Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 GPS navigace

Autor Téma: GPS navigace  (Přečteno 36554 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline Vojta s Bertou

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 321
  • Souhlasu: 32
GPS navigace
« kdy: Duben 01, 2008, 14:44:39 »
Chodí někdo s navigací dogtreky? Já pošilhávám po mapové navigaci od Garminu v dobré víře, že s ní budu chodit místo s mapou a ona mi bude ukazovat kde jsem. Jestli máte zkušenosti, sem s nimi - třeba ušetřím pár tisíc, jestli mi to rozmluvíte.
Kolik piva vypiješ za dogtrekking?

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: GPS navigace
« Odpověď #1 kdy: Duben 01, 2008, 15:10:38 »
Vojto, docela slušná debata o GPS se rozjela tady http://www.tombru.com/mushing/index.php?topic=21.30

Já jenom připomínám, že mapu (papírovou) musíš s sebou mít i když vlečeš ještě GPS >:D

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: GPS navigace
« Odpověď #2 kdy: Duben 01, 2008, 16:08:17 »
já s ní šla jednou a od té doby leží ve skříni... pod stromy to nevidí, buď to zapínáš jen když potřebuješ a v tom případě to dlouho startuje nebo to máš zaplé pořád a v půli treku ti dojdou baterky (i ty náhradní)

tombru mobil

  • Host
Re: GPS navigace
« Odpověď #3 kdy: Duben 01, 2008, 16:40:20 »
No dnešní přístroje už s citlivostí problémy nemají a chodí i v kapse, nebo z místností poblíž okna.

Pro dogtrekking je omezení zvláště ve vydrži napájení, která se pohybuje od 6 do 12 hodin. Takže nonstop asi jen pro Romana  >:D  O:-)

Ale pro zjištění polohy, když se ztratíte, proč ne. Modernější přístroje se po zapnutí synchronizují do několika minut, často jen pár vteřin. Pravda, zde hraje roli má oblíbená poučka, že minuta je různě dlouhá podle toho z které strany záchodových dveří se člověk nachází  >:D  >:D Takže když je člověk nervózní a spěchá, tak dokáže být i minuta ďábelsky dlouhá.

Ale pokud nemáte GPS s turistickou mapou a chcete pomocí souřadnic zjistit na papírové mapě kde jste, je i tam několik úskalí, kde se dá udělat chyba.

Takže jak psala LenkaB rozhodně nespoléhat primárně na GPS a mapu s dobře naštudovanou trasou mít vždy sebou!
(už jen proto, že technika má tu speciální vlastnost selhat zrovna v okamžiku když je jí nejvíc potřeba  >:( )

 

Offline S.G.

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 106
  • Souhlasu: 0
Re: GPS navigace
« Odpověď #4 kdy: Duben 01, 2008, 17:09:55 »
No nevím nevím jak s tou vydrží ale kamarád má Garmin Gpsmap 60 CSX,a nemůže si ji vynachválit,baterky (AAA) mu drží skoro 24 hodin (čelovka je na tom obdobně) a podařilo se mu ji už i několikrát "vykoupat" a stále drží. ;)

Offline RadekK

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 208
  • Souhlasu: 0
Re: GPS navigace
« Odpověď #5 kdy: Duben 01, 2008, 17:20:38 »
jeste jedna vec, proc nosit i mapu - jakakoli gps (vcetne te verze, ze sebou tahate 17palcovej notebook) ma nevyhodu proste maleho displeje, na kterem se hodne lehce ztrati prehled - zvlast, pokud s okolnim terenem nejste hodne dobre obeznameni.
Ano, je mozno zmenit rozliseni, ale kdyz se zmeni rozliseni, tak tam zase nejsou videt ty zachytny body, ktery by tam byli videt v detailech... :)

Proste - mapu je treba mit tak jako tak sebou  :)

Offline Mašer

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 189
  • Souhlasu: 1
Re: GPS navigace
« Odpověď #6 kdy: Duben 01, 2008, 18:07:04 »
Používám navigaci už rok a jsem s ní velice spokojený,ani v lese ani ve skalách se mi signál neztratil jen byl slabší ale pořád ukazovala přesně.Používám PDA Asus s programem Pathaway do kterého se za 30 - 60kč dá oficiélně koupit cykloturistická mapa 1 :50000 a jsou velmi dobře čítelné (displej 3,5 palců).Baterie vydrží asi 12 hodin pří trvalém zapnutí pouze zhasnu displej funkci Hold. Samozřejmě že mám i papírovou mapu ,ale vidím velké využití v noci za tmy ,nebo mlhy,ne vždy je značka na stomě viditelná a čelovkou musíš svítit hlavně pod nohy. O:-)
Olda a bílá princezna Enngi

Offline Vojta s Bertou

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 321
  • Souhlasu: 32
Re: GPS navigace
« Odpověď #7 kdy: Duben 01, 2008, 22:01:20 »
Díky za rady a názory a klidně pište dál. Já samozřejmě na DT chci chodit s papírovou mapou, je v povinné výbavě a taky tratě bývají z větší části po turistickém značení. Ale jistě všichni znáte situaci, kdy jdete po značce, tím pádem přestanete sledovat mapu, protože úsek je třeba 15 km po jedné barvě. A najednou nějak podezřele dlouho značka nebyla. Vracet se k poslední třeba kilák to asi nikdo neudělá, jít dál a s napětím čekat, že se značka objeví - tady by bylo to pravé využití pro GPS, myslím.
Při normálních vandrech či výpravách si od GPS slibuju, že když chodím mimo turistické značky podle mapy, která je samozřejmě nedokonalá, stává se mi, že v mapě mám cestu, která neexistuje v terénu, nebo naopak cesta v lese není v mapě. Loni se mi to stalo na Kruškách dokonce s rybníkem - kufrovali jsme s Janou Raczovou po projití kempem asi na 70. km kolem německý hranice - najednou v lese rybník jako kráva. V mapě nic - rybník byl novej. Tady bych navigací tak nepohrdl.
No ještě jsem ji nepořídil, tak doufám, že to dobře promyslím, aby mi neležel ve skříni krám za 10 litrů.
Kolik piva vypiješ za dogtrekking?

Offline RadekK

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 208
  • Souhlasu: 0
Re: GPS navigace
« Odpověď #8 kdy: Duben 02, 2008, 10:34:00 »
kram za 10litru - zalezi, jestli pujdes do garmina - coz je skutecne jednoucelova zalezitost, nebo jestli nezvolis pda+bluetooth gps modul (nebo misto pda jen nejaky smartfoun). Pda s gps modulem se da poridit do cca 5.000, s mobilem okolo 6-7.000

Offline Kryštof+Naru

  • Administrator
  • čtyřprsťák
  • *****
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 1
Re: GPS navigace
« Odpověď #9 kdy: Duben 02, 2008, 14:02:13 »
taky přidám mé zkušenosti s GPS:
Používám PDA (resp. komunikátor MDA Compact, ale telefonní část kvůli úspoře baterie vypínám) + bluetooth GPS (i-TEC BT339), zapnuté to mám nonstop kvůli:
- abych měl záznam celé trasy a mohl se pak doma dívat kudy jsem šel (+různé statistiky jako délka, rychlosti, převýšení, apod)
- nemusím čekat, než chytne signál, když to zrovna budu potřebovat (což může třeba v hustém lese být docela problém - když je chytlá, tak signál drží, ale bez výhledu na oblohu se chytá špatně)
- a taky pohodlí - používám to místo mapy, což při tak malém rozměru displeje není sice ideální, ale díky tomu, že se to vycentruje na aktuální polohu mi ten přehled na okruh cca 1km většinou stačí...hlavně nemusím vytahovat mapu z batohu, rozkládat, hledat, kde jsem a zase schovávat :)

S výdrží baterií je to horší - PDA (s vypnutým displejem) cca 12h, GPS cca 16h, takže sem si udělal cestovní nabíječku na 4 tužkové a musím to v průběhu dobít. Na příště ale asi pořídím náhradní aku do PDA i GPS.

Výhoda GPS se pozná jak psal Vojta když člověku začne chybět značka a neví, jestli se vracet nebo jít dál a doufat - obzvlášť v noci, kdy značky moc dobře vidět nejsou a člověk už je tak utahaný, že se mu nechce navíc ujít ani krok...

Ale zakufrovat se dá dost dobře i s GPS, stačí se třeba s někým zakecat...jen je pak většinou (pokud zrovna v tom místě neměnili nedávno turistické značení) snadnější se zpátky najít.

Offline RadekK

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 208
  • Souhlasu: 0
Re: GPS navigace
« Odpověď #10 kdy: Duben 02, 2008, 14:57:27 »
udelal cestovni nabijecku - muzes rict neco bliz? Docela jsem nad tim taky premejslel, ale nevim-nevim... Teoreticky by melo fungovat zapojit nekolik tuzkovek do serie a pridelat k tomu 'ten spravnej konektor' - ale zatim jsem nemel odvahu to vyzkouset... :-)

Offline Kryštof+Naru

  • Administrator
  • čtyřprsťák
  • *****
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 1
Re: GPS navigace
« Odpověď #11 kdy: Duben 02, 2008, 16:53:39 »
Radekk: no přesně takhle jsem to udělal :) moje PDA i GPS potřebují 5V, takže jsem použil 4xNiMH a největší problém byl nakonec v konektoru, protože PDA má miniUSB u kterého musí být aby to dobíjelo spojen normálně nepoužívaný pin se zemí

Offline P. & G. N. R. J.

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 653
  • Souhlasu: 29
Re: GPS navigace
« Odpověď #12 kdy: Březen 13, 2009, 21:44:49 »
Lidičky, máte někdo zkušenosti s Garmin Oregon 300?
 Ď.  ;)

Offline Charles

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 208
  • Souhlasu: 39
Re: GPS navigace
« Odpověď #13 kdy: Březen 16, 2009, 13:17:04 »
Garmin Oregon 300 - ano mam, asi na 3 poslednich trekach dobre poslouzil
baterie - plati mit co NEJ baterky, vydrzi na 12-14 hodin
zpravidla je k nemu turisticka mapa CR 1:10000, dost podrobna, no ma obcas chyby(spec turisticke znacky)
displej - dost kritizovana citelnost - ano, treba Cororado je lepsi, ta dotykova folie se holt negativne projevila, jinak plati cim vic svetla, tim lip videt
citlivost - SUPER - neplati to co tu nekdo psal; rozhodne pod stromy, v hustem lese, v batohu - signal je, pouze klesa presnost
ovladani - diky dotekovemu displeji - SUPER (OK, jsou nektere casti, ktere by sli resit lepsi - spec HOT keys)
nevyhody - mohl byt citelnejsi displej, chyby v mape, mizerna cestina(doporucuji stahnout lepsi z fora geocaching.cz
cena - no treba na ITecu doprava zdarma, vcetne mapy

resil jsem porizeni GPSmodulu + PDA / navigace
- rozhod sem se pro navigaci - lepsi mapa, zadny problem s kompatibilitou, hledanim vhodneho SW, shanenim map - AllInOne s plusy i minusy co to ma (a nepotreboval sem PDAcko  :))

no a jak pouzivam?
nosim na bederaku, nebo v hlave batohu, zaplou porad, nahradni baterky sebou
v ruce jen kdyz se ztratim, pro overeni trasy, v huste zastavbe(chybej znacky, horsi orientace), pred rozcestim, kontrolou
a plati - ted jdeme po cerveny - jasne, furt po cerveny(itinerar po ruce) - koukam po znackach, a okoli; NE slepe cucet do GPSky

vyborna POMUCKA ve tme, v mlze - rozcesti pesin, znacka mooozna o 30 metru dal - vyberes spravnou bez hledani
nebo Sedivacek loni - kontrola u vysilace (co sviti do dalky, je videt ze sirokeho okoli ;D) - jen vemes do ruky a ukazes - TAM  ;)

a NEPLATI to co pise RadekK ohledne problemu s velikosti displeje neb:
nepotrebuji vedet ze taaamhleten kopec naproti je Spicak, ze tamdleta vesnice dole je Brcalnik
potrebuji vedet(a z GPSky to vyctu) - tudle sem sesel z trasy, a kdyz sebehnu kousen na cestu niz a po ni pujdu 500m, dojdu na cestu se znackou
(a Oregon ma slusne podrobny displej a mapy)


PS: apropo - PRAVIDLA a MAPA - stoji tam, "příslušná mapa dané oblasti"
o papiru ani slovo!!
mapova GPSka by mela stacit (presto mapu nosim - neb jak psal Tombru mobilem :-) )
« Poslední změna: Březen 16, 2009, 13:18:38 od Charles »
Československý včák?
Parťák a společník, neopakovatelný...

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: GPS navigace
« Odpověď #14 kdy: Březen 16, 2009, 13:24:55 »
Kdyby bylo na mě, tak GPS na treku zakážu. Práce s mapou tě musí bavit >:D

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: