Tak jen pro připomenutí co vlastně dělá dogktrekking dogtrekkingem...
Citace z pravidel:
Preambule
1. Dogtrekkingové akce jsou organizovány podle Soutěžního řádu dog-trekkingu a tyto akce probíhají vždy v souladu s Řádem na ochranu zvířat při svodu - závodech v dogtrekkingu, který byl schválen Ústřední komisí pro ochranu zvířat a bylo mu přiděleno číslo jednací 19918/2005-11020.
komentář: Tučně je jasně označen základ z kterého se vychází a pokud není jedna z podmínek splněna, nejedná se o dogtrekking.
2. Soutěžní řád řeší systém organizace dogtrekkingových akcí na území České republiky a hodnocení těchto akcí.
3. Soutěžní řád musí být dodržován všemi účastníky akce, zejména:
· Funkcionáři, pracovníky pořadatele
· účastníky
· pomocníky
komentář: k tomuto snad není co dodávat, každý sport má svá pravidla a ta se musí dodržovat
Charakteristika
Dog-trekking je extrémní kynologickým vytrvalostním sportem, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu.
komentář: Tučně je zvýrazněn pojem časový limit nejde tedy primárně o zdolání trasy v nejkratším čase, ale o omezení maximálního času na absolvování trasy. Měření času a určování pořadí je v tomto smyslu až druhořadou záležitostí i přesto, že je pro některé účastníky nejkratší čas tou hlavní prioritou. Vyhlašování pořadí, bodování je jednou z mnoha zpestření dogtrekkingu, ne však jedinou a základní věcí charakteristickou pro dogtrekking.
Psovod je se psem při dog-trekkingu spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku (či střídáním obou variant). V žádném případě není možno jít se psem "na volno" (ani krátkodobě).
komentář: k tomu snad není co dodávat, v lese a v obydlených veřejných zónách má být pes na vodítku. Ve městech i s náhubkem, toto jen zdůrazňuje respektování techto obecných pravidel.
Dogtrekkingové akce jsou obvykle pořádány na 100 a více kilometrů. Za nejkratší dogtrekkingovou akci lze respektovat podnik na 80 km. Jsou buď etapové (různé místo startu a cíle), nebo respektují pouze časový limit. Při etapovém akci je doporučená délka etapy min. 40km.
komentář: z tohoto je snad jasné, jak by měla být dlouhá trasa, aby se dala nazvat jako dogtrekking. Vše ostatní je něco jiného. Jako v jiných sportech - Běh na 3km se také nedá běhat na kratší vzdálenost atd...
Takže to by byly základní pilíře na kterých je postaven dogtrekking - pravidla, charakteristika a oficiální řády ochrany zvířat - pravidla a charakteristika by se dala shrnout takhle:
Zdolání pěšky vzdálenosti 80 a více km převážně v přírodě, samostatně se psem a s povinnou výbavou definovanovanou pravidly, při respektování pravidel a potažmo i požadavků úřadů a zákonů!!!
To je jednou větou DOGTREKKING
Vše ostatní prostě není dogtrekking ať už se toto slovo zkomolí jakkoli. Jak by se asi tvářili běžci na název "maratónský běh - mid" který by se konal na vzdálenost 5km, nebo třeba nebo třeba "sprint-mid" na 20m, nebo "sprint-long" na 10km. Jistě možná ne příliš trefné přirovnání, ale v podstatě je to to samé, můžou se upravovat pravidla konkrétního sportu, ale těžko jako změna jeho základního charakteru.
Měl jsem pocit že už bylo zase potřeba trochu pragmaticky připomenout o čem vlastně dogtrekking je...