Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 V jakém věku psa začít?

Autor Téma: V jakém věku psa začít?  (Přečteno 53961 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline z.markova

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 1
  • Souhlasu: 0
V jakém věku psa začít?
« kdy: Červen 13, 2007, 13:53:21 »
Ahoj, chtěla bych se zeptat v kolika je už možné začít s hafanem chodit nějaké midi, abych mu nepoškodila klouby?  Dík Zuza ;D

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #1 kdy: Červen 13, 2007, 16:39:02 »
Záleží co je to za plemeno, čím větší pes, tím dýl roste a vyvíjí se. Oficiálně smí na trek psi od jednoho roku.

Offline mirek

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 6
  • Souhlasu: 0
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #2 kdy: Červen 13, 2007, 19:51:59 »
Ahoj, obecně se říká, že se psovi kluby vyvíjejí do stáří 1,5 roku (u labradora určitě), takže když začneš po 1,5 roce, tak určitě nic nepokazíš, ale otázka je, jestli to pes hned snese. Zatím ahoj, Mirek

Offline Šera

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 172
  • Souhlasu: 0
  • **Šera**
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #3 kdy: Červen 13, 2007, 20:38:21 »
No vidíte a někteří (veterináři) dokonce tvrdí, že se klouby vyvíjí až do dvou let. Zdravý pohyb je ale pro klouby důležitý. Pejsek musí být dobře osvalený. Důležitou zásadou zůstává: neunavovat příliš mladého psa (nebo štěně)!

Šárka

  • Host
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #4 kdy: Červen 14, 2007, 13:07:55 »
Můj zatím poslední přírůstek do smečky, kříženec huskyho, ke mně doputoval ve věku asi 6 měsíců. Nevypadal přímo podviživeně, ale hubenej byl dost, svaly žádný, takže jsme se s veterinářkou dohodly na 5 - 6 km ostrým tempem denně + nějaký hraní a samozřejmě cvičení, nedat na to, že pejsek se tváří na víc a přidávat velmi pozvolna. V roce bychom mohli chodit tak 10 - 15 km denně + hraní a cvičení. Hodně bychom plavali, kdybychom měli kde. Běhat(myslím doopravdy běhat) máme nejdřív v 18 měsících, ale zase velmi pozvolna, a na long ho mám vzít nejdřív ve dvou letech, spíš později. Krmím nutramem jehně s rýží, kde už jsou chondroprotektiva, ale to je prý jen základ pro nic nedělající psy. Takže žerem preventivní Alavis a rybí tuk (dospělej pes, kterej už běhá, žere i Alavis Celadrin na šlachy a vazy), taky kosti s chrupavkama a syrový hovězí, což ale prý někteří psi špatně snáší. My ale na té výživě nesmíme podcenit nic, protože psi jsou z útulku a kdoví, co žrali dřív. Naše veterinářka taky zná mě, ví jak se pohybuju a co chci se psy dělat, pokud budou zdraví, a podle toho individuálně poradí s konkrétním psem. O klouby se bojím pořád, ale tímto způsobem snad budou OK.

Zuzana

  • Host
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #5 kdy: Březen 24, 2008, 17:46:40 »
Mám briarda (9,5 měs). Myslíte, že by bylo možné zkusit  s ním nějakou kratší trasu- etapu nebo mid? Nebo jak dlouhá trasa by pro něj byla vhodná- snesl by už tak 10-15 km? Díky za každou radu :)

Offline Jana & smečka

  • SPD
  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 482
  • Souhlasu: 33
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #6 kdy: Březen 24, 2008, 19:28:23 »
Citace
Mám briarda (9,5 měs). Myslíte, že by bylo možné zkusit  s ním nějakou kratší trasu- etapu nebo mid? Nebo jak dlouhá trasa by pro něj byla vhodná- snesl by už tak 10-15 km? Díky za každou radu

pokud briard nemá žádné zdravotní problémy, tak myslím, že v tomto věku už by 10 km ujít mohl...ALE na volno a svým tempem (i když toho možná naběhá víc) rozhodně to pro něj bude lepší, než kdyby nic nedělal...

jirkalabraus

  • Host
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #7 kdy: Březen 27, 2008, 11:23:48 »
No to je pro mně dost složitá otázka, kdy začít. Naše roční štěně australáka má naléhavou potřebu pohybu, takže i když bych jí běhat nebral tak si to nažene jinde, dneska běháme kolem 5ti kilometrů denně a podle některých názorů je to až dost. Už jsme kusili i dvacet kilometrů /výlet/ v lehkém tempu + přestávky a byla úplně v pohodě. Únavu nezná a zatím co já se ještě rozdejchávám ona už honí kočky. Myslel jsem, že už zkusím v kruškách 40 km, ale jak majitelka, tak veterinářka tak i poradkyně chovu mne od toho zrazují. Prý 40 km tak v 18 měsíci a stovku nejdříve ve dvou letech. Je mi jí hrozně líto /určitě by byla z treku nadšená/, ale vzhledem k jejímu zdravému kloubovému vývoji asi podlehnu tlaku opatrnic. I když vím, že spousta lidí šla se svým psem stovku těsně po jednom roce a podle některých názorů psa mírný klus zatěžuje méně než pomalá chůze a táhnutí.  Tak tu jsou dva názory na okrajích: v roce klidně zatěžovat psa naplno kontra v roce jenom lehce a žádné běhání. Tak by mne zajímali zkušenosti zkušenějších. 

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #8 kdy: Březen 27, 2008, 12:08:23 »
No bude to nejspíš dle plemene(molosové samozřejmě dýlejác ??? ), ale ACD v roce ....v poho  ;)(pokud jsou rodiče s DKK 0/0), vždyť chůze tempem 4-6km/hod nemůže žádnýho psa zničit (ve své domovině lítaj od mládí kol dobytka...od 1/2 roku)to mi přijde spíš horší agility a fresbee kvůli skokům než delší prochajda...

jirkalabraus

  • Host
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #9 kdy: Březen 27, 2008, 12:48:22 »
Tohle je Venco australská ovčačka, ale s tou aktivitou to je podobný jako ACD, oba rodiče jsou ze americka od kovbojů a jejich předci taky proháněli dobytek od mala. Taky se dost divim proč tady taková opatrnost. Máma má ale sice dysplázku O/O nebo  jak to oni hodnotěji, táta tam měl něco jako naše O/1 nebo 1/1. Tak nevim. Těch pět kiláků běháme docela rychle, ale tu 40 bych chtěl jít tak 8km/h. Asi raděj počkám. Taky je další otázka ohledně výživy štěňat a psů v zátěži - někdo doporučuje preventivně chondroprotektiva furt. Já když to porovnam s člověkem /sám mam artrózu psoriatickou/ tak jsem dal na doporučení jen dvou-měsíční kolagenní výživovou kůru a hlavně posilování svalů a šlach. ?????

Milena

  • Host
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #10 kdy: Březen 27, 2008, 15:13:15 »
Řekla bych, že hodně záleží na objemu běžného denního pohybu štěněte. Je-li pejsek zvyklý denně naběhat cca 4 km, bude pro něj 40 km nezvyklá zátěž. Pokud je denní dávka 10-15 km, tu čtyřicítku by měl dát bez problémů, tím spíš, bude-li mít přestávky na odpočinek. Zatím každé své štěně jsem začala brát na výlety v 1/2 roce s tím, že běhá co nejvíce na volno, častěji zastavuju,a pokračujeme, teprve když má samo chuť se zase rozběhnout. Zkrátka dle zásady, že ono samo se zná nejlíp. V roce chodíme 30-40 km výlety běžně téměř každý týden, beze známek únavy. Ostatní dny dle možností ty 10-15 km dlouhé prochajdy. Jackiš (NO) šel první long v 16ti měsících, 60 km jsme dali v pátek, prospali jsme se a v sobotu došli ten zbytek a pes byl naprosto v pohodě. Myslím, že když je roční pejsek v kondici a má pravidelný pohyb, mid mu nemůže ublížit, nejedná-li se o molossa či jiné těžké plemeno, ta vyspívají opravdu mnohem později a vyšší zátěž jim nesvědčí ani v dospělosti.

Eva

  • Host
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #11 kdy: Duben 17, 2008, 20:04:30 »
Ahoj, chtěla bych se poradit ohledně procházek s mým pejskem. Mám 4měsíční štěně Australského ovčáka, se kterým bych chtěla chodit dogtrekkingy, a běhat canicross, jako s mou předchozí fenou křížence Českohoráka a čuvačky. Denně  se štěńátkem nachodíme cca 8 km, rozdělených do dvou až tří procházek. Hodně lidí mi říká, že je to moc, abych ho nepřetáhla, ale zároveň mám ohlasy, že je to v pořádku, tak nevím.... :o poradíte mi někdo?

Eva

  • Host
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #12 kdy: Duben 17, 2008, 20:12:39 »
Ještě jsem zapoměla dodat, že štěňátko dostává každý den 1 tabletku alavis pro štěńata-má 13kg a 48cm KHV-(o tom jsem slyšela, že je to špatně, protože štěně nepozná, kdy má dost, přepálí to, a vznikají kloubní potíže, jako dysplázie, natažené šlachy a tak, nevím co je na tom pravdy....?), zachvíli to bude třetí měsíc, co alavis dostává,a na obalu doporučují pauzu 1-3 měsíce, nevím, jak dlouhou mu mám dát, veterinář mi v tomhle moc neporadil,díky za rady...Eva

Milena

  • Host
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #13 kdy: Duben 18, 2008, 08:31:17 »
Evo, můj názor je, že by ses měla řídit především tím, jak vypadá a jak se chová tvoje štěně. Tj. pokud není po procházkách příliš unavené, těší se na ně, běhá, nekulhá, tak toho pohybu určitě není moc a klidně takto pokračuj. Nevím, co je špatně na poměru 13 kg a 48 cm, mně to přijde vzhledem k věku a plemeni v normě, každopádně krmné dávky by se měly štěněti omezovat tehdy, kdy tloustne, ne když roste. Výživu k růstu potřebuje ( zvláště živočišné bílkoviny), a těžko říct, kolik přesně, to je pes od psa, každému metabolismus funguje jinak, tak zkrátka sleduj, jak prospívá. Totéž se týká Alavisu, na měsíc ho vysaď a potom ho nasaď tehdy, až usoudíš, že je to potřeba, to ti nikdo přesně neřekne. Chceš s pejskem sportovat, k tomu potřebuješ zvíře v kondici a bez kloubních problémů, a to, co brání bolestivým projevům kloubů, je hlavně správně utvořená svalová hmota, a ta se neutvoří bez dostatku bílkovin ve výživě ani bez pohybu. Mimochodem, dysplazie nevzniká přemírou pohybu, je dědičná, pokud ji štěně má, nedá se s tím nic dělat, ale správným osvalením se dá zabránit klinickým příznakům a stupeň 1-2 většinou nevadí při chůzi ani běhu, jen je potřeba vynechat skoky. Takže jen -sleduj štěně, sama tak nejlíp poznáš, co potřebuje.

Eva

  • Host
Re: V jakém věku psa začít?
« Odpověď #14 kdy: Duben 18, 2008, 11:13:15 »
Děkuju moc za rady. ohledně toho poměru výška-váha není špatně nic, já to   myslela tak, že jsem od lidí slyšela, že je špatně dávat psovi kloubní podpůrné prostředky, kvůli tomu přetažení a přílišnému namáhání tlapek,jak jsem psala. Štěńátko je veselé, procházky miluje, samozřejmě po nich odpočívá, ale to je v normě, ne že by pak spal celý zbytek dne a sotva se dovlekl k misce.Pobíhá i ke konci vycházky a má takový ten "vysmátý :D"výraz. ještě jednou dík.

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: