Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Vybavení na dog trekking a práce se psem

Autor Téma: Vybavení na dog trekking a práce se psem  (Přečteno 20432 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Rubinka&Kuba

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 10
  • Souhlasu: 0
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #15 kdy: Leden 13, 2011, 13:22:00 »
Musím dát zapravdu TerCedrici s tou haltinou ... myslim si, že je to dobrá věc, ale pro bojácnější psy co jsou hákliví na "tlak" a "nátlak" řekla bych, že to moc neni... jinak abych to upřesnila ... mám velmi dobře srovnáno kdo je v naší smečce alfa jedinec a je fakt, že Kuba je teď v pubertě, tak to na mě zkouší, ale ví, moc dobře, kde jsou hranice.

Sranda byla, když se učil hlídat.
Máme velkou zahradu která je malinko v kopci. Nahoře je barák a dole plot. Byli by jsme rádi, kdyby nám Kuba i hlídal - i když jsme nevěděli co se z něj vyklube, má v sobě retrievra, který miluje lidi a na druhou stranu NO - hlídače.
Tak jsme tomu vzhledem k jeho bázlivosti nechávali volný průběh.
No a Kuba už od štěňátka trénoval bafání na lidi - nejdřív seděl nahoře u baráku a štěkal na lidi ze shora, nijak agresivně, spíš si jen tak poblafával, aby bylo vidět, že tam je...
Na cvičáku mi poradili, aby jsme ho v tom štěkání podpořili, jenže on vždycky štěkal, když jsme byli v domě a než jsem vylítla ven, už byl zase zticha a na moje výzvy "je tam šupák" a "štěkej" na mě koukal a nechápal a chtěl si hrát...
Načež se mi jednou povedlo ho chytit při štěkání a pěkně jsme ho podpořili a on se tak radostně rozštěkal, že nám teď krásně hlídá. Je fakt, že nehlídá, nijak agresivně, že by visel na plotě, ale jednoznačně chápe, že cizí lidi na zahradu nesmí. 

Stejně by ten život byl bez psů tak strašně nudný :-D
Jak říká Rudolf Desenský, pes buď je vycvičený, nebo není ... nic mezitím neexistuje ... zatím se sice řadíme k té druhé skupině, ale věřím, že to spolu všechno zvládnem :-)


Offline Charles

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 208
  • Souhlasu: 39
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem - Kuba a POSLUSNOST
« Odpověď #16 kdy: Leden 13, 2011, 13:50:33 »
jooo, to my ted bydlime na vesnici v Praze :)
do mesta daleko a na vesnici nekoho potkat(lidi), se psem... no

S cvicakem, a spol;
Ano, jsem presvedcen, ze neposloucha (vzdycky). Je to mladej pes.
Az na vyjimky (divny vyjimky) je spoustu zajimavejsich veci nez panicka - to zna snad kazdy.

A navic - ja se ptam.
Smeruji tim Rubinu, aby se primarne ptala a zamerila na cvicak. Ji a jejiho psa tam ocividne znaji, kdyz s nima pujde na trek.
I dalsi otazky(recnicke) spise smeruji... aspon myslim

A pridavam svoji radu. Nezakazuj!, ale rozkazuj (rikej co delat).
priklad - Kdyz chci psa pustit k jinemu (ne proto ze nutne chce on), reknu mu Sedni, az si sedne, odepnu voditko a reknu Volno.
Buduju si postaveni, poslusnost. JA sem ten "hodnej", co psovi dovolil, ne ON, ze si prosadil vuli.
Je to rada - DOPORUCUJI
pripadne si o tom muzem pokecat nekde... v dubnu (boze to je za dlouho)

Primarne nebyva problem se psem, ale s jeho vedenim - s vudcem.
Kuba je mladoch, Rubina vi co chce - tak at si to s rozumem prosadi
« Poslední změna: Leden 13, 2011, 15:22:33 od Charles »
Československý včák?
Parťák a společník, neopakovatelný...

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #17 kdy: Leden 13, 2011, 16:30:55 »
Nesouhlasím s tím že halti sráží sebevědomí - jaký si to uděláš... S náhubkem problém nemá?
Štěkání není hlídání, ale když vám to tak vyhovuje...
Jestliže znáš metodiku R. Desenského, nechápu jak je možné že tě pes někam vláčí a že si dělá co chce. Poslušnost kdykoliv kdekoliv na první povel a nenapínání vodítka.

Offline Rubinka&Kuba

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 10
  • Souhlasu: 0
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #18 kdy: Leden 13, 2011, 20:01:42 »
Taky bych neřekla, že halti sráží sebevědomí, spíš si myslím, že se bázlivější a citlivější pes bojí, že je z toho nervózní...ale nemám s tím zase tolik zkušeností, abych věděla, jak to doopravdy je.  ::)
Určitě hodně záleží na každém pejskovi a přístupu člověka ...  :)
Co se košíku týče, taky se mu to nelíbí, ale furt to neni tak hrozný, jako ta haltina, jakmile mu začala tlačit na tlamu, byl úplně mimo...v košíku má asi víc pocit, že ho to tolik neomezuje...nevim...  ::)

Že štěkání není hlídání, to je pravda :-)
Přiznám se, že jsem raději, když jenom štěká za plotem a "pouze" budí respekt  ;D Tohle nám zatím stačí.
Jsem jenom pejskař začátečník a přiznám se, že si zatím netroufám pracovat se psem tak, aby "opravu hlídal".

Sleduji stránky Rudolfa Desenského a líbí se mi jakou formou cvičí psy a jak s nimi pracuje.
Sestra byla na jedné jeho free sobotě a říkala, že je to opravdu moc zajímavý člověk.
Kuba je můj první pes a učím se na něm formou pokusů, takže ačkoliv jsem si v Rudově poradně našla co a jak ohledně jednotlivých věcí jako je např. to tahání na vodítku, tak to stále není tak jak by to mělo být.

No uvidíme, když to zvládli jiní, zvládneme to taky  ;) :D

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #19 kdy: Leden 13, 2011, 20:30:14 »
Pokud chceš aby tě pes nevláčel kam chce on, buď se vykašli na to jak se tváří s haltinou - on na to neumře, nebo ho to nauč na obojku - ale to ti nejde, tak si zajeď na Vlčáry a nech si ukázat jak na to. Jak to děláš na cvičáku? To tě vláčí po placu? Máš velkopsa v pubertě, přetahuješ se s ním, má tě na háku, divíš se že z toho lidi okolo nejsou nadšení? Ráda se přivítám jakoukoliv "obludou", pokud vidím že ji pán zvládá, ale psovi za kterým majitel sotva vlaje se radši obloukem vyhnu, ať to pes myslí sebelíp. Počítej s tím, že na treku občas musíš minout třeba volně pobíhající vesnické uřvance, jindy procházíš městem, musíš psa zvládnout v hospodě, v kempu plném psů,...

Offline Rubinka&Kuba

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 10
  • Souhlasu: 0
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #20 kdy: Leden 14, 2011, 09:10:27 »
Ráda bych upřesnila jednu věc - to, že jsem v jednom příspěvku napsala, že se Kuba k lidem "řítí"  v domnění, že si bude hrát s cizími lidmi, tak to bylo hodně nadnesené, což se samozřejmě nedalo poznat, jak to bylo myšleno.
Prakticky veškeré řeči o Kubově tahání byly v tom smyslu - jak psa naučit tahat v postroji a netahat na vodítku ...

Abych to tedy uvedla na správnou míru - výsledek Kubova tahání je takový, že "normálně" jdeme po ulici a když uvidí nebo ucítí něco zajímavého, zrychlí, nebo jde do strany, čímž napíná vodítko a mě to není příjemné ... to je celé ... nikam mě nevláčí ani za ním nevlaju .. jelikož už ho mám prokouklého, tak dokážu odhadnout, co by ho mohlo zajímat, nebo když jde pes a Kuba je v rauši, tak si ho prostě posadím a počkám až pes přejde.
Popřípadě, když na věc která ho zajímá nejsem připravená, tak zatáhne, já se zapřu a přitáhnu si ho .. sice nejsem kdovíjaká korba, ale myslím, že vždycky budu mít sílu na to si psa spacifikovat a dát do latě.
Mluvila jsem o tom, že bych se ráda zbavila i těchto "tahacích nedostatků".
Popřípadě, když bych začínala s trekem, abych neudělala nějakou chybu právě ve vysvětlování obojek=netahat x postroj=tahat

Péťo, nevím, jak jsi přišla na to, že se divím, že z toho lidi nejsou nadšení, ale jak jsem napsala v jednom příspěvku, naopak si to plně uvědomuju a snažím se těmto situacím předcházet.
Jak píšeš modelové situace - "vesnické uřvance, město, hospoda, kemp plný psů" všechno se s Kubou snažím trénovat (kromě hospody, kam psa neberu) beru ho všude možně s sebou aby si zvykal a byl socializovaný. 

Offline Renča

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 83
  • Souhlasu: 1
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #21 kdy: Leden 14, 2011, 11:58:12 »
ahoj, mám rovněž silného psa (rotvika). a od mala byla takový "bufeťák", hned tam čuchnout, tam něco sežrat apod. S velkou pozorností reaguje na okolí a obzváště na to, co se rychle hýbá (např. z veverky by se mohla zbláznit). Ke všemu je ještě hyperaktivní, tak s ní je hodně práce. Ale jsem za ni ráda, treky čuba miluje. Minulý rok jsem s ní začala chodit poprvé na DT, ale to už jsme za sebou měli základní poslušnost. Čuba se naučila dobře rozeznávat, že na treku se tahá a ve městě nebo když jdeme po silnici, tak ví, že když dostane povel "k noze", tak to musí poslouchat a ne dělat si co se jí zlíbí. Samozřejmě, že to na mě taky zkouší, ale důležité je používat zákazový povel "Ne" a když není reakce od psa tak povolit a cuknout s vodítkem (trh by měl být razantní a ze začátku doprovázen zákazovým povelem). Samozřejmě stejně důležité jako používání zákazového povelu je systém pochvaly (pamlsek, poplácání, slovně). Místo pana Desenského můžu doporučit pana Eichlera (http://www.psi-tabor.info, který má v kynologii opravdové zkušenosti, svědčí o tom i plno úspěchů ve sportovní kynologii, dokáže pracovat s problémovými psy a napravit je. Mnohokrát jsem ho viděla při práci a opravdu klobouk dolů, jak dokáže nejen se psy, ale i s lidmi pracovat. Málo kdo si to dokáže připustit, ale za "problémové psy" může jedině jejich majitel. Místo toho, aby se psem cvičil, tak se spíš diví, proč ten pes to dělá? Nejdůležitější je tedy "napravit" majitele a naučit ho se psem pracovat. Pes to potom velmi rychle pochopí a rozhodně nebude páníčka pořád vláčet. Sem tam to určo zkusí ale to mu psovod hned připomene, kdo je pán. S tou ohlávkou bych to nevzdávala, pes si přece nemůže určovat, že ji nechce. To vždy určuje pán. Pokud nezměníte svůj postoj, tak vás nikdy nebude pes brát jako pána. V hierarchii musíte být vždy nad psem!!!

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #22 kdy: Leden 14, 2011, 13:05:53 »
Eichler x Desenský mám teda hodně jasno - Eichlera ani omylem. Zákazový povel je k ničemu - co tím psovi říkáš? Co MÁ dělat?

Rubinko, pes by se měl chovat tak jak chceš. Mě by nebavilo se se psem každou chvíli přetahovat, tak bych ho to prostě odnaučila. Ale nedokážu popsat jak. Na druhou stranu když to přeženeš jako jsem to udělala já, pes pak nebude dobře tahat, nebo spíš nebude tahat vůbec - a od velkého psa se to na treku tak nějak očekává. Takže kdykoliv je pes v postroji, může táhnout (pokud nemá povel k noze nebo za paty), za táhnutí můžeš přiměřeně chválit - spíš souhlasit, tak abys psa nerušila aby se po tobě neotáčel. Pokud by nechápal, postupuj podle návodu na učení tahání - zapřáhni zátěž a jdi nejdřív vedle psa. Kdykoliv je pes na obojku, táhnout nesmí a to nikdy. Ani když vidí psa, veverku, aport,... Nepřetahuj se s ním, reaguj okamžitě, ne až už půl minuty někam táhne. Hodně pracuj na poslušnosti, dopřej psu hodně pohybu - vylítaný pes má vždycky menší snahu někam táhnout.

Offline Renča

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 83
  • Souhlasu: 1
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #23 kdy: Leden 14, 2011, 13:58:52 »
Eichler x Desenský mám teda hodně jasno - Eichlera ani omylem. Zákazový povel je k ničemu - co tím psovi říkáš? Co MÁ dělat?

« Poslední změna: Leden 14, 2011, 14:02:35 od Renča »

Offline Renča

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 83
  • Souhlasu: 1
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #24 kdy: Leden 14, 2011, 14:02:52 »
Zákazovým povelem psovi říkám, co NEMÁ dělat :-)

Povely např. ke mně, k noze, sedni, lehni, vstaň, štěkej apod. říkám co MÁ dělat

Místo zákazového povelu existuje ještě jeden "univerzální výraz", který když psovod vysloví, tak pes okamžitě ví, co má dělat. Ale to nebudu zmiňovat :-) a prý to platí všeobecně u všech zvířat

Offline Rubinka&Kuba

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 10
  • Souhlasu: 0
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #25 kdy: Leden 14, 2011, 14:14:10 »
Ahoj Renčo,

v tom, že ve většině případů je na vině majitel, s tím plně souhlasím.
Kuba je chytrej pes a velmi často se mě snaží přechytračit.
Musím říct, že jak je teď ještě v pubertě, tak je to fakt nápor na nervy.  ;D
Je to zhruba měsíc, co v tom lítá a musím říct, že to s ním teda pěkně tříská. ???

S tou haltinou si to musím ještě rozmyslet.
Co jsem tak zkoušela, je dobrý mu provléknout vodítko pod tělem a vyvést ho mezi zadníma nohama.
Přestane tahat, ale fakt je, že je to takový dost divný, protože on pak chodí s nohama od sebe, jak kachna  :D tak uvidíme, něco na něj vymyslím  ^-^

"Univerzální výraz"? jééé to by se šiklo  :D

Péťo, věř mi, že na tom tahání pracujem :-) Taky mě nebaví, že mě tahá, ale doufám, že sem budu moct brzy napsat, že už to máme zmáklé  ;)

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #26 kdy: Leden 14, 2011, 14:58:29 »
Zákazovým povelem psovi říkám, co NEMÁ dělat :-)
Jasně, ale co teda dělat má? To co dělám teď (to že za psem táhnu, že se na něj koukám, že jej zkouším navětřit? Co z toho?) je špatně, co jiného mám tedy dělat? NĚCO dělat musím, co?
Univerzální výraz je kravina.

Offline Renča

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 83
  • Souhlasu: 1
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #27 kdy: Leden 14, 2011, 15:04:34 »
jóóó puberta :-) pevné nervy...
to tě bude čekat ještě jedno příp. 2 kola.

ještě že máš psa. Naše čuba při každém hárání se chová jako by neznala žádný povel a tváří se stylem to mluvíš jako na mě? Jo a to se tak chová cca měsíc. to je potom paráda s ní cvičit :-)

Offline Renča

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 83
  • Souhlasu: 1
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #28 kdy: Leden 14, 2011, 15:28:09 »
Petro, my si asi vůbec nerozumíme, co každá tím svým myslí. Já jsem to brala z hlediska poslušnosti. Tj. když mě pes táhne, což nechci. Tak dám psovi povel "k noze" a strhnu ho k noze. Když pes čuchá, tak projevím nelibost "FUJ". Když jdu kolem druhého psa a vidím, že můj by na něho vlítnul, tak povel "k noze" a "ne" (příp. nesmíš), když je reakce, tak ho s povelem strhnu. Možná to tímto psaním vyzní jinak, než myslím.
A tahání na treku? To si myslím, že pes rychle pochopí (některý dřív, některý později).
Já třeba mám postroj na obranu - pes pochopí, co se bude dít. Když vytáhnu stopovací šňůru, tak pochopí, že bude čuchat a označovat předměty. Když vezmu postroj na DT, tak taky ví, co se bude dít. Dokonce i podle oblečení pozná, zda se půjde na procházku, nebo se bude cvičit apod.
Jinak ještě jednou k tomu zákazovému povelu (používám "FUJ", "NE"). Tím říkám, že projevuji nelibost s tím, co pes začal dělat. Tzn. když jde pěkně u nohy a najednou uvidí letět kočku a rozběhne se za ní, tak zařvu "NE" a jelikož měl jít pěkně u nohy tak doplním povelem k noze a trhem psa usměrním do požadované polohy. Pes dobře ví, co měl dělat, nedodržel to, následuje moje projevení nelibosti zákazovým povelem a usměrnění do požadovaného stavu. Tímto pes jasně ví, co měl dělat, co udělal špatně a co má dělat. Já už opravdu nevím, jak to mám vysvětlit.
Neznám opravdu nikoho, kdo by nepoužíval zákazové povely. A upřímně ten "univerzální výraz" používá taky každý (teda pokud zrovna někdo není moc slušný, že by ho nepoužil ani v krajní situaci). Např. čuba to na mě někdy zkouší, když už to člověk nevydrží tak na psa zařve ....... (každý má své slovíčko) a pes pochopí, že to přehnal a začne makat. A tomu říkám ten "univerzální výraz"

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Vybavení na dog trekking a práce se psem
« Odpověď #29 kdy: Leden 14, 2011, 16:06:01 »
Povel k noze znamená že pes musí jít těsně u mé nohy, takže jej používám pouze při cvičení, při míjení jiného psa,... Při běžné chůzi má pes povoleno se vyprázdnit, přiměřeně čenichat,... nemusí se držet u nohy, pokud je na vodítku má k dispozici celou délku vodítka. Takže pokud mě pes táhne, nedávám povel k noze - má jít na vodítku, ale ne u nohy.
Povel "k noze" a pak "ne"? Po povelu k noze pes buď spáchá co má - přiřadí se a jde u nohy, pak je nějaké "ne" přímo kontraproduktivní. Nebo pes nedělá co má, tak ho donutím jít u nohy a zase tam žádné ne nemá co dělat. Pes jde u nohy, rozběhne se za kočkou, nabije si držku o vodítko, zopakuju povel "k noze" a jdu dál.
Tahání na treku pes pochopí sám? No některý možná jo, Barda jich má skoro 40 a nepochopil. Protože byl odmalička naučený vzorně netahat, tak vzorně že ani nevytáhl flexinu, chodil jen na tom volném konci.

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: