Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Proc po celou dobu na voditku...???

Autor Téma: Proc po celou dobu na voditku...???  (Přečteno 26830 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline mařenka

  • SPD
  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 274
  • Souhlasu: 0
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #15 kdy: Leden 12, 2008, 11:51:10 »
to sou výhody z toho vyplívající to je každýmu jasný ;D ale my máme s baxem demokracii když on chce do leva a já do prava tak ho odvážu a dem si po každej po svím ;D

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #16 kdy: Červen 22, 2009, 12:32:40 »
Hodně jsem uvažovala jestli rýýýpnout i do tohohle tématu - zejména proto, že budu střílet i do vlastních řad, ale nedá mi to...
Prakticky v každých propozicích se dočtete zdůrazněný zákaz pohybu psa navolno na trati i v base-campu, vyhrožování diskvalifikací i když vám pes sedí před stanem bez vodítka,... No a pak někomu na treku uteče pes, on si v klidu dojde do cíle bez psa, zajede si pro něj do útulku..  a nejen že není pro výstrahu oběšen, on není ani diskvalifikován! A zrovna na treku, kde i "notoričtí pouštěči" sekali dobrotu, protože přece jen, nová lokalita, strašení bedlivým dozorem... a nikdo z nás nechce dělat pořadatelům problémy, tím míň se nechat chytit nějakým ouřadou a znemožnit tak povolení pro další ročník(y). Už to, že dotyčný došel do cíle bez psa těžce nechápu - bez psa bych se do base-campu plazila kanálama, ne nakráčet do cíle jako že ok...

No a když se podrobně podíváme na pravidla, tak zjistíme, že je vlastně stejně porušujeme všichni - "Psovod je se psem při dogtrekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku" - tedy velká část dogtrekařů toto pravidlo poruší už když pouští psa do vody, ale i ti, co mají psa na vodítku i ve vodě toto pravidlo poruší v okamžiku kdy psa uvážou před hospodou (pes a psovod už nejsou spojeni), ke stromu na bivaku,...

Jsou lidi co vodítko opravdu jinde než na treku nepoužívají a další, které právě toto pravidlo od dogtreků odradilo... Ano, jsou i takoví co si psa nemůžou dovolit pustit ani na vteřinu, takoví co je pes táhne a nemají důvod jej pouštět,... ale co si takhle moct aspoň trochu vybrat? A ještě jinak – k čemu je mi, že jistý pes (už nechodí) byl na vodítku když si pochutnával na mém pozadí? A nejsem jediná kdo od tohoto psa obdržel „přátelský“ rafanec. Stejně jako vodítka nevyřešily další napadení lidí i psů – když procházím kolem sedícího trekaře, fakt mě nenapadne jít obloukem, protože jinak budu mít psa s dírou na náušnici… Stejně jako když někde narazím na volně pobíhajícího místního vořecha se špatnými úmysly, spíše psa odepnu a pošlu dopředu, zatímco vodítkem držím v šachu agresora…
 
Za nejideálnější považuji "zákonnou" formulaci - pes musí být pod vlivem psovoda. Výstižné, ne? Buď jej ovládám i na volno, nebo jej nepouštím. Tečka. Navíc třeba zákaz pouštění v úseku CHKO, zákaz vzdalování se mimo trať.. a klidně i povinnost psa přivázat při potkávání kohokoliv. A nekompromisní diskvalifikace všech, kterým pes zmizí „mimo vliv“. Pokud je problém v povoleních, co tedy brát toto pravidlo stejně jako se bere to o chůzi ve dvojicích, tedy „pokud neuděláš průser, choď si jak chceš“?

A teď do mne  >:D

Offline Veruna a Lajka

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 64
  • Souhlasu: 1
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #17 kdy: Červen 22, 2009, 12:47:36 »
Já to pravidlo teda chápala tak, že spojen se psem musíš být když jdeš - proto bych neřešila hospodu ani bivak. Respektovala bych i případné odchýlení se s cesty a nechání psa vylítat na přilehlé louce (např.), ale když je šňůra v pravidlech, měli by jí všichni, kdo chtějí být na výsledovce, respektovat - stejně jako trasu. Když se mi někdo se smíchem chlubí v táboře, jak si to tam a tam zkrátil, tak se mi protáčí panenky - just když ten člověk dojde pět minut přede mnou.

Psi na volno se mi nelíbí - rozptylujou mého psa a podle mě to bezpečnější je. Když někdo má na vodítku agresiva a i přesto ten pes někomu něco udělá, tak je majitel debil a nic víc. Můj pes nevyjíždí na průchozí ale i přes to se při míjení stahujeme.

"Venčit" na volno si může kdo chce kde chce - mimo závod. Míst na procházku/výlet/cokoli je všude v pysk.


Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #18 kdy: Červen 22, 2009, 13:02:24 »
Zkracování je samostatná kapitola - holt někdo to s klidem udělá, jiný ví že by tím podvedl hlavně sám sebe a tak to neudělá ani když se plazí z posledních sil... A pořadatel by musel stát na každém druhém kilometru aby ty zkracovače uhlídal, takže... dobře jim tak, když si to srovnají se svým svědomím...
Rozdíl je v tom, že zkrácení tratě beru opravdu jako podvod. Nefér vůči těm, kteří jdou poctivě celou trať. Ale čím si oproti ostatním pomůžeš když psa chvíli pustíš navolno nebo když potkáš dva kamarády a chvíli jdete tři?

Zkušený dogtrekařský pes moc dobře ví co ho čeká a ani ho nenapadne se někde vylítávat i kdyby byl navolno furt. Jak můžou psi navolno tvého psa rozptylovat? (obzvlášť když teď navolno chodit nesměj - a nesrovnávej vesnický vořechy bez dozoru a psy dogtrekařů) Když vezmeme teoretickou situaci kdy by vodítko nebylo povinné, tak stejně nikdo rozumný nenechá svého psa jen tak lítat za tvým, čili při předcházení se buď očuchnou (jako se často děje i na vodítku) a dál jdou každý po svém, nebo si jeden z vás (nebo oba) dá psa k noze a minete se takto... úplně stejně jako se s cizími psy míjíš kdekoliv jinde...

Víš, já to pravidlo donedávna brala tak, že když mě pořadatel přistihne se psem navolno, tak mě pro výstrahu na místě zastřelí.. a ono teda asi platí jen pro někoho... takže se ozývám že chci taky a narozdíl od jiných navíc dojdu do cílem se psem... (a ráda rýpu, no... :P)

edit: trochu pozměním tvou větu: když má někdo zdrhače a pustí ho navolno, tak je majitel debil a nic víc. Stejně jako nechceme povinné náhubky, protože rozumný člověk dá agresorovi náhubek sám nebo si ho dobře hlídá, nechme na uvážení člověka i to jak moc a kdy bude mít psa na vodítku, ne? (běda jestli teď někdo přijde s povinnými náhubky  >:( )
« Poslední změna: Červen 22, 2009, 13:15:01 od Petra + Barry »

Offline Kryštof+Naru

  • Administrator
  • čtyřprsťák
  • *****
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 1
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #19 kdy: Červen 22, 2009, 13:11:41 »
no tak na tohle jsem zvědavý...moje trocha k tématu:

Sice se mi tohle pravidlo taky nelíbí (normálně vodíme Naru na vodítku jen ve měste či na silnici s provozem) a z počátku jsem (aspoň mi to tvrdila kámoška, já si to nepamatuju) kvůli tomu o dogtrekkingu nechtěl ani slyšet, ale teď už mi přijde opodstatněné a nevím nevím, jestli se nějaká změna prosadí...

Možná tak na úrovni "pokud neuděláš průser, choď si jak chceš" (a není to teď takhle? Byl už někdo diskvalifikovaný z toho důvodu, že by měl psa navolno (aniž by udělal nějaký průser)?), ale v pravidlech to už jen kvůli úřadům asi zůstane...

Přeci jen většina tras vede po turistických značkách, kde se pohybuje množství ostatních lidí, kteří můžou mít se psů strach (ať už o sebe, nebo o děti či jejich psíky..) a přestava, že postupně potkají několik desítek lidí se psy navolno...ano, kdyby si každý dogtrekař při potkávání ostatních svého psa připnul (přivolal k noze), tak by to nemuselo vadit, ale opravdu by se to všem podařilo?

Tohle sice řeší formulace "pes musí být pod vlivem psovoda", ale takové pravidlo, které platí jen pro někoho se dost těžko prosazuje/dokazuje...kdežto pokud to platí pro všechny, tak není co řešit....

Offline Kryštof+Naru

  • Administrator
  • čtyřprsťák
  • *****
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 1
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #20 kdy: Červen 22, 2009, 13:16:04 »
...Ale čím si oproti ostatním pomůžeš když psa chvíli pustíš navolno...
tady mě napadá, že pokud tě pes poříád táhne jak debil (takže si jeho "brzděním" namáháš tělo mnohem), tak tím, že ho pustíš získáš oproti ostatním výhodu...

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #21 kdy: Červen 22, 2009, 13:24:37 »
Kryštofe, mě by ta úroveň "bez průserů je to ok" úplně stačila... Diskvalifikovaný nikdo nebyl, ale ono je to taky o tom, že kdo psa občas pustí, dává si zatracený pozor aby ho u toho nikdo neviděl... mě právě docela překvapilo že i s tak velkým průserem dotyčný diskvalifikován nebyl... takže se vlastně ptám jak to s tím diskvalifikováním je...
Zase když to vezmu do detailů - jaký je rozdíl mezi psem na osmimetrové flexině, který si stejně dělá co chce a tímtéž psem navolno? Navolno se aspoň do nikoho nezamotá... (teď někdo přijde s návrhem na maximální délku vodítka  :-X )

No nevím, pokud pes pořád táhne jako debil, co myslíš že udělá po odepnutí vodítka? A vůbec, to už bych mohla říct že výhodu mají ti s tahacíma psama a že by se měli penalizovat, když se do kopců nemusej namáhat... nebo ti co mají dva psy, protože ti přece táhnou víc...

Offline Šárka

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 390
  • Souhlasu: 8
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #22 kdy: Červen 22, 2009, 14:18:31 »
Petro, neznám Tě, ale mám pocit že si zbytečně komplikujes zivot, co myslis, co si rikal ten clovek, co v noci volal a hledal? Nebyla jsem tam, vim z vypraveni. Myslim že se ,,potrestal ,, nejvic sam.


Vcera jsem se ptala Vojty, že když mam pri rozmotavani voditek nejaka polozena na zemi- nemam je v ruce ani u pasu, jestli me za to nedisknou. Vojta se smal.

A ani mě nepřekvapuje, že jsi to načala Ty, když Te nadzvedne nafukovaci karimatka, par kilo v psim batuzku a studena voda ve sprse



Offline elina

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 527
  • Souhlasu: 6
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #23 kdy: Červen 22, 2009, 14:30:30 »
Zase když to vezmu do detailů - jaký je rozdíl mezi psem na osmimetrové flexině, který si stejně dělá co chce a tímtéž psem navolno? Navolno se aspoň do nikoho nezamotá... (teď někdo přijde s návrhem na maximální délku vodítka  :-X )

Čéče tak Zelí chodí na osmimetrové flexině, ale ještě mě při předcházení či míjení jiných občanů nenapadlo jí nechat do někoho zamotat  ;D  ;D  ;D
« Poslední změna: Červen 22, 2009, 14:35:49 od elina »

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #24 kdy: Červen 22, 2009, 14:37:08 »
Vím jak bych se na jeho místě cítila já - trvalo mi docela dlouho psa zdrhání odnaučit... i proto nechápu jak mohl jen tak nakráčet do cíle bez psa. Já bych na jeho místě zavolala pořadateli že končím (asi bych teda nepřiznala proč :-X ) a volala a hledala, bivakovala na místě odkud zdrhnul,... pokud bych už musela do base-campu, plížila bych se fakt kanálama. Vím jak jsem se cítila když jsem na Hané 2007 našla jen díru ve stanu (do té doby jej nikdy nenapadlo zkusit se ze stanu probourat). Představy nejen jak ho najít, jestli už se mu něco nestalo, ale taky JAK proboha můžu pořadateli říct že mi zdrhnul pes! Vždyť to je přece průšvih! Pes mě přitom hledal u hospody, museli jsme se cestou nějak minout... Bylo to před trekem, ne na trati... ale i tak.

a k tvé poslední větě - přijeď někdy na trek, zkus nás poznat osobně a pak suď...

taky jsem nemyslela zelí...

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #25 kdy: Červen 22, 2009, 14:40:34 »
Na vlastní oči jsem viděl v jednom povolení že podmínkou je "že psi budou uvázaní".

Takže jestli je potřeba někoho žádat o povolení a on si může klást podmínky tak je holt musíme plnit ať se nám to líbí nebo ne. Můžeme polemizovat o tom co si může dovolit požadovat a co ne, jenže jsme v drobné nevýhodě toho kdo žádá, nejsme na straně kde si můžeme klást podmínky. Asi jako když se pustíte do polemiky s policistou. Ukecáte ho že na tohle nemá možná právo a udělá Vás na něčem jiném a možná ještě horším...  Bohužel.

Jestli někde došlo k porušení tohoto pravidla, vyřiďte si to s konkrétním pořadatelem. Případně podejte třeba podnět na TVDT (tam co se posílají připomínky), ale konkrétně. Tedy kdo kdy co porušil, kdy a kdo byl na přestupek upozorněn, jak se k tomu zachoval ředitel akce a v čem byl podle Vás rozpor v pravidlech, tedy co se týče rozhodnutí rěditele ohledně konkrétního porušení pravidel.

Na schůzce pořadatelů se to pak může probrat.  

Nicméně zrovna ve formulaci podmínky vedení psa během akce nečekám žádné změny směrem který by byť jen navozoval nějakou možnost vedení psa na volno.

Věřte že i vysloveně zákonných možností jak zkomplikovat pořádání takové akce až na hranici proveditelnosti mají úřady a majitelé pozemků dost a vedle nich je vedení psa na vodítku něco jen jako zákaz plivání na chodník.

Já osobně bych do toho moc nevrtal... Tedy do relevantnosti požadavku na upoutání psa k psovodu po dobu akce.

tombru

Offline Šárka

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 390
  • Souhlasu: 8
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #26 kdy: Červen 22, 2009, 14:48:58 »
Jo jo, pracuje se na tom, jdu, teda, pokusim se dojit Hanackou.. O:-).Ale po nedělni prochazce se Soudkama vidim svou fyzickou ne-zdatnost.


Za sebe vim moc dobre, ze psy na ofiko treku nepustim ani do vody bez voditka.

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #27 kdy: Červen 22, 2009, 15:02:53 »
tombru - pokud dotyčného "bonznu", budu trvat na jeho diskvalifikaci atd. dočkám se jen toho, že pořadatelé budou v tomto směru přísnější, což je pravý opak toho o co mi jde. Použiju citaci z tématu o chození max. ve dvojici:
Citace
Slouží to opravdu k tomu, aby se lesem netáhl houf dvaceti lidí naráz, nepamatuju si, že by byl někdo disknutý, protože je právě předchází kamarád a zakecají se
Já osobně bych diskvalifikaci na základě tohoto pravidla uplatňila v případě nějakého problému...větší tlupa trekařů někde udělá průšvih (hromadný bivak kde se nesmí, rušení nočního klidu, atd...)
- tedy ráda bych aby se na vodítkové pravidlo koukalo podobně, ne aby pořadatelé každou druhou větou připomínali že koho uvidí bez vodítka, toho diskvalifikují... nebo ještě jinak - pokud mne pořadatel bude chtít disknout za to že bude můj pes v base-campu vedle mne bez vodítka (pod vlivem) nebo že psa pustím v krkolomném terénu (opět pod vlivem) a na druhou stranu někomu dovolí TOHLE, tak se mi to prostě líbit nebude.

Šárko, k vodě pouští hodně lidí a i mimo vodu se občas někdo najde. A opět za sebe - pokud se pes drží u mne, nikde nikdo, proč se u toho klepat strachy jestli někde nevykoukne pořadatel. Fakt se nebavím o tom psa pustit a půl treku nevědět kde ho mám! Nehledě na to, že pouštění k vodě se opravdu obecně toleruje - no vidíš a na Šlapanicích jsem málem poslala psa přímo na srnu co se chladila v potoce. Stejně tak hned na prvním treku jsem psa na bivaku poctivě uvázala... on chtěl do spacáku, tak jsem ho odvázala... za chvíli chtěl ven, tak jsem ho přivázala... potřetí už jsem ho nepřivázala, už jsem prostě spala. A ráno se vedle nás pásli srnci, pes chrněl kousek od nich. Na druhou stranu půjčenou haskounku jsem nepustila ani na vteřinu, ani k té vodě... ale o tom to je, musíš vědět co od psa čekat a podle toho se chovat.

Offline Laďa+Esi

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 108
  • Souhlasu: 9
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #28 kdy: Červen 22, 2009, 15:07:04 »
k tomu co se stalo Š111. V dané situaci se dotyčný zachoval nejrozumněji jak to podle mě šlo. Vím o čem píšu. Kam bys Petro v lese volala ? Pro psa to byl neznámý terén, v kterém se prostě ztratil a nebyl schopný najít cestu zpět. Takže sice hledám, volám, zdržuju se co nejdelší dobu na místě, kde se mi ztratil, ale od určitého okamžiku je to již k ničemu a musím "rozjet" pátrací akci. Tzn. obvolat obecní úřady v oblasti, lesní správu, obecní policii, psí útulky a to uznej z lesa moc dobře nejde. A koneckonců kde hledat pomoc když ne v základním táboře u "domorodců", kteří nejlépe ví, kam je možné se obrátit. Nic nezatajoval a do tábora určitě "nedošel v klidu". Ano máš pravdu, bylo to porušení pravidel a dotyčný si toho byl plně vědom. Víc k tomu nemám. Snad jen to, že snad všichni si oddychli, když se hafan "našel". Právě proto, že jak píšeš, "Vím jak bych se na jeho místě cítila já"
Laďa+Esi

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #29 kdy: Červen 22, 2009, 15:23:30 »
Takže co se tu vlastně řeší?

Utekl pes, nic se mu nestalo, nic nikde neprovedl, našel se v pořádku.

Pravidla není nuné zpřísňovat.

Takže suma sumárum nejde o problematiku vedení psa na vodítku, ale že asi nebyl daný účastník za porušení pravidel, byť možná neúmysným (to jistě nikoho neomlouvá tak jako třeba neznalost zákonů) diskvalifikován.

Tedy řešení kde je ta hranice mezi tolerováním a diskvalifikací. To tady asi nikdy nevyřešíme...

tombru

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: