Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Kastrace a hárání - 1 část (uzavřená)

Autor Téma: Kastrace a hárání - 1 část (uzavřená)  (Přečteno 33255 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Kastrace a hárání
« Odpověď #60 kdy: Červenec 19, 2007, 08:00:41 »
Tombru: Kastrací jsi v podstatě usadil mladý psy na podřízenou pozici (ztratili důvod se drát nahoru)...
S tím napadáním malých psů: myslím si, že jde prostě o lov (je to malý, je to k jídlu), že vůbec neuvažuje o tom, že je to pes, proto to kastrace nevyřešila a pokud se to zmírnilo, tak je to tím, že pes pochopil (aspoň částečně) že nesmí a respektuje to.

Jinak k té "bitvě" tady, trošku to myslím pramení z toho, že seveřani jsou prostě jiní, smečka se chová hodně přirozeně a "pamatují" si ještě věci kdysi z pradávna důležité pro přežití, které už "domácí" psi dávno "zapomněli". Jednou z důležitých věcí pro přežití smečky je zapuzení nebo rovnou likvidace "divného" jedince (nemocného, asociála, starého nebo třeba kastráta). Takže to co vidí např. Venca u své smečky a bije to do očí, tak majitel třeba 4 labradorů nepostřehne...  

Tím nechci naštvat majitele "domácích" psů, že ti jejich nejsou dostatečně "vlci", přirozené instinkty seveřanů jsou v civilizaci bohužel k ničemu a na obtíž. Pozorovat chování smečky je naprosto fascinující (a přiznám se, že mě to baví víc než je zapřahat), ale je to zaplacené třeba tím, že nemůžu vzít celou bandu navolno, v případě problému víc jak dva psy "neuřvu"...s tím třeba ten majitel labísů problém mít nebude...

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Kastrace a hárání
« Odpověď #61 kdy: Červenec 19, 2007, 10:48:20 »
Ona ta smečka funguje dál, furt je v ní přísná hirearchie. Prvním předpokladem je hlavně respektování ze strany nás jako těch nejvyšších ve smečce - tedy kdo první dostatne nažrat, kdo se první pohladí při skupinovém odměňování. Prostě respektování hirearchie z naší strany.
Seveřáci jsou povahově v principu úplně jiní než než vlčáci, jezevčíci, Bíglové (to byla kapitola sama pro sebe :-)). A jak psala Lenka je naprosto úžasné sledovat jak tato smečka funguje, jak spolu komunikuje a člověka to hodně poučí.

Jistě, už to není tak "přirozené" jako kdyby se mlátili naplno nekastrovaní, jenže nám šlo hlavně o pohodu a myslím si že teď je to mnohem lepší.
Prostě záleží hodně jak to člověk bere, co je vlastně pro takovou smečku přirozenější, být víc času uvazaná, případně rozdělená, nebo být 99 procent "na volno".

Nejpřirozenější je vlčí smečka v přírodě, doma to bude vždy nepřirozené a jestli jsme chodili šít rány každý měsíc a teď  je relativní klid, tak v tom nevidíme problém. Nechat je ať se trhají jen proto, že jsou "plnohodnotní" a že je to přirozené, to jsme prostě nechtěli.

Možná nejsme ti správní chovatelé seveřáků, ale o to nám ani nejde, naší prioritou je především klidné soužití naší "lidopsí" smečky.

V mém příspěvku šlo zejména o to, podělit se o praktické zkušenosti dopadu kastrace na chování psů a k tomu bych ještě dodal žrádlo - i pro psy v zátěži (dvakrát týdně 12-20km tahání káry) jsme museli snížit dávku, protože se opravdu projevil sklon k tloustnutí, což se vysvětluje tím úbytkem hormonů.

Kadopádně kastrace je až ta jedna z posledních možností - tři roky jsme se rozhodovali a zkoušeli všechno možné až v podstatě zbylo rozhodování mezi uvazováním, dát pryč problémového psa, nebo risknout kastraci. Je mi jasné, že kdybychom udělali kteroukoli z těch tří posledních možností, tak budeme někým odsuzovaní.
tombru

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Kastrace a hárání
« Odpověď #62 kdy: Červenec 19, 2007, 11:40:42 »
Ahoj Tombru, já je mám na volno dohromady (mimo hárání) odjakživa od poměru P/F - 2/9  :-* až teď je to 6/3 + tasm. sv. Loni jsem si nechal štěnda 2 kluky + 1 kluka přikoupil (o 2 měs. mladší) mému Romíkovi stále nesestupovali varlata a byl z něj největší otloukánek ve smečce  :( (typická Omega) pucovali ho mlaďasove i o 8 měs starší ségra. Najednou koukám, že po krmení (krmím je taky navolno) jak si vždycky navzájem kontrolujou misky, Romík zcela jasně dominoval u cizích misek nad do té doby svými trapiči.Tak jsem na něj šahnul A BYLA TAM JEDNA a jeho chování i chování ostatních k němu je od té doby diametrálně odlišné. Pak tam mám Apolenku (půjčenou na loňskou zimní sezonu - zůstala na furt) 7 letá , kastrovaná po dvojích štěňatech asi v 5ti letech, seběvědomá vůči psům ALE dává si setsakra pozor aby nerozčílila Olinku s Pellynou (nekastrované - máma s dcerou).LebaHU ti může potvrdit jak se chová při napadení např její Vikinou (kvůli rohlíku) . :P  Příkladů by bylo ještě moc a moc, ale nebudu psát romány... :D ;)

Jana

  • Host
Kastrace a hárání
« Odpověď #63 kdy: Červenec 19, 2007, 12:13:39 »
to LenkaB:
Citace
je to zaplacené třeba tím, že nemůžu vzít celou bandu navolno, v případě problému víc jak dva psy "neuřvu"...s tím třeba ten majitel labísů problém mít nebude

Tak proč máš tolik psů, když je nezvládáš? Základní poslušnost jde přece naučit každého psa!
Seveřani jsou psi jako všichni ostatní, proč tady z nich děláš něco víc!


Offline janik a fleky

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 79
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #64 kdy: Červenec 19, 2007, 12:28:51 »
Jana: co ze to mas za psa?
ja taky neurvu svoje psy, vlastne ani jednoho ze svych psu, kdyz se rozhodne jit, a to mame zkousky z poslusnosti...kazde plemeno ma sva specifika, severany nevyjimaje, ale o tom tu asi pohovori jejich dlouholeti majitele a priznivci ;).

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Kastrace a hárání
« Odpověď #65 kdy: Červenec 19, 2007, 12:30:41 »
Pro Vencu:
V pořádku, máš své zkušenosti a já je respektuji. Nemůžu srovnávat naši "smečku" s tvojí. Ty máš prostě nějaké zkušenosti a my zase v některých ohledech jiné a jen pečlivě zvážený individuální přístup ke kastraci konkrétního psa v konkrétním prostředí může mít prospěch v jeho dalším životě.

Pro všechny:
Podle mě je prostě nesmysl primárně říkat, že kastrování bude mít vždy nějaké přesné dopady, že je to prznění a degradace psů, mrzačení, pohodlnost páníčků. Špatné rozhodně je mít kastraci jako první a nejjednodušší řešení nějakého problému, ale omezovat příčiny jen na přímé ohrožení zdraví je podle mě nesmysl - někdy mi to připadá jako "etický" alibismus.

Pro Janu:
Výcvik seveřáku je trochu něco jiného, není to ve srovnání s německým ovčákem, labradorem, nebo jiným psem to samé. I přes intezívní výcvik je téměř nemožné potlačit smečkové a lovecké sklony. To jsme vyzkoušeli s haskou Akimem, který umí všechny základní povely, překážky, odložení, stopování atd kromě zadržení, to jsme schválně necvičili a proto nemá ani oficiální zkoušky. Intezivní výcvik trval dva roky. Přesto všechno je smečkové a lovecké chování primární. Zkrátka když přijde na řešení smečkových problémů, výcvik ti u těchto psů moc nepomůže. Ale to je úplně na jinou debatu.  
tombru

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Kastrace a hárání
« Odpověď #66 kdy: Červenec 19, 2007, 12:41:39 »
Jani, mám tolik psů, protože mám těžkou pr... :-X a do kopce se mi nechce za saněma po svých ;)

Ano, základní poslušnost jde naučit každého psa, seveřana obtížně, ale jde to...
Moji psi chodí všichni na volno, jednotlivě nebo nejvýš po dvojicích, v krizové situacim (zajíc, kočka, pes) mám tak cca 70% šanci je uřvat nebo zasáhnout.
Pokud se jednou za kořistí dá do pohybu 6 psů, můžu volat co chci a v případě že "svačí" sousedovic kočku toho taky moc nenadělám, mám jenom 2 ruce. Takže to není o tom, že by mi utekli, ale o ohleduplnosti k sousedům a lesní zvěři (taky nechci riskovat, že mi je nějakej zelenej panáček picne)
« Poslední změna: Červenec 19, 2007, 13:43:26 od LenkaB »

Offline CassidyTeam

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #67 kdy: Červenec 19, 2007, 12:43:00 »
Citace
Tak proč máš tolik psů, když je nezvládáš? Základní poslušnost jde přece naučit každého psa!
Seveřani jsou psi jako všichni ostatní, proč tady z nich děláš něco víc!



to LeBahu: Tak mi to přijde, že naše "milá" Jana bude to samé co Lenka Maříková na mushingu.

to Jana + fundovaná veterinářka (a jiní  ;)): Co to máte za blbý zvyk napadat něčí názory a urážet ho? Tohle je diskuzní fórum a ne něco k řešení vašich mindráků a komplexů. Jestli máte nutkavou potřebu na někoho útočit, řekněte mu to do očí nebo vyhledejte odbornou pomoc. :o
Každý má na svůj názor právo!

A vy co máte svůj názor si za ním stůjte a nenechte se vyprovokovat k nějakému ospravedlňopvání proč děláte to či ono.
CassidyTeam

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Kastrace a hárání
« Odpověď #68 kdy: Červenec 19, 2007, 12:58:14 »
Pokud je to jen fena v rodině ( co potká pár pesů jen při venčení) a je dospělá a má zažitý všechny normální vzorce chování není to až zas taková tragédie.  :-X
Lidi vy nečtete co píšu po 3. se cituju a naposled
pro Tombru: moje smečka vzniká normální přirozenou obměnou štěňata přicházejí,  ;)
(cca1 x za 4 roky) důchodci odcházejí..( ve 14-17ti) :(
nikdy jsem nemusel šít, klucí co si "vyjasňují" při - to je vždy spíš mnoho povyku pro nic, horší je když se k nim přidají "přikusovači" a ty jdou samozřejmě všichni (ne za) ale na jednoho, pak je třeba rychle a razantně zasáhnout (tím nemyslím zmlátit)... a končím páč to nikam nevede... ;)

Offline peppo

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 316
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #69 kdy: Červenec 19, 2007, 13:08:57 »
Jana: ja len veľmi krátko odbočím od kastrácie k severanom, pretože aj tu skĺzla debata. pri nich zabudni na akýkoľvek výcvik poslušnosti, pretože kým je severan s človekom sám, ako tak sa to dá, záleží samozrejme od jedinca, pretože práve to ma na severanoch fascinuje, že majú vlastnú hlavu, sú to hrdé psy a často presadzujú to svoje, no ale akonáhle je tam svorka, tak o výcviku niet ani chýru ani slychu. severania sú psi so svojími špecifikami ako každé iné plemeno, to tu už bolo povedané, avšak v tomto prípade jasne platí, že svorka je silnejšia ako človek!
peppo

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Kastrace a hárání
« Odpověď #70 kdy: Červenec 19, 2007, 13:13:26 »
Peppo: jsou vyjímky potvrzující pravidlo, mám kamaráda, který chodí se 14-ti!!! malamuty na volno,na několikakilometrové procházky kolem řeky, bez obojků, bez vodítek...
Jenomže to není o výcviku, to je o obrovské přirozené autoritě a zřejmě i nějakém daru od pánaboha (miluje ho veškeré zvířectvo se kterým se setká) ;)

Offline peppo

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 316
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #71 kdy: Červenec 19, 2007, 13:21:20 »
Lenka, súhlasím a vyzdvihnem tvoje slová, že sú výnimky! môj Ralf chodí na voľno stále, ak som s ním sám. dokonca ak je pri ňom háravka, ak je stádo ovcí či kráv, povely pozná a rešpektuje ich, akonáhle som ale von s viacerými psami na voľno, tak je koniec. svorka je silnejšia!
peppo

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Kastrace a hárání
« Odpověď #72 kdy: Červenec 19, 2007, 13:24:34 »
Peppo: ale on chodí (nebo chodil, teď už jich tolik nemá) se 14-ti zvířatama naráz! ;)

Jana

  • Host
Re: Kastrace a hárání
« Odpověď #73 kdy: Červenec 19, 2007, 15:37:41 »
to Margita: Nikoho neurážím, urážet jsi začala první ty, že odsuzuju psa k smrti. Jenom jsem se pozastavila nad tím, že LenkaB, která mi tady radí ohledně psího chování nemá zvládnuté své psy.

to LenkaB: Píšeš, že kamarád chodí se smečkou na volno, tak proč ne ty, když to jde?

to Vencan:
Citace
Tak jsem na něj šahnul A BYLA TAM JEDNA a jeho chování i chování ostatních k němu je od té doby diametrálně odlišné.

To mi přijde jako sci-fi, nevidím důvod, proč by sestoupnutím varlete měl pes okamžitě změnit chování. Mám pocit, že někteří muži těm "koulím" přikládají přehnaný význam. ;D

to všichni: Děkuji za rozumné názory, fena je moje a já se nakonec budu muset rozhodnout co s ní ;)

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Re: Kastrace a hárání
« Odpověď #74 kdy: Červenec 19, 2007, 16:46:53 »
Jen ještě pro upřesnění, aby v tom nebyla nějaká mejlka, tím že jsem psal že většinu času jsou naši psi na volno jsem myslel na volno v našem domácím oploceném areálu (všichni dohromady). Pokud s nima jdeme pěšky ven, pouštíme na volno občas jen fenku a to jen v místech kde máme přehled. Velmi vyjíměčně i některého ze psů, ale vždy maximálně po jednom. Důvody jsou přesně ty co psal Peppo. Seveřák je seveřák a pravděpodobnost, že se je podaří odovolat pokud se v nich probudí lovecký pud smečky je velmi mizivá, výcvik nevýcvik...   
Je to potom sice nádherná ukázka smečkové spolupráce při lovu jako v přírodopisném filmu v televizi, ale s většinou velmi špatným koncem pro kořist. :'(
tož tak.
« Poslední změna: Červenec 19, 2007, 16:50:39 od tombru »
tombru