Jako veterinářka se velmi často setkávám s kastrovanými fenami a nepozoruji žádné výrazné odchylky v chování. Většina mých kolegů má feny kastrované. V rodinách, kde je jedna fena, nejsou změny žádné nebo minimální. Není to o tom, že by veterináři psychické hledisko pomíjeli - vždycky je to rozhodnutí majitele a ten by měl mít VŠECHNY informace od veterináře. Já možnou změnu psychiky zmiňuji vždy, rozhodnout se musí majitel. Z mého pohledu je kastrace jako preventivní zákrok (pyometra, nádory na mléčné žláze) poměrně dobrá, ale možná to bude dané tím, že už jsem bohužel viděla spoustu fen s pyometrou, kterým třeba děloha praskla a hnis se vylil do dutiny břišní, spoustu fen s otevřenými nádory na mléčné žláze, třeba i velikosti grepu, feny s metastázami na plicích.... Nezřídka tyto problémy vedou k euthanazii.
Máme doma dvě feny, obě nekastrované. Obě jsou s chovným potenciálem a proto je zatím kastrovat nechci. Ale přiznám se, že se pyometry a nádorů na mléčné žláze bojím hodně a po hárání je víc pozoruju a často prohlížím mléčnou žlázu...
Injekce nepodporuju, riziko vedlejších účinků je poměrně vysoké.
Mimochodem, co se týká hormonální antikoncepce u žen, i tam jsou celkem závažná rizika, jen se o nich moc neví a moc nemluví.