Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Kastrace a hárání - 1 část (uzavřená)

Autor Téma: Kastrace a hárání - 1 část (uzavřená)  (Přečteno 33254 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Katka a Hírusa

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 22
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #45 kdy: Červenec 18, 2007, 16:28:24 »
Mamut ?  ??? :o
To je asi jeden z tvých mazlíků - což? Páč, když si vzpomenu na knihy o pravěku - to bych ani já nechtěla takové obludky od sebe trhat při souboji  ;D

Jana

  • Host
Kastrace a hárání
« Odpověď #46 kdy: Červenec 18, 2007, 16:36:47 »
to LenkaB: je to NO. Chodíme docela pravidelně na výlety, ale tolik km jsme nikdy neušly. Fena nekulhá, nevypadá, že by ji něco po procházce bolelo. Snad to bude OK. Poradíte někdo, jak udržet klouby co nejdelší dobu bez problémů?

to Margita:
Citace
Právě jsi svému psu zkrátila život a odsoudila ho k jisté bolestivé smrti
Nepřeháníš to? tím, že se ptám psa odsuzuji k smrti?

to Wami: Díky za příspěvek, už jsem o tobě slyšela, takový guru dogtrekkingu ;), vidím, že pověst nelhala a že se dá diskutovat i bez zbytečných emocí. Mimohodem máš moc hezké www. stránky, příběhy tvých "skorovlků" se čtou jako jako detektivka :)


Offline přemnožená

  • SPD
  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 48
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #47 kdy: Červenec 18, 2007, 16:42:52 »
K chování vykastrovných fen ve smečče, mám doma 3 feny, 2 většina z vás zná, té nejstarší vykastrované feně je dnes11. Od malička to byla dominantní fena, kastrací na 6 letech po dvou vrzích se stala ještě dominantnější a plně smečce šéfuje a malé holky si ji nedovolí odmluvit.A dominanci si umí prosadit i venku při venčení u psů i fen
Monča

Offline Wami

  • SPD
  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 21
  • Souhlasu: 0
  • skorovlci a psočert
Kastrace a hárání
« Odpověď #48 kdy: Červenec 18, 2007, 17:14:41 »
Jana
Dik za komplimenty, ale uz davno ne, myslim, ze jsem stagnovala, zatimco spousta lidi sla porad dal, takze bych se za "guru" fakt nepovazovala, jsou tu na to jini...

Dokonce uz ani nechodivam tolik, co jsem chodila a k psani se musim zas dostat, holt me na chvili prevalcoval zivot normalniho dospelaka se smeckou psu...  :P

Offline janik a fleky

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 79
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #49 kdy: Červenec 18, 2007, 17:18:43 »
ty jo, clovek si odskoci na chvilku do hospudky a nestaci se divit!!!!
jako margito, tvuj hystericky vykrik, na ktery upozornila uz jana, to je vazne sila. muselo ti dat hodne prace to vymyslet, ale budiz, kdybych potrebovala nekoho na predvolebni kampan, tak te beru, hesla by ti sla... ;).

vencan: clovece, ty mas teda zkusenosti, kdes to, prosim te, posbiral??? tve reseni by se velice libilo americkym vedcum, zabyvajicim se problemovym chovanim zvirat. jako sorry, ale umele zasahovat do smecky?? meli jsme 3 psy 5 let od sebe, nejstarsi do posledni chvile sefoval smecce a vsichni to respektovali, i kdyz to obcas zkusili, ale evidentne jsme to meli zmenit, kdyz ti mladsi na to meli, aby sli pres nej. a ted bych to asi taky mela zmenit u tech dvou, kdyz ten dvoulety je daleko silnejsi nez 7-lety a to jak psychicky tak fyzicky? no uvidim, treba se do toho pustim... a co tve zkusenosti s pity a spol? jednoho totiz mam ve spoluvlastnictvi a dalsich nekolik jsem potkavala nebo pravidelne potkavam na cvicaku, nikdy jsem si toho jejich uplne vyblokovaneho socialniho chovani nevsimla, protoze jinak by te pitce nemohla sefovat shi-tzu a to docela tezce. je to zase na  jedinci.

jinak pokud jde o kastraty ve smecce, rekla bych, ze taky dost zalezi, jestli jde o smecku jednoplemenou nebo viceplemenou a pravidelnou nebo docasnou. vedu cvicak, kde se vice ci mene pravidelne schazi 30 psu, jsou mezi nimi i kastrati, jak z rad fen tak i psu,a to, co tu nekteri popisuji, ze se z nich pak stane neco divneho na hrani, co neni ani pes apod. mi vazne prijde pritazene za vlasy! mame tam kastrovaneho psa dlouhosrste kolie 8 let, ktery spolu s mym biglem tezce sefuji vsemu ,co se pohne, a vsichni ho respektuji a nikdo neresi, jestli je nebo neni kastrovanej. pak je tam fena labika, o nejake ztrate sebevedomi po kastraci nemuze byt ani rec, "sejme" kazdou cubu, co jde kolem, a nikdy jsem nepostrehla, ze by nektery z pritomnych ctyrnozcu resil, jestli je nebo neni kastrovana. na veterine se bezne potkavam s kastrovanymi psy i fenami a musim rict, ze ve vetsine pripadu nedojde v chovani k vubec zadnym zmenam, proste zalezi na danem jedinci. kdyz si majitel zvazi vsechna pro a proti, tak si myslim,  ze se dokaze dost dobre rozhodnout sam. ale podle vseho je jasne, ze jsem zastancem kastrace, protoze jako spravny budouci veterinar z toho budu mit hooooooodne penez!!! >:D

libi se mi, jak tu vsichni pisete, ze to neni emotivni atd., to, co jsem ted napsala, je taky ukazka naprosto neemotivniho prispevku. lidi, proboha, proberte se, ja byt janou, tak se taky branim, protoze to, co jste nekteri napsali, utok dost silne pripominalo. takze proste v klidu, kazdy ma sve zkusenosti a nazory, ale sdelim je kulturne a ne takhle. kastrace je velice zavazne rozhodnuti a myslim, ze prave to, ze sem jana napsala, vypovida o jejim vztahu ke psu a zodpovednosti vuci ctyrnohemu partnerovi. klidne me za tento prispevek kamenujte, mam po 5 mojito docela dobrou hladinku, takze je mi to uplne jedno  :P.......a mozna je tim tak trochu ovlivnen i prispevek, ale co uz... ;)
« Poslední změna: Červenec 18, 2007, 17:26:13 od janik a fleky »

Offline Wami

  • SPD
  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 21
  • Souhlasu: 0
  • skorovlci a psočert
Kastrace a hárání
« Odpověď #50 kdy: Červenec 18, 2007, 17:26:19 »
Janik
co se me tyka, uf, uz jsem se lekla, ze tu s temi nikoliv negativnimi zkusenostmi budu jedina... :P

ad plemena - dobra pripominka, jen bych podotkla, ze nektera plemena dokonce maji vubec problem vyjit s druhym jedincem stejneho pohlavi... kastrace pak uz zadnou dalsi roli nehraje...

Jana
k te DKK - poradne nasvalit, co nejvic. Nase mala utulkova ma taky 3/4 s artrozou, zatim jsme si spolu daly 2 midy, po prvnim byla celkova utahana z vedra a tvrdeho terenu, ale druhy uz usla naprosto bez potizi. Chce to vic hlidat, kdyby mi zacla kulhat, okamzite koncim, ale byla spokojena az do konce... (je teda fakt, ze do kopce me tahnout nemusi, o to se postara druhy pes ve dvojce).
Jinak mimo nasvaleni to chce dozivotni chondra, a vic nez planovanou zatez ji dopravat ten pohyb, ktery ji vyhovuje, plavani a pravidelny klus po mekcim povrchu (treba v tahu) jsou asi nejlepsi...

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Kastrace a hárání
« Odpověď #51 kdy: Červenec 18, 2007, 22:00:35 »
proti fundované studence veteriny :-* (a vedoucí cvičáku,   :-* (zkušenou s 3 členou smečkou :-*) a guru - nemám šanci
(o amerických vědcích nemluvě) tak  to shrnu: kastrujte holky , kastrujte a kastrujte (hlavně ,že nebudete muset hlídat háravky...)jó neni nad pohodu....

Offline janik a fleky

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 79
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #52 kdy: Červenec 18, 2007, 22:09:14 »
neni nad ten spravny nadhled :). to vis, zivot je nekdy krutej, ted i ke mne. pekelne me boli hlava >:D!

Offline Wami

  • SPD
  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 21
  • Souhlasu: 0
  • skorovlci a psočert
Kastrace a hárání
« Odpověď #53 kdy: Červenec 18, 2007, 22:31:09 »
proti fundované studence veteriny :-* (a vedoucí cvičáku,   :-* (zkušenou s 3 členou smečkou :-*) a guru - nemám šanci
(o amerických vědcích nemluvě) tak  to shrnu: kastrujte holky , kastrujte a kastrujte (hlavně ,že nebudete muset hlídat háravky...)jó neni nad pohodu....
tak TOMUHLE rikam vecny prispevek do diskuze... :D

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Kastrace a hárání
« Odpověď #54 kdy: Červenec 18, 2007, 22:33:09 »
[
částečná citace:
divneho na hrani, co neni ani pes apod. mi vazne prijde pritazene za vlasy! mame tam kastrovaneho psa dlouhosrste kolie 8 let, ktery spolu s mym biglem tezce sefuji vsemu ,co se pohne, a vsichni ho respektuji a nikdo neresi, jestli je nebo neni kastrovanej. pak je tam fena labika, o nejake ztrate sebevedomi po kastraci nemuze byt ani rec, "sejme" kazdou cubu, co jde kolem, jen tvá citace      ....toť důkaz osvícenosti o normálním chování kastrátů... jinak dobrou a ať tě ten bolehlav brzo přejde

Offline Lukas & PitbullLove

  • SPD
  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 42
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #55 kdy: Červenec 18, 2007, 22:35:10 »
Venco, ale vzdyt ty to porad vztahujes na smecku, na velkou psi smecku, kterou ale vetsina lidi nema, takze kastrovana fena v domacnosti s jednim, dvema psy nebude mit problem. Ja jsem nechal Jazz vykastrovat po prvnim harani. Jednak proto, ze jsem na ni nechtel delat stenata a i kvuli Vincovi, pro oba to bylo psycho, kyz byla v nejlepsim a to ze jsem se s nim na tejden odstehoval nebylo o moc lepsi. No a nakonec se stalo to, ze hned po odharani na ni prisla faleska a k tomu se ji udelal zanet na zlaze velikosti tenisaku. Pitove prej na to trpej a tak jsme uz nic neresili.
No a co se povahy tyce, tak nevim o zadne zmene, ale to jaksi nejde posoudit, protoze urcite nebyla uplne "dozrala", kazdopadne se psy ani s fenama nema nejmensi problem, feny si s ni hrajou, kdyz ne tak je vyprovokuje, psi ji ocuchavaj a obskakujou... V te nasi "smecce" nema zadny problem. Jedinou zavadu bych videl v tom, ze, podle slov pani chovatelky od ktere ji mame, by v ringu nemela moc sanci.
Mno, do ringu jsem ji nechtel, a to ani na exkursi...

Samo ze asi jinak by to mohlo vypadat ve vetsi psi smecce, ale ta zase u pitaku neni prilis realna...

Offline janik a fleky

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 79
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #56 kdy: Červenec 18, 2007, 22:36:44 »
ok, tak ja to uvedu na pravou miru, aby to bylo lepe srozumitelne, omlouvam se, ze jsem se nevyjadrila jasne hned. proste chovaji se uplne stejne jako pred kastraci a vsichni psi je respektuji jako plnohodnotneho jedince, coz predevsim u kastrovanych psu nebyva tak caste. lepsi?
tez ti preji dobrou noc a diky za prani, on urcite prejde ;)

Offline jazzinka

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 191
  • Souhlasu: 1
Kastrace a hárání
« Odpověď #57 kdy: Červenec 18, 2007, 22:57:21 »
Asi bych ty změny povahy a chování okolí vlivem kastrace trochu rozdělila na kastraci PŘED a PO dosažení dospělosti. Psy kastrované v mládí obvykle ostatní psi opravdu berou jinak (nebo spíš neberou) Nebo aspoň můj pes. Jak už psala Elina, můj pes se se samci obecně moc nesnáší. Kastráti "za mlada" mu jsou ale totálně ukradení, takže to evidentně sakra pozná (nechová se k nim ale ani jako ke štěňatům - spíš je opravdu ignoruje). stejně tak to pozná i normální fena: Kamarád má fenku a kastrovaného psa, kteří se milují. Ve chvíli, kdy se ale mezi nimi objevil Dandy, fenka kastráta totálně zazdila a doslova se plazila před Dandym a vtírala se mu. Kastrát běhal okolo, ale jim oběma byl naprosto ukradenej.
U pohlavně dospělých jedinců si myslím, že kastrace už povahu tolik nezmění - tam už jde dost o naučené vzorce chování a ne tolik o hormony. Pes v 5ti letech kastrovaný pro agresivitu už se většinou nezmění..
« Poslední změna: Červenec 18, 2007, 22:59:16 od jazzinka »

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Kastrace a hárání
« Odpověď #58 kdy: Červenec 19, 2007, 00:38:18 »
Žádné rozřešení, jen naše zkušenost.

Máme čtyři Haskouny, tři pejsany 7,5,5 let a fenku 8 let.

Fenku jsme dovezli před cca 3 lety už kastrovanou, zařadilala se do smečky normálně a psi ji respektují jako normální fenu. Lídr smečky je velmi dominantní pes Akim pak následují stejně staří Cody a Skippy.

Před rokem jsme po velkém váhání nechali oba dva mladší vykastrovat. Důvodem byly zajména velmi krvavé rvačky o pozici ve smečce, u Skippa navíc záliba v likvidaci všech psů velikosti baseta a menší. Kastrace se projevila po cca 2 měsících tím, že přestali cíleně přečůrávat všechny rohy několikrát po sobě a bitky o pozici ve smečce už mají charakter spíše hry, velmi vyjímečně se musí bitka naším zásahem ukončovat a a už si nepamatuji kdy to skončilo krvavě.
Pozice psů ve smečce zůstala stejná jako před kastrací, i lídr Akim ji respektuje a pravidelně si ji udržuje. Na Skippovu zálibu v malých psech to mělo částečný vliv, musíme ho stále hlídat, hlavně když jedeme na káře a nějaký takový pes se objeví v dohledu, ale už to také není tak extrémní.

Výsledkem je tedy to, že smečka může být 24 hodin na zahradě na volno bez dozoru a v pohodě spolu vycházejí, oproti předchozímu stavu, kdy jsme museli být stále ve střehu s klackem a kýblem s vodou u dveří a s telefonním číslem na veterinaře na ledničce...

Uvazujeme je k boudám pouze když jedeme pryč a nikdo není doma, protože sousedům už docházejí slepice... :-)

V podstatě jsme volili mezi tím, jestli tomu nechat "přirozený průběh" a čekat až se jednou ve rvačce zmrzačí (zabijí), nebo je zavírat do oddělených kotců, případně je mít často uvázané a pouštět je jen pod dozorem některého z páníčků, nebo kastrovat a uklidnit tak hormony a tím i bitky ve smečce.

Jezdíme i s károu, a také nepozorujeme nějaké změny po zákroku.

Jistě to svým způsobem byla sázka do loterie, protože reakce na kastrování jsou naprosto individuální a nikdo dopředu nedokáže říct jaký to bude mít přesný dopad na povahu a chování. Hodně jsme se při rozhodování vyptávali několika vyhlášených veterinářů, chovatelů, musherů, známých a můžu říct, že co člověk to jiná zkušenost a jiný názor. A pak se má člověk rozhodnout...

Těžko říct kam bychom se měli zařadit v kontextu této diskuze...

tombru

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Kastrace a hárání
« Odpověď #59 kdy: Červenec 19, 2007, 07:47:04 »
Ahoj všem do nového dne. ;) To nám diskuze pěkně košatí...  :D
Lehce odbočím ...sledujete on line Beskydy? Tam musí bejt docela sranda (v tom vedru)  :P :D :)