Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak naučit psa tahat?

Autor Téma: Jak naučit psa tahat?  (Přečteno 87924 krát)

0 uživatelů a 7 Hostů prohlíží toto téma.

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #30 kdy: Únor 24, 2013, 09:42:01 »
dej pac? Piškot v pěsti před čumák a v okamžiku kdy po ruce pes hrábne packou se ruka otevře. U na začátku zmiňovaného sedni stačí ruka s piškotem ve správné výšce. Lehni piškot dolů a dopředu... Na to abych se psa nedotýkala přece nepotřebuji klikr. A tam kde je to s dotekem lepší, tak nakonec zjistím že i klikaři na psa sahají, akorát to pojmenují anglicky a udělají z toho vědeckou metodu. (Jak se učí válet sudy bez doteku?)

Offline TerCedrici

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 472
  • Souhlasu: 21
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #31 kdy: Únor 24, 2013, 09:45:11 »
Já souhlasím...pořád o tom přemýšlím, v čem je rozdíl (mezi klik a slovem).... Když pes udělá, co jsem mu řekla....učim ho SEDNI, pes sedne, v momentě, kdy je zadnkem na zemi ho vychválim až do nebe... a je to... prostě pořád nevim, proč by to nemělo stačit - vždyť máme takový krásný arzenál - hlas, intonaci, hlasitost, emoce v tom hlase, gesta, ruce... a piškoty a míčky :-))))) - jen to dobře načasovat  ;D


Offline TerCedrici

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 472
  • Souhlasu: 21
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #32 kdy: Únor 24, 2013, 09:47:14 »
dej pac? Piškot v pěsti před čumák a v okamžiku kdy po ruce pes hrábne packou se ruka otevře. U na začátku zmiňovaného sedni stačí ruka s piškotem ve správné výšce. Lehni piškot dolů a dopředu... Na to abych se psa nedotýkala přece nepotřebuji klikr. A tam kde je to s dotekem lepší, tak nakonec zjistím že i klikaři na psa sahají, akorát to pojmenují anglicky a udělají z toho vědeckou metodu. (Jak se učí válet sudy bez doteku?)

Já jednou otáčela psa na veterině, břichem nahoru a na druhej bok a veterinář mi vynadal, že co to dělám, že takhle se psem mu můžu převrátit i žaludek .... tak mě to napadlo, když tu čtu o těch sudech :-)

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #33 kdy: Únor 24, 2013, 10:11:07 »
Vím jak to s kočkami je, jen jsem se chtěla pochlubit  ;D ;)
:D v tom případě gratulace, musíte mít doma mazlíka ;). Kdybych já po babičky kocourovi chtěla něco takového, tak by na mě nejdřív ošklivě koukal, pak by mě poškrábal a jako bonus možná ještě kousnul, potom by zcela nasraně odráčel  :D. každé zvíře je jiné a výjímky potvrzují pravidlo  :D

Offline petra.pab

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 10
  • Souhlasu: 3
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #34 kdy: Únor 24, 2013, 10:16:10 »
Já si myslím, že na klikru není nic špatného. Viděla jsem několik psů, kteří pomocí této metody pracují a musím říct, že je to krása pohledět. Mě osobně se to moc nedaří, využívám hlavně laring, ale myslím, že je to moje chyba, protože psa nedokáži dostatečně motivovat k vlastní iniciativě.
Myslím, že výcvik je otázka vlastního vkusu a pokud to funguje tak proč ne? Já bych žádný styl výcviku nehanila, pokud v něm nejde vyloženě o násilí páchané na psu či o nějaký silný nátlak.
Někdo má zkušenosti s tímto a vyhovuje mu to, někdo zase s něčím jiným. Neodsuzovala bych někoho jenom proto, že se snaží jít na to jinak než je zvykem. Naopak, podporovala bych inovátory ve výcviku, protože né vždy to co je normální je správné.


Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #35 kdy: Únor 24, 2013, 10:38:29 »
Ještě k tomu výcviku, pokud má drahá přítelkyně MKokinová chceš, naše Máša právě hárá. Dneska jsem se Samínem byla pocvičit a takto mimo jsem ho snad ještě neviděla :-D
Má drahá přítelkyně, nepochybuji že by to bylo zajímavé ;D, úplně si to dovedu představit, Vaše nerudná Máša toho času již nasraná jak beruška, by chtěla zakoustout to moje černý zvíře a on by naopak toutžil po jejím nakrytí. My dvě by jsme jako 2 blbky běhaly kolem, protože by ani jeden pes neposlechnul na přivolaní (ikdyž možná že ne, až zas takový úchyl to není ;D) a kolem nás by ještě zmateně pobíhal tvůj Samuel  :D :D. Vtipná to představa, ale v zájmu zachování fyzického i duševního zdraví všech potencionálně přítomných to radši zkoušet nebudeme.... :D

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #36 kdy: Únor 24, 2013, 11:01:46 »
Já byla v roli toho, kdo učil, takže o prijemnosti pro uciciho by se dalo polemizovat. Pokud bych to 4 letému decku vysvětlovala jen slovně, do konce pobytu na horach by to nepochopilo a rodiče by mne zlincovali :) ale to sem nepatří :) spíš jen jsem asi zastánce manipulace, všechny psy jsem učila podávat packu tak, že jsem jim ji zvedla, řekla pac a pak podala piškot, klikání by mi lezlo na nervy, což je ale můj osobní pocit ;)
K těm lyžím, spíš to bylo myšleno tak, že když dítěti řeknete: Musíš přenášet váhu z jedné nohy na druhou a špičky lyží tlačit k sobě, takhle. A teprve potom mu ty nohy budete "štelovat" do příslušné pozice, tak tomu bude rozumět a bude vědět co s tím hodláte dělat. Kdežto psovi když řeknete: Hele teď ti stlačím zadek dolů, zároveň s tím ti řeknu povel Sedni a pak tě pochválím, tak na Vás nejspíš bude koukat jako na blázna (když mu to budete říkat příjemnou intonací a budete se u toho pitvořit, tak asi bude spokojeně vrtět ocáskem, ale úplně si nemyslím že by pochopil jediné slovo z Vašeho výkladu  ;D. Jistě je to absurdní příklad, ale na vysvětlenou o co mi šlo, doufám stačí. A k tomu klikání, normální pes s manipulací vůbec nemá problém, ale labilní zvířata, třeba jako můj Benjamín, s tím problém mít mohou a to navíc v cizím prostředí (například na cvičáku) a za asistence cizích osob. Třeba doma v klidu, ve známém prostředí s tím až takový problém nemá, protože mi věří a neočekává ode mě nic špatného, ikdyž příliš nadšený z toho prostě není. Mnohem lépe mu je, když si to co po něm chci může "vymyslet" sám (shaping)

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #37 kdy: Únor 24, 2013, 11:13:18 »
Já jednou otáčela psa na veterině, břichem nahoru a na druhej bok a veterinář mi vynadal, že co to dělám, že takhle se psem mu můžu převrátit i žaludek .... tak mě to napadlo, když tu čtu o těch sudech :-)
Tohle platí pro psa uspaného nebo přispaného, který má povolené veškeré svalstvo, proto se dodržuje otáčení přes břicho.  "Zaživa" bych se toho obávala jen čerstvě po večeři, případně asi u těch obříků u kterých hrozí torze i tím že pes seskočí z postele.


Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #38 kdy: Únor 24, 2013, 11:24:37 »
Já teda při slovech klikr a pozitivka mám taky osypky  :). Na druhou stranu třeba packy jsem u obou psů učila shapingem. A když to tak člověk veme, tak na principu klikru jako označovače cvičí dost lidí, jen místo klikání maj slovní hodnocení  :). Prostě jsou situace, kdy se prolínám s pozitivkou, ale pozitivku jako "styl" (míněno přizpůsobení veškerého chování) odmítám :)
A co přesně Vám vadí, nebo je proti srsti při klikání? Jak už jsem psala výše, znám spoustu lidí, kteří cvičí se zvířaty pozitivně a malou plastovou krabičku k tomu nepotřebují. Já clicker používám, protože to prvně vyhovuje mému psovi, což je pro mě nejdůležitější a taky to vyhovuje mě. K tomu slovnímu signálu, jsou situace (nácvik náročných cviků - např. chůze po předních tlapkách) kdy okamžik provádění cviku je tak krátký, že člověk není schopen slovní pochvalou vystihnout přesně ten správný moment (zadní packy ve vzduchu) a pak v tom zvíře může mít bordel, ale nejde jen o náročné cviky, prakticky u všeho člověku trvá dlouho než vysloví pochvalu. Například povel sedni, když bude učený shapingem bez clickeru, tak v momentě kdy pes sedí a vy ho pochválíte, tak on už může vstávat, nebo ještě nedosednul a slovo je oproti kliknutí příliš dlouhé. A pokud máte na mysli místo kliknutí jiný signál, vždy "stejný", třeba slovo OK, tak se  zase člověku nikdy nepodaří, aby ono OK bylo pokaždé stejné, pak mi prostě příjde jednodušší kliknout, to je vždy stejné, krátké a pes tomu rozumí.

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #39 kdy: Únor 24, 2013, 11:56:04 »
dej pac? Piškot v pěsti před čumák a v okamžiku kdy po ruce pes hrábne packou se ruka otevře. U na začátku zmiňovaného sedni stačí ruka s piškotem ve správné výšce. Lehni piškot dolů a dopředu... Na to abych se psa nedotýkala přece nepotřebuji klikr. A tam kde je to s dotekem lepší, tak nakonec zjistím že i klikaři na psa sahají, akorát to pojmenují anglicky a udělají z toho vědeckou metodu. (Jak se učí válet sudy bez doteku?)
Ano a tomu se s clicker říká shaping. Už asi po čtvrté, ano dá se psem pracovat pozitivně i jinak než s clickerem, vždyť clicker trénink je založen na pozitivní motivaci. Mě to prostě jen s onou malou krabičkou příjde jednoduší a pro psa mnohem lépe srozumitelné. A co se dotyků týče, tak tomu se říká luring (ikdyž ani při luringu se psa nemusím dotýkat vždy) A neřekla bych že je to vědecká metoda, naopak příjde mi to jednoduché a zvířatům přirozené, o čemž svědčí i to, že přes clicker jde vycvičit snad jakékoliv zvíře (měla jsem zato, že jen savci a ptáci, omyl i zvířata mnohem jednodušší, třeba akvarijní rybičky,) nejenom pes, ono to ani kvůli psům nevzniklo, na principu clickeru se cvičí poštovní holubi, kytovci v zábavních parcích v USA a jiná zvířata. A sudy bez dotyku? Já to naší Katleen naučila shapingem z povelu "hají" (leží na zádech), který jsem jí naučila přes capturing (zachycení), ale to spíš proto, že Kejťas se na zádech válí pořád, takže stačilo jenom kliknout ;). U psa který nedělá "děvku" tak jako oba moji psi, bych to učila asi přes luring, kde už se ho s největší pravděpodobností budu muset dotknout :), ale asi by to šlo i z lehni shapingem, ale to jsem nezkoušela  :).

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #40 kdy: Únor 24, 2013, 12:30:20 »
Já souhlasím...pořád o tom přemýšlím, v čem je rozdíl (mezi klik a slovem).... Když pes udělá, co jsem mu řekla....učim ho SEDNI, pes sedne, v momentě, kdy je zadnkem na zemi ho vychválim až do nebe... a je to... prostě pořád nevim, proč by to nemělo stačit - vždyť máme takový krásný arzenál - hlas, intonaci, hlasitost, emoce v tom hlase, gesta, ruce... a piškoty a míčky :-))))) - jen to dobře načasovat  ;D
Problém je v tom, že člověk nedokáže tak rychle vychválit psa až do nebes (příspěvek výše) Navíc když psa pochválím, tak v některých momentech ani neví za co ho chválím př. agility-zóny- pes musí zastavit na konci kladiny, tak aby přední packy měl na zemi a zadní na kladině - když budu psa zónu učit tak, že ho "donutím" na konci zastavit a pochválím ho, tak on ale vůbec nechápe za co je chválen.Vnímá to tak, že kdesi na konci má zastavit (a to ještě obvykle na povel psovoda a v závislosti na jeho pohybu - když zastaví psovod, tak zastaví i pes), ale proč to má dělat a jak to má dělat, vůbec netuší. Kdežto když mu zóny naklikám, tak je dělá rychleji, protože přesně ví co má dělat (pozice 2on2of). Řeknu mu pouze povel pro kladinu a on ví že ji má co nejrychleji přeběhnout a na konci zastavit. Je mu naprosto jedno kde já jsem, co dělám nebo co říkám, čehož prostě jinak, než že bude přesně vědět jak zóna vypadá, nedocílím  ;). Existuje samozřejmě více metod jak naučit psa zóny, ale pořád si myslím, že přes clicker je to nejlepší. A klikaři také používají všechen Vámi vyjmenovaný arzenál :D. Když mi pes nechce zůstat na startu a startuje bez povelu, tak ho 2x vrátím a potřetí když tam zůstane, tak mu kliknu, dám mu pamlsek, pohrajeme si, vychvaluju ho až do nebes, válím se sním po cvičáku na zemi a tvrdím jaký je to nejlepší kluk a nakonec ho nechám za odměnu proběhnout tunelem :D :D. Nezasvěcení lidé mě považují za blázna, ale vůbec mi to nevadí, důležité je, že po čtvrté tam zůstane, protože ví, že když tam nezůstane, tak nepoběží a nedostane se mu odměny ;).

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #41 kdy: Únor 24, 2013, 12:59:28 »
Jedna z věcí co mi na klikařích vadí - vždycky srovnávají nesprávné použití jiného výcviku se špičkovým použitím klikru. On snad klikrem pes pochopí zónu napoprvé a sám? Ví při prvním kliknutí za co ten klik přišel? Kulový, taky mu musíš nějak vysvětlit kde chceš ty packy mít. Já mám radši zóny sbíhané, řeším položením odměny kousek za překážku, tak aby nejlepší poloha pro sebrání byla zhruba 2on2of, funguje to a je to rychlé, bez účasti psovoda (připojuji povel).

Obecně mi na klikru vadí víc věcí, třeba časté přeskokové chování (pes nabízí vše možné jen aby už ta věc klikla), způsobené zejména přidáváním povelu až nakonec, nespolehlivost a hlavně to, že když pak začneme rozebírat kritické situace, zjistím že stejně všichni sáhnou po stopovačce, ručnímu upravení psa, lákání na pamlsek, prostě všechno to co mi na začátku vyčtou že je špatně. Nedají se spolehlivě naklikat útěky za zvěří, agrese na psy, tahání na vodítku...

Ale dost už klikru, zase se nám to zvrtlo ve věčnou polemiku. My jdem stavět pejskuláky  ;)

Offline TerCedrici

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 472
  • Souhlasu: 21
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #42 kdy: Únor 24, 2013, 13:08:53 »
Já jednou otáčela psa na veterině, břichem nahoru a na druhej bok a veterinář mi vynadal, že co to dělám, že takhle se psem mu můžu převrátit i žaludek .... tak mě to napadlo, když tu čtu o těch sudech :-)
Tohle platí pro psa uspaného nebo přispaného, který má povolené veškeré svalstvo, proto se dodržuje otáčení přes břicho.  "Zaživa" bych se toho obávala jen čerstvě po večeři, případně asi u těch obříků u kterých hrozí torze i tím že pes seskočí z postele.
tohle jsem dělala se psem při smyslech a stejně mi vynadal :-))

Offline zbynek

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 190
  • Souhlasu: 33
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #43 kdy: Únor 24, 2013, 13:21:29 »
A co přesně Vám vadí, nebo je proti srsti při klikání?...
Přesně tohle:
Ano a tomu se s clicker říká shaping. ...co se dotyků týče, tak tomu se říká luring... ...naučila přes capturing...
To vytváření zdání "vědeckosti", aby se klikání dalo vydávat za jedinou nejsprávnější metodu. Úplně stejně, jako když se o rozmazleným nesamostatným psovi řekne, že trpí separační úzlostí, aby se místo výchovy mohly předepsat prášky.

Zbyněk + Ārya

Offline TerCedrici

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 472
  • Souhlasu: 21
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #44 kdy: Únor 24, 2013, 13:35:58 »
Já to stejně pořád nechápu... naštěstí nejsem agiliťák :D

Já si nemyslim, že by tady někdo něco hanil nebo jiným vymlouval, jen prostě jsme každý na jiné výcvikové vlně a tak vyjadřujeme jiné názory...

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: