Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Kastrace a hárání - 1 část (uzavřená)

Autor Téma: Kastrace a hárání - 1 část (uzavřená)  (Přečteno 33303 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jana

  • Host
Kastrace a hárání - 1 část (uzavřená)
« kdy: Červenec 18, 2007, 07:32:45 »
Zakřikla jsem to, Connie dnes začala barvit >:( To mi udělala schválně!) Fryšták asi zruším, to by vycházelo zrovna na ty nejlepší dny.
Máte někdo zkušenosti s injekcemi na to aby fena nehárala? Je to opravdu takové sviňstvo jak se tvrdí? Uvažuju o kastraci, už mě s tím háráním štve, za jak dlouho po hárání je nejlepší ji nechat vykastrovat?

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Kastrace a hárání
« Odpověď #1 kdy: Červenec 18, 2007, 07:45:25 »
Jani, osobní zkušenost s injekcemi nemám, ale já bych do toho nešla...
Hororový zážitek od kamarádů: Fena měla hárat na nějakou "důležitou" akci, na radu veta nechali dát  injekci (draze zaplatili!) fena v pohodě, nehárala... najednou v noci u psů řev, fena svázaná se psem... tak znovu k vetovi, ten tvrdil, že nehárá, že z toho nic nebude, ale pro jistotu (opět za drahý peníz) injekce na přerušení březosti... za měsíc a půl fena znatelně tloustne...tak zase vet...ultrazvuk...(zas drahá záležitost)... podle veta tam nic není, prý zánět dělohy...antibiotika... (zas mastný účet u veta) za dalších 14 dní v boudě 8 zdravých štěňat...
Jo, příroda je mrcha a svou si vždycky prosadí... ;)

Offline CassidyTeam

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #2 kdy: Červenec 18, 2007, 08:00:12 »
Injekci v žádném případě,je třeba si uvědomit,že tyto preparáty mají velké množství nežádoucích a účinků.. Sice se zbavíte hárání, ale nebouráte fence jemnou hormonální rovnováhu. Mohou se sice projevit v pozdějším věku, ale o to hůř se pak řeší, když je fenka už starší.
Mezi nejčastější následky používání této „hormonální antikoncepce“ patří zvýšený výskyt falešné březosti, nádory ml. žlázy, problémy při zabřezávání apod. Je lepší jí nechat vykastrovat,protože 80% fen potom po dlouhodobějším užívání trpí na pyometru (zánět dělohy) a stejně se musí vykastrovat.
CassidyTeam

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Kastrace a hárání
« Odpověď #3 kdy: Červenec 18, 2007, 08:09:59 »
Obě možnosti jsou pěkně brutální...To tě opravdu těch 6-10 dní v roce (kdy o něco jde) tak obtěžuje ? V Japonsku prodávají "psího" robotka nehárá, nemusí se venčit ...příště jdi spíš do tohodle

Offline CassidyTeam

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #4 kdy: Červenec 18, 2007, 08:39:29 »
To Jana:A navíc jestli už fena začala barvit je na injekci pozdě.
CassidyTeam

Offline Kryštof+Naru

  • Administrator
  • čtyřprsťák
  • *****
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 1
Kastrace a hárání
« Odpověď #5 kdy: Červenec 18, 2007, 08:58:02 »
Jana: na kastrování z pohodlnosti mám podobný názor, jak venca...
raději si nejdřív pořádně zjisti, co vše to s tou fenou může udělat po psychické stránce, než se rozhodneš ji takhle zmrzačit...

Offline janik a fleky

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 79
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #6 kdy: Červenec 18, 2007, 09:47:27 »
netvrdila bych, ze kastrace je zmrzaceni! zalezi na tom, kolik fene je, ale bezne se kastruje preventivne, pokud nekdo nechce fenu kryt. predchazi se tak v mnoha pripadech zcela zbytecnym nadorum mlecne zlazy apod. neni to jen pohodlnost ;).

Offline elina

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 527
  • Souhlasu: 6
Kastrace a hárání
« Odpověď #7 kdy: Červenec 18, 2007, 10:23:29 »
kastrovat z důvodu že tě to štve  :o  :o  :o naše protějšky asi taky štve když máme "své dny", ale doufám že o takto radikálním řešení neuvažují ...
mám sice kastrovanou fenu ze zdravotních důvodů, těžký zánět dělohy, ve které mojí blbostí bylo pět štěňat, ale upřímně si to dodneška vyčítám, přesto že bych jí nikdy záměrně nakrýt nenechala (je to kříženec) ... je mi líto, že jsem jí takto připravila o důležitou část psí komunikace a částečně plnohodnotnosti.

Offline Kryštof+Naru

  • Administrator
  • čtyřprsťák
  • *****
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 1
Kastrace a hárání
« Odpověď #8 kdy: Červenec 18, 2007, 10:26:28 »
janik: pokud někdo píše Uvažuju o kastraci, už mě s tím háráním štve  považuji to za kastraci z pohodlnosti.
to, že je kastrace bez vážných (zdravotních) důvodů mrzačení je můj názor...ty na to můžeš mít názor jiný, stejně tak jako ostatní.
já bych svou fenku kastrovat nenechal i kdybych štěňata neplánoval, dopad na povahu a smečkové chování to sice nemá tak velký, jak u psa, ale je tam.

Offline janik a fleky

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 79
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #9 kdy: Červenec 18, 2007, 10:36:36 »
Krystof+naru: pokud je to napsano takhle, tak potom asi ano, ale i tak bych to hned tak neodsuzovala.
jak pises, je to tvuj nazor, driv bych to mozna taky povazovala za blbost, ale potom, co obcas vidam na klinice, jsem od nej hezky rychle upustila a povazuji preventivni kastraci jako temer bezproblemovy zakrok, hlavnim problemem po nem je pribirani na vaze, ale jinak tam opravdu tak velke zmeny nebyvaji.
elina: ty si vycitas, ze si nechala fenu vykastrovat, ja zase xkrat slysim, kdybych to jen tehdy udelal, nemuselo to dopadnout tak ci onak....vzdycky zalezi v jake si zrovna situaci.
neberte me jako priznivce kastraci za vsech okolnosti, to ani nahodou, jen sem vnasim i jiny pohled na vec ;).

Offline elina

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 527
  • Souhlasu: 6
Kastrace a hárání
« Odpověď #10 kdy: Červenec 18, 2007, 11:02:42 »
janik: já si nevyčítám, že jsem jí nechala vykastrovat, tam tenkrát už jiná možnost nebyla. já si vyčítám, že jsem selhala jako majitel. Ela mi tenkrát utekla když hárala a za to opravdu můžu já. Chci tím jenom říct, že je to vždy o zodpovědnosti a pohodlnosti majitele zajistit, aby k tomu "kdybych" nedocházelo.  ;)

Offline janik a fleky

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 79
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #11 kdy: Červenec 18, 2007, 11:12:23 »
elina: nemyslim ono kdybych kuprikladu u nechtenych stenat, ale jina zdravotni "kdybych". jinak selhani majitele, ja bych to zase tak cerne nevidela, nemuzes mit oci vsude, ale naprosto chapu, jak to myslis.

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Kastrace a hárání
« Odpověď #12 kdy: Červenec 18, 2007, 11:31:57 »
Pokud je to jen fena v rodině ( co potká pár pesů jen při venčení) a je dospělá a má zažitý všechny normální vzorce chování není to až zas taková tragédie. Vetovi kecy o prevenci jsou hlavně v JEHO zájmu. Statistiky hovoří jen o v podstatě mírném poklesu (v %) onemocnění kastrované x nekastrované.
Pokud je to fena žijící ve smečce - je to tragédie vždy. U psů samců tohle platí na 300% , zkrátka "čubopsi" to v psí společnosti nemají už nikdy  "lehký". To už jim můžeme amputovat i nožičky (aby si je nezlámali, nebo neprošoupali) jako prevenci ;) :-X

Offline CassidyTeam

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 0
Kastrace a hárání
« Odpověď #13 kdy: Červenec 18, 2007, 12:01:48 »
Bohužel je ale rozdíl mezi kastrací ze zdravotních důvodů (záněty, problémy s březostí,...) a kastrací z pohodlnosti. A aby se výrazně snížilo riziko vzniku rakoviny, bylo by třeba kastrovat ještě před prvním háráním ale:
Provádění kastrace u pohlavně nedospělých fen tj. před prvním háráním je značně diskutabilní. Pozitivní stránkou zákroku je jisté zabránění nežádoucího zabřeznutí a dále prevence nádorů mléčné žlázy. Negativní stránkou je riziko nedokonalého somatického dozrání (kostní tkáň) a močové inkontinence. V současné době v evropských státech převládá názor neprovádět kastraci u pohlavně nedospělých zvířat.

Pozitivní vlivy kastrace:

    * trvalé odstranění problémů s háráním (špinění v bytě a obtěžování cizími psy), nežádoucí nakrytí psem, falešné březosti, psychycké změny spojené s produkcí mléka v mléčné žláze
    * zamezení vzniku nádorů mléčné žlázy (nejvíce efektivní je kastrace před prvním nebo druhým háráním), později nemá téměř žádný vliv.
    * odstranění rizika vzniku pyometry (hnisavého zánětu dělohy) a diabetes mellitus (cukrovky)

Negativní vlivy kastrace

    * zvyšování tělesné hmotnosti - časté - je nutné po kastraci nepřekrmovat a poskytnout dostatek pohybu
    * močová inkontinence (odkapávání moči) - častější po velmi ranné kastraci a u fen nad 20kg živé hmotnosti
    * změny kvality srsti - hlavně u psů s dlouhou a lesklou srstí psi např. irský setr, dlouhosrstý jezevčík, kokršpaněl se může objevit tzv.štěněcí srst
    * sporadický výskyt rozličných kožních změn na zadních částech těla

Takže je na každém z nás jak vase svou fenou naloží.
CassidyTeam

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Kastrace a hárání
« Odpověď #14 kdy: Červenec 18, 2007, 12:14:58 »
Tos napsala krásně přehledně  ;)a co se týče fyzických + a - vcelku vyčerpávajícím způsobem, ALE  i VETOVÉ zcela opomíjejí psychické důsledky tohoto zákroku, proto osobně preferuji nechat to na přírodě a kastrovat jen ze zdrav. důvodů. Raději risknu mít veselou a psych. normální čubinu  :D , než dementa se štěněčím chováním (kterému však nehrozí pyometra etc.) :P :)