Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Itinerář

Autor Téma: Itinerář  (Přečteno 23968 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Itinerář
« kdy: Červenec 10, 2007, 23:20:17 »

Jednou z důležitých věcí co potřebuje účastník od pořadatelů je bezpochyby itinerář - tedy popis trati kudy se půjde.

Každý z pořadatelů přistupuje k způsobu řešení itineráře po svém a snaží se v něm různým způsobem popsat trať. Je zřejmé, že vytvořit takový popis trati, který by byl ideální a vyhovoval všem je nemožné, ale rozhodně by stálo za diskuzi co si myslíte, že by v itineráři mělo být, jak by měl podle vás vypadat, co by v něm nemělo rozhodně chybět atd...

Z mého pohledu bych viděl minimálně tyto zásady:
1 - vytištěn by měl být tak, aby byl voděodolný a písmo se nerozpouštělo, nebo nestíralo
2 - nemusí být naprosto detailní, ale měl by upozorňovat na orientačně problematické místa
3 - dobrý popis umístění kontrolního místa pokud je řešeno jako "mrtvá schránka" bez lidského dohledu
5 - na tratích kde je málo vodních zdrojů, upozornit na místa v blízkosti trati kde voda je
6 - měl by obsahovat kilometráž vázanou na místa orientačně důležitá
7 - v záhlaví/zápatí telefonické kontakty na pořadatele, případně na jinou pomoc
8 - text nemusí být nutně barevný, ale měl by být členěn odstavci do několika částí
9 - měl by obsahovat místa kam si může účastník zapsat poznámky z meetingu
10 - písmo by mělo být přiměřeně veliké nejlépe velikosti 12 aby bylo dobře čitelné i v noci při baterce
11 - místa doporučená pro bivak, nebo naopak místa kde se bivakovat nedá, případně nesmí
12 - místa určená po svoz odstoupených účastníků

A jako bonus upozornění na různé zajímavosti na trati a v jejím okolí.   

Také zkuste popsat jaký itinerář se vám už někde líbil a proč, zkrátka přispějte s nápadem!

tombru

Offline Roman/ HOLKI

  • 1
  • zasloužilý psavec :-)
  • *
  • Příspěvků: 1198
  • Souhlasu: 1
  • Baláž EXTREME TEAM Ostrava Markíza Marika/HOLKI
Re: Itinerář
« Odpověď #1 kdy: Červenec 10, 2007, 23:54:23 »
Myslím žes to dobře napsal.Tak nějak by to mělo být.
Jenom doplním že by třeba pořadatel mohl uvádět ještě i místa s možností doplnění i pitné vody.
Taky by mohla být mapa s nákresem trasy někde na zdi.
Důraz bych kladl i na přesné vyznačení kontrol na mapě.
Na Oravě měli dobrý nápad že kritická a kontrolní místa nafotili a vylepili na zeď k mapě.
Taky se mě líbilo focení kontrol(rozcestníků)a nebo že kontrola byla vyfocení např.kostela v nějaké vesnici.To se mě zdálo pestré a zajímavé.Navíc odpadává práce s rozvozem razítek nebo nálepek a následné uklízení kontrol.
Mohlo by se to kořenit i různými  úkoly na trati.Třeba jako v Jeseníkách nápisy na různých místech si zapamatovat.Nebo něco někde najít schované.
Také jsme se docela teď na Olomouci bavili že by nebylo špatné některé úseky např. od kontroly 2 po kontrolu 3 třeba úsek dlouhý 20 km jít jak by se sešlo pokud by to terén a jiné možnosti dovolovaly.to znamená sám si vytvořit svou cestu nejkratší nebo nejpohodlnější atd. Tím by se každý i učil pracovat více s mapou,pozorovat vrstevnice a vědět kde je na mapě atd.
V noci třeba v Polsku umísťovali pod značky malé fosforové proužky a ty jdou opravdu super vidět už na dálku při svitu čelovky.
Také by bylo pohodlnější celý itinerář i s postupnýma fotkama určitých míst umístit na web už několik dní před závodem a pak by se třeba na rozpravě každy ptal už jen na drobné a konkrétní věci které mu nejsou úplně jasné.Rozpravy na posledních akcích byly vždy dost pozdě večer a sleduji tendenci že jsou čim dál tím víc tak trochu odbývané a zlehčované.Také často vidím na akcích jak ve tmě a v noci nebo brzo ráno před startem pobíhají s mapou a nebo se někde mačkají u pořadatelské mapy tak trochu zmatení a nervózní startující snažící se zakreslit si na rychlo trasu do své mapy.
Tak to je něco z mých návrhů. :-[ ;)
« Poslední změna: Červenec 11, 2007, 00:13:40 od Roman/ HOLKI »
Česká asociace Horských běhů a Dogtrekkingů  ČAHBAD.Oficialní stránky-termínovka závodů: www.tourdebeskydy.estranky.cz .Diskuze-chat: http://www.tourdebeskydy.estranky.cz/stranka/diskuze

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Itinerář
« Odpověď #2 kdy: Červenec 11, 2007, 00:14:10 »
jen k tomu focení - ne každý má foťák a pokud by měl být jako povinná výbava tak se nám to zase pěkně prodraží... Navíc v dnešní době pokud by někdo chtěl podvádět, není problém fotit mobilem a obrázky si posílat. Jako nejprůkaznější (ale také pořadatelsky nejnáročnější) vidím kontroly jako byly teď - člověk s razítkem a seznamem startujících - pořadatel má průběžnou představu o pohybu lidí po trati, zároveň můžou kontroly upozorňovat na orientačně složitější úseky a dobrým zvykem bývá i čaj, voda,.. (nebo palačinky  ;))
Líbil se mi ale přístup Romana Habáska - trať měla být úplně bez kontrol - kdo bude chtít podvádět, stejně podvádět bude

Offline P. & G. N. R. J.

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 653
  • Souhlasu: 29
Re: Itinerář
« Odpověď #3 kdy: Červenec 11, 2007, 00:21:06 »
Naprostý souhlas s Petrou, ikdyž bych nechtěl být v kůži pořadatele, pokud by se nějací šílenci na treku bez kontrol začali obviňovat ze zkracování trati, viz loňské Krušky a předloňský Oderáček:-))

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: Itinerář
« Odpověď #4 kdy: Červenec 11, 2007, 06:42:42 »
Tombru: uff, tak Odry snad splňují všechny body...ale zase mi bylo vyčítáno, že je to román na pokračování...takže to si nevybereš. ;)

Roman:
Citace
některé úseky např. od kontroly 2 po kontrolu 3 třeba úsek dlouhý 20 km jít jak by se sešlo pokud by to terén a jiné možnosti dovolovaly.to znamená sám si vytvořit svou cestu nejkratší nebo nejpohodlnější atd. Tím by se každý i učil pracovat více s mapou,pozorovat vrstevnice a vědět kde je na mapě atd.
Většinou máš od lesáků povolenou jenom značenou sestu a z ní ani krok...a ani nemusíš být v CHKO, bohužel i dobrý nápady naráží na úředního šimla.

PaG:
Citace
ikdyž bych nechtěl být v kůži pořadatele, pokud by se nějací šílenci na treku bez kontrol začali obviňovat ze zkracování trati, viz loňské Krušky a předloňský Oderáček:-))
Oprčit systém kontrol jde vždy a všude, pokud vám nerozdám GPS a nebudu sledovat na počítači, kde se zrovna flákáte...
Když to přeženu ad absurdum, tak i kontroly kilometr od sebe jdou objet třeba autem a pak v cíli machrovat, jaký že to mám skvělý čas...
Takže kontroly na místech, která si o zkrácení evidentně říkají + to co dělá většina pořadatelů, namátkové hlídky maskující se jako fotograf...nebo motorkář ;D (viz letos Habas) Divil by ses, jak se někteří vyděsí k smrti, když na ně bafne kontrola z auta, když právě zkracují po silnici, kde vůbec být neměli... ;D
« Poslední změna: Červenec 11, 2007, 07:17:22 od LenkaB »

Offline Gwen a Dinulka

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1655
  • Souhlasu: 123
Re: Itinerář
« Odpověď #5 kdy: Červenec 13, 2007, 16:28:48 »
Mě nevadí v podstatě žádná forma itineráře, ani ty velmi stručné. Má osobní zkušenost je taková, že čím podrobnější itinerář, tím snadněji se zabloudí... ;D
Hodný holky se dostanou do nebe, potvory se dostanou všude.
Dum Spiro, Spero
http://gwenfoto.blogspot.cz/

Offline mařenka

  • SPD
  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 274
  • Souhlasu: 0
Re: Itinerář
« Odpověď #6 kdy: Červenec 24, 2007, 17:34:01 »
taky přidám trošku k itinerářům myslím že by se taky hodil itinerář s pořadatelem ověřenýma hospodama kde by sme se určitě měli zastavit ;D

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: Itinerář
« Odpověď #7 kdy: Červenec 24, 2007, 17:38:57 »
Jasně a s jídelním lístkem, otevírací dobou a značkou HU který mají na čepu :P ;D ;D
Tohle bych prosadila do pravidel, Tombru zaznamenej to do bodů k projednání na schůzi ;D

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Re: Itinerář
« Odpověď #8 kdy: Červenec 24, 2007, 18:58:56 »
Jasně a s jídelním lístkem, otevírací dobou a značkou HU který mají na čepu :P ;D ;D
Tohle bych prosadila do pravidel, Tombru zaznamenej to do bodů k projednání na schůzi ;D

OK píšu si! 

Měl bych ještě návrh, aby na letošním Oderském puchýři LenkaB jakožto zástupce jak pořadatelů tak HU frakce, provedla zkušební realizaci tohoto nápadu, a na  na schůzce pořadatelů by už bylo možné čerpat z praktických zkušenosti!
tombru

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: Itinerář
« Odpověď #9 kdy: Červenec 24, 2007, 19:06:08 »
Dobrá, pro zájemce bude připravena příloha k itineráři ;)

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Re: Itinerář
« Odpověď #10 kdy: Červenec 24, 2007, 20:28:11 »
Jen aby nebyla delší než celý itinerář... ;)  pro hluchá místa na trati cca15-20km bez osvěžoven  :-X navrhuji "balážovku" tj. ať jde každý kudy chce ( pro státní a ochranářské kontroly prostě zabloudil či s náma nemá nic společného)....aspoň se naučí "práci s mapou - která tě musí bavit " :D ;) :P :)

Offline Petr a Claissy

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 43
  • Souhlasu: 0
Re: Itinerář
« Odpověď #11 kdy: Červenec 25, 2007, 09:02:08 »
Budu reagovat na Tombruův návrh:

ad 1) Voděodolnost vyřeší fólie.
ad 2) Problematická místa bych zdůraznil. To ale je nutné, aby si pořadatel prošel trať. Příkladem může být odbočení žluté značky před Vlčími jámami na letošním jihlavském DT - naprosto nepostřehnutelné, protože žlutá značka byla až 100m v houští, takže zabloudit musel každý, ale v itineráři ani na mítinku o tom nebyla jediná zmínka  >:(
ad 3) Souhlas, kontroly by bylo vhodné lokalizovat v itineráři co nejpřesněji, aby jsme je nemuseli složitě hledat.
ad 5) Bylo by vhodné zmínit zdroje pitné vody (studánky, obchody), to je pro mě vždy velký problém. Obvzlášť třeba teď na HŠ, která byla o svátku a všude bylo zavřeno (kromě některých hospod, ale ne vždy je vhodné a vítané vlítnout do hospody a jít si nabrat vodu)  :(
ad 8 ) Velice se mi líbil itinerář, kde byla orientační místa psaná vždy tou barvou, po které se šlo značce. Je to elegantní a na první pohled je vše jasné.
ad 10) To si nemyslím, naopak písmo jako v slabikáři se mi zdá velmi nepřehledné, špatně se mi čte. A nemyslím si, že by při čelovce byla horší čitelnost normálního textu a velikost by nějak výrazně pomohla. Naopak itinerář na 1 stranu je fajn - mám ve fólii z jedné strany itinerář a z druhé strany mapu otevřenou na příslušné části a nemusím se vším složitě manipulovat, vyndávat z fólie a otáčet stránky.

S ostatními body bych souhlasil bez výhrad.

Měl bych ale další poznámku - byl bych pro co nejjednodušší itinerář, jen názvy rozcestníků, a u problematických míst jen krátká poznámka, např. "po 100 m doleva po vlastním značení". Příkladem je letošní HŠ, kde byl sice fajn itinerář, ale některé části dost rozvláčně popsané, což může působit až nepřehledně.
Možná by bylo nejlepší vytvořit "vzorový itinerář", který by se tu vyvěsil a doladil podle přání většiny, a ten by byl doporučen pořadatelům.

A teď k nápadu, který s itinerářem nesouvisí - mít pouze dánu síť kontrol a přesouvat se mezi nimi dle vlastního uvážení. Jakýsi náznak se objevil letos na Kruškách. To už jsem kdysi navrhoval, mě by se to teda moc líbilo, bylo by to pěkné zpestření a zapojil by se i mozek. Jen by mě zajímalo, jak to vlastně všechno je, proč to není možné. Když se 50 lidí sebere a vydá se na výlet, nemusí nikomu nic hlásit a může se pohybovat kde chce. Proč by to nešlo i v našem případě, bez složitého povolování na úřadech, s možností se podívat na spoustu krásných míst, která jsou nyní kvůli úřadům zapovězená ? V čem se liší akce skupiny lidí a akce dogtrekařů ? (myšleno podle zákona) V čem vězí ten problém a není možné to udělat jinak, tak, aby se tato akce nemusela hlásit ?
« Poslední změna: Červenec 25, 2007, 09:07:46 od Petr a Claissy »

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: Itinerář
« Odpověď #12 kdy: Červenec 25, 2007, 12:53:15 »
Citace
To ale je nutné, aby si pořadatel prošel trať. Příkladem může být odbočení žluté značky před Vlčími jámami na letošním jihlavském DT - naprosto nepostřehnutelné, protože žlutá značka byla až 100m v houští, takže zabloudit musel každý, ale v itineráři ani na mítinku o tom nebyla jediná zmínka 

Proboha, jak to tady čtu, tak nejlepší by bylo vzít každého za ručičku a provést bezpečně po trati... ;)
Já naopak schválně některé podobné "špeky" do itineráře nepíšu...a trať mám prošlou...
Práce s mapou tě musí bavit!   ;D ;D

Offline peppo

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 316
  • Souhlasu: 0
Re: Itinerář
« Odpověď #13 kdy: Červenec 25, 2007, 13:05:54 »
môj pohľad na túto tému: čím viac záludností, tým lepšie! mám psa a mám seba. mám mapu, oči, intuíciu. aj ja som už zakufroval, a nie raz. ale je fajn vybrať kompas, mapu a hneď človek bez problémov vie, kde sa nachádza a kam má ísť, ak nie, naučí sa, všetci sa učíme. myslím, že presne o tom dogtrekking je - dokázať prežiť v prírode! a že si ponadávam? ponadávam! no a čo! ale len na seba, že opäť nedávam pozor, že som sa opäť zakecal, že až príliš obdivujem okolie a nesledujem značky... 
takže píšte itineráre ako len chcete, ja sa budem kochať prírodou, budem fotiť, budem kecať so "spolubojovníkmi", zbehnem do lesa na huby, zakufrujem, no aj tak vždy nájdem správnu cestu...  ;) :)
peppo

Offline Petr a Claissy

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 43
  • Souhlasu: 0
Re: Itinerář
« Odpověď #14 kdy: Červenec 25, 2007, 13:09:47 »
Proboha, jak to tady čtu, tak nejlepší by bylo vzít každého za ručičku a provést bezpečně po trati... ;)
Já naopak schválně některé podobné "špeky" do itineráře nepíšu...a trať mám prošlou...
Práce s mapou tě musí bavit!   ;D ;D
Pokud to bereš takto, tak ano :) Ale takovýto špek jsi mohla zjistit až poté, co jsi zabloudila, takže ani mapa nemohla preventivně pomoct :(
To bys pak ale musela pořád držet v ruce mapu a porovnávat a porovnávat ... a kde ti zbyde čas na kochání a čas na obdivování svého čtyřnohého miláčka a čas na klábosení se spolupoutníky a ... :D
« Poslední změna: Červenec 25, 2007, 13:11:30 od Petr a Claissy »

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: