Nevím jakým způsobem se startuje (jdu poprvé), ale z důvodu vývoje počasí mě napadlo, zda by nešlo posunout start třeba o 2 hodinky dopředu. Myslím od 5 - 7. Jde o to se co nejdříve dostat co nejvýš, do menšího vedra. Jestli jsem to pochodpil správně tak se jde hned po startu přes hřeben. Tam se není kde schovat. Kdo tam bude po 11 hodině tak riskuje že se i s pejskem prostě vypaří.
Startuje se v pátek ráno volně v určeném dvouhodinovém okně. Čas a délka časového okna startu se může mírně upravit podle aktuálního počasí, ale určitě ne dřív než po skončení nočního klidu, tedy ne dřív než v 6 hodin ráno.
Prvních cca 20-30km vede více méně lesem, vysloveně hřebenovka je až v poslední třetině trati. Většina trati je 600m nad mořem a výš, takže teploty budou mírnější než jinde, ale asi bude dusno, pátek-sobota se bude lámat počasí.
Spíše se připravte na velmi pravděpodobné krátké, ale silné bouřky z horka, které vás mohou kdekoli nečekaně zastihnout. A to se připravte nejen materiálně (pláštěnky, náhradní oblečení), ale i teoreticky jak se správně zachovat když Vás na horách zastihne bouřka.
Jak se chovat při bouřce - Sejděte rychle s vrcholu, hřebene nebo plochého nechráněného místa dříve, než vás dostihne bouřka.
- Neskrývejte se pod osamělé stromy, vysoké kameny, skalní převisy a pod malé přístřešky, nesdružujte se v blízkosti horských potoků a bystřin.
- V holém plochém terénu se skrčte, případně se ukryjte v prohlubině o hloubce alespoň 1 m.
- V lese se ukryjte v nižším a hustém porostu.
- Ve skalním terénu usedněte alespoň 2 m od stěny, jejíž výška nad vámi musí být alespoň 15 m.
- V jeskyni se ukryjte pouze tehdy, je-li dostatečně velká, a to tak, aby bylo možno sedět alespoň 1 m od stěny, přičemž nad hlavou musí zůstat ještě alespoň 3 m volného prostoru.
- Pokud je to možné, vyhledejte suché místo bez travného porostu, hromadu kamení nebo velký plochý kámen.
- Spodní část svého těla izolujte od skály nebo země vhodným suchým materiálem, např. batohem, spacím pytlem, gumovým pláštěm, oděvem apod.
- Kovové předměty odložte 1 – 2 m od svého stanoviště.
- Nejvýhodnější poloha pro přečkání bouřky je skrčená nebo sedací, obě nohy vedle sebe s koleny přitaženými k tělu.
- Za bouřky seďte v klidu, nechoďte.
citace z webu horské služby