespoň tedy já je tak neřeším. To že pes nepřichází spolehlivě na přivolání, nebudu řešit stopovačkou (vůbec to neřeší primární problém), ale zamyslím se kde je chyba, proč to dělá a budu se snažit odstranit příčiny toho,že nechce přijít, nebudu psu znemožňovat to dělat, ale budu se snažit zjistit proč to dělá a vyřešit to například zvýšením motivace, aby měl proč přijít. Ve změně výcviku z shapingu na luring nevidím až takový problém, ale obvykle to nedělám. Výcvik je třeba dopředu si dobře rozmyslet a předvídat možné komplikace, tedy bych si měla být jistá, že daný cvik lze naučit shapingem a že v půlce nebudu muset řešit takovéto problémy.
Ad 6 - tak zrovna o útěku za zvěří bych mohla vyprávět. Mám, nebo spíš měla jsem, notorického útěkáře za zvěří. Kdykoliv jsme na poli potkali zajíce, tak ho hnal třeba 3 km, nedbaje mého zoufalého, výhružného a zákazového volání ;D. A já pak jako blbá pobíhala po poli a vyřvávala si hlasivky v obavě, že psa někde odpráskne myslivec. Když se pak po 3/4 hodině vrátil, tak už z dáli se plazil (nikdy jsem ho nezmlátila), já měla chuť psa zadupat do země, ale nemohla jsem, prvně je to moje chyba, že nebyl na vodítku a že utíká za zvěří a pak se taky vrátil, sice skoro po hodině, ale vrátil, tudíž by bylo trochu kontraproduktivní kdyby jsem ho zmlátila. Ačkoliv normálně mě poslechnul na slovo, tak jakmile hnal zajíce, tak to byla konečná (ještě radši sklopil uši a dělal že neslyší). Dlouho jsem tento problém řešila, protože mě nebavilo chodit ven se psem na vodítku, ale zároveň jsem se o něj bála. Až mě napadlo, že mu to prostě naklikám. Dokonce jsem k tomu využívala stáhnou králičí kůži, kterou sestra tahala po zahradě na provázku. Bylo to jednoduché, když za domnělým králíkem vyběhnul, tak ještě před tím než ho dostihnul, Terina kůži schovala, já jsem si pro psa došla bez jakýchkoliv komentářů jsem ho odvedla a on neměl ani králíka ani odměnu ani moji přízeň, docela brzo pochopil, že je přeci jenom lepší když si příjde pro odměnu a bude vychvalován do nebes než aby, neměl nic. Teď to v praxi funguje tak, že když uvidí zajíce, tak automaticky běží ke mě pro odměnu, nebo kdyby třeba zajíc vyskočil z houští přímo před psem, tak za ním vyběhne (přecijen jeho lovecký pud mu to nedá, když je zajíc tak blízko ;D) na češ já na něj okamžitě zavolám, uběhne asi tak 10 m a vrací se pro odměnu. Od doby kdy jsem to naklikala už jsme potkali aspoň 50 kusů zvěře - honil i srnky a ani za jedním kusem nevyběhnul, nebo ne tak, aby se nedal zavolat zpátky. Takže si myslím, že to funguje spolehlivě a to ani nemusím být ve střehu, někdy se najednou přiřítí ke mě a "dožaduje" se odměny aniž bych já nějakou zvěř zaregistrovala. Nevýhoda je že musím mít pořád u sebe pamlsky nebo hračku, když už je nejhůř, tak poslouží i klacík pohozený u cesty  ;D Agresi na psy teď řešíme, je dost majetnický a má potřebu bránit cokoliv o čem si myslí, že je potřeba to bráním (mě, mou rodinu, můj batoh, svoje vodítko, náš stan, kamarádky fenu, naši Kattleen...) a to nepatřičným způsobem. Je agresivní na vodítku, vůči větším, nebo stejně velkým psů. Feny, štěňata, malé i malé útočné psi (typu vzteklý york) a submisivní psy nenapadá. Má problém se stejně velkými a většími psy z kterých nějakým způsobem patrně cítí konkurenci. Když je na volno, tak si těchto psů, pokud si oni nevšímají jeho, nevšímá. Zatím to řešíme a neřekla bych, že je to neřešitelný problém, prozatím pokud vyjede, tak ho stačí okřiknout. Do budoucna bych chtěla aby si takovýchto psů nevšímal, kamarád s nimi nejspíš nebude, ale to nepotřebuju ;) A tahání na vodítku jsem pro změnu dlouho řešila s Kettylkou. Ačkoliv je to malý pes (6 kg) tak sílu má jak bejk ;D, to jsem teda neřešila klikáním (né že by to přes to nešlo, ale v té době Kettka,ještě nebyla naklikaná a potřebovali jsme to řešit rychle), ale pozitivně a bez nasilí. Když někam táhla, tak jsem se otočila do protisměru, oslovila jsem jí a vydali jsme se opačným směrem, dokud bylo vodítko prověšené šly jsme (z počátku tak 2 m :D), jakmile se natáhlo šly jsme jiným směrem. Je dost tvrdohlavá, ale já taky, takže to byl souboj kdo dýl vydrží :D Vyhrála jsem. Kettynka po nějaké době pochopila, že když vodítko bude napnuté tak se prostě nepůjde tam kam ona chce. Stejně lehce a možná ještě snáz jsem to učila Benjase. tentokrát již přes clicker. Tam prostě jen stačilo naklikat, že se mi líbí když je vodítko povolené a to bylo celé, práce asi tak na půl hodiny, ikdyž Benjí teda nebyl úplně extrémní tahač.
Ono asi taky záleží na přístupu, ten kdo problémy řešit nechce, tak je "vyřeší" tou nejjednodušší cestou, nejjednodušší pro něj (viz stopovačka, nebo ještě lépe flexi vodítko). Já problémy vidím jako výzvy  >:D. Ale už skutečně dost o klikání, v tohle jsem zvrhnout nechtěla, je to totiž celkem bezcenné. Ten kdo klikat chce, ten si informace najde a ten kdo nechce, tak tomu to nejspíš nikdo nevysvětlí :D. Každý máme svoje názory, které se nemusí vždy schodovat. Tož pěkného pejskuláka :D :D

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #47 kdy: Únor 24, 2013, 16:49:37 »
Já jednou otáčela psa na veterině, břichem nahoru a na druhej bok a veterinář mi vynadal, že co to dělám, že takhle se psem mu můžu převrátit i žaludek .... tak mě to napadlo, když tu čtu o těch sudech :-)
Tohle platí pro psa uspaného nebo přispaného, který má povolené veškeré svalstvo, proto se dodržuje otáčení přes břicho.  "Zaživa" bych se toho obávala jen čerstvě po večeři, případně asi u těch obříků u kterých hrozí torze i tím že pes seskočí z postele.
tohle jsem dělala se psem při smyslech a stejně mi vynadal :-))
Tak to nevím, nejsem vet, ale nemyslím si, že by to psovi nějak významně vadilo. To už by naše Kattleen asi už musela být mrtvá, ta se válí neustále, pořád se překuluje a torzí netrpí  :D

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #48 kdy: Únor 24, 2013, 16:54:03 »
Ještě že ty psy nijak nevycvičuju, jinak bych byla úplně v pr... jak to dělat dobře ;D
:D :D Já bych řekla, že se z toho dělá až moc velká věda, přitom je to tak prosté, stačí pochopit princip a pak už je to hra :D :D.

Offline P. & G. N. R. J.

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 653
  • Souhlasu: 29
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #49 kdy: Únor 24, 2013, 16:57:54 »
Sákryš, co je to za slohová cvičení, kdo to má číst :D Nejlepší je prostě přijet na DT a koukat, jak to dělají ostatní :)

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #50 kdy: Únor 24, 2013, 17:06:41 »
[ :D :D Já bych řekla, že se z toho dělá až moc velká věda, přitom je to tak prosté, stačí pochopit princip a pak už je to hra :D :D.

Navíc neumím cizinsky (psi asi taky ne)...tak rostou chudáci jak dříví v lese (naštěsí  vypadaj, že jim to vyhovuje...a mě taky...) ;)

Offline tažní münstíci

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 23
  • Souhlasu: 5
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #51 kdy: Únor 24, 2013, 17:37:11 »
 
Citace
Teď to v praxi funguje tak, že když uvidí zajíce, tak automaticky běží ke mě pro odměnu...
lovecký pes moc dobře rozezná atrapu a živého zajíce, nedovedu si představit, že by nějaký klikr měl zkrotit silný lovecký pud ... a proto si myslím, že nešlo ani o klikr jako takový, ale ten způsob, který mu byl ukázán, a to jak jsem přečetla a pochopila správně, klikr v tom neměl prsty ale odměna, kterou dostal ...

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #52 kdy: Únor 24, 2013, 18:03:32 »
Pes pro kterého je největší odměnou radost ze cvičení, radost psovoda, ... na toho klikr nepotřebuješ, ten bude makat i když ho budeš mlátit a ještě u toho bude vrtět ocasem. Co pes který bude makat jen pokud zrovna bude mít chuť na pamlsek, ale nechytáš se u zvěře, u háravek,... a když něco nebude chtít udělat, prostě to neudělá? Nebo si naopak dělá co chce? Sama píšeš že ti "hlídá" tebe, stan, cokoliv... agrese na psy... Jak dlouho ho máš? Nebo to neřešíš?

Offline Blanka + štěklouni

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 157
  • Souhlasu: 3
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #53 kdy: Únor 24, 2013, 18:09:58 »
Pomóc, já chci slovník, tady to jsou samý cizí slova! To už je jak na agility fórech, tam jsem z těch slov taky jelen a tady už taky!  >:D Nemohlo by se všemu říkat česky?  ;) Jinak tedy ani já nejsem příznivcem klikru a sázím na slovní pochvalu a naši psi to berou normálně a funguje to taky.

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #54 kdy: Únor 24, 2013, 18:10:42 »
A co přesně Vám vadí, nebo je proti srsti při klikání?...
Přesně tohle:
Ano a tomu se s clicker říká shaping. ...co se dotyků týče, tak tomu se říká luring... ...naučila přes capturing...
To vytváření zdání "vědeckosti", aby se klikání dalo vydávat za jedinou nejsprávnější metodu. Úplně stejně, jako když se o rozmazleným nesamostatným psovi řekne, že trpí separační úzlostí, aby se místo výchovy mohly předepsat prášky.
Taky názor ;) a jak se zdá, potkává se s podporou  :D. Neřekla bych, že to je vytváření nějakého klamného postoje a mluvení v cizím jazyce, tak aby tomu lidé nerozuměli a vypadalo to strašně chytře, vědecky a super. Spíš naopak, už se tu takovou dobu snažím vysvětlit, jak to funguje a že je to úplně jednoduché ;).Sama nemám ráda když se problémy nazvou vědeckými termíny v domění, že se to vyřeší. Když se Vám nelíbí slovo luring tak ho nahraďte něčím jiným, český překlad je navádění, nebo tomu můžete říkat třeba rohlík s máslem :D :D, na pojmenování přeci vůbec nezáleží :D Možná že mám rozmazleného psa, ale co už, když mu tento přístup vyhovuje...Co se týče separační úzkosti, tak jistě existují psi, kteří jsou prostě rozmazlení, ale existují i psi, kteří prostě nejsou nervově vyrovnaní a trpí separační úzkostí, která se dá řešit i jinak než prášky. A ona rozmazlenost se dá řešit, právě přes clicker, ale i bez něj. Například naše Kettynka je rozmazlená. Je to pes babičky důchodkyně, která žije sama a přišla o fenku zrovna v době kdy sousedi měli mimča. Měl to být KLIDNÝ pejsek babičce na gauč. Je to kříženka po relativně klidných rodičích, ale geny se nějak zkřížily a Kejťas je magor :D. Od rána do večera vydrží běhat skákat, nosit míčky, přetahovat se o hračky a vymýšlet různé blbosti. Je to věčně nevybité zvíře a když se nechá doma sama, tak demonstrativně něco zníčí, teď už tedy ne. Byl to poměrně problém, protože kdykoliv jsme přišli domů, tak nás čekalo nemilé překvapení co zase zníčila, bylo nutno jí to odnaučit. Tak jsem jí ze začátku jen na chvíli odvedla za dveře a nechala ji tam jen chvilinku o samotě. Pak jsem otevřela dveře a pochválila ji (když teda nedělala bordel samozřejmě :D) Prodlužováním intervalu se naučila být o samotě i půl dne. Dnes už naštěstí nic neníčí ... Jak říkám všechno se dá řešit, i zdánlivě nevyřešitelné..... :D

Offline Gwen a Dinulka

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1655
  • Souhlasu: 123
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #55 kdy: Únor 24, 2013, 18:21:09 »
Koukám, že už tu nejde ani tak o učení psa tahat, jako o obrácení pohanů na víru svatou.  >:D

Hodný holky se dostanou do nebe, potvory se dostanou všude.
Dum Spiro, Spero
http://gwenfoto.blogspot.cz/

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #56 kdy: Únor 24, 2013, 18:51:51 »
Citace
Teď to v praxi funguje tak, že když uvidí zajíce, tak automaticky běží ke mě pro odměnu...
lovecký pes moc dobře rozezná atrapu a živého zajíce, nedovedu si představit, že by nějaký klikr měl zkrotit silný lovecký pud ... a proto si myslím, že nešlo ani o klikr jako takový, ale ten způsob, který mu byl ukázán, a to jak jsem přečetla a pochopila správně, klikr v tom neměl prsty ale odměna, kterou dostal ...
Máš pravdu, zpětně když jsem četla svoje slova, tak to z toho tak vyplývá. Šlo hlavně o princip, o to, že to byl shaping. Měl na výběr, buď poběží za onou atrapou a nebude mít nic, nebo se otočí a i přes lovecký pud, který mu velí pronásledovat zvěř, poběží ke mě a bude mít odměnu, kdyby neznal princip shapingu, tak by asi neměl motivaci ke mě chodit. Klikala jsem v momentě kdy se otočil. Kdybych neklikala, tak bych mu nejdřív musela vysvětlit, že chci aby šel ke mě, neříkala jsem mu povel, proto ani když za zajícem vyběhne nevolám "ke mě", ale "Benííí". Nechala jsem ho, aby si na to přišel sám, aby to nedělal na povel, to by nejspíš nestačilo, ale aby věděl že když za tím nepoběží, tak dostane odměnu. Protože by podle mě tedy u mého psa povel nestačil, to když utíkal za zajícema dřív tak jsem na něj mohla řvát co jsem chtěla a vůbec na to nereagoval ačkoliv kdykoliv jindy pro něj "ke mě" bylo jako zákon. A neříkám že to nejde jinak, vůbec bych k tomu klikr nepotřebovala, kdybych v momentě kdy se otáčel zavolala třeba "supéééér", tak by to fungovalo úplně stejně, má to být jen vysvětlení, že přes clicker to jde taky ;). A s tou atrapou, to jsem se taky trochu obávala, že to nebude fungovat, ale funguje tak no problem, kdyby nefungovalo, tak bych asi použila .... živýho? :D

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #57 kdy: Únor 24, 2013, 19:05:32 »
Koukám, že už tu nejde ani tak o učení psa tahat, jako o obrácení pohanů na víru svatou.  >:D
Já jsem tohle taky nechtěla, měla to být pouze diskuse o tom, jak pomoct trekařce začátečnici s tím, jak psa naučit optimálně tahat, ale pak se to nějak zvrhlo ;D a nikoho k ničemu neobracím :D (alespoň tedy doufám :D)pouze vysvětluju, kdybych neodpovídala, tak by to nejspíš bylo vyhodnoceno tak, že nemám argumenty ;).

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #58 kdy: Únor 24, 2013, 19:17:06 »
Pomóc, já chci slovník, tady to jsou samý cizí slova! To už je jak na agility fórech, tam jsem z těch slov taky jelen a tady už taky!  >:D Nemohlo by se všemu říkat česky?  ;) Jinak tedy ani já nejsem příznivcem klikru a sázím na slovní pochvalu a naši psi to berou normálně a funguje to taky.
:D luring=navádění, shaping=tvarování, capturing=zachycení, google nefunguje? :D :D další cizí termíny jsem snad nepoužila. A ty slovní pochvaly jsem už někde výš psala, s klikrem si pes uvědomuje celé svoje tělo (i pánevní končetiny), čehož slovní pochvalou nedocílíte.

Offline Gwen a Dinulka

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1655
  • Souhlasu: 123
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #59 kdy: Únor 24, 2013, 19:43:06 »
To jsem fakt netušila, že potřebuju klikr k tomu, aby můj pes pochopil, že má 4 nohy  ;D ;D ;D

Hodný holky se dostanou do nebe, potvory se dostanou všude.
Dum Spiro, Spero
http://gwenfoto.blogspot.cz/

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: