Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 GPS navigace

Autor Téma: GPS navigace  (Přečteno 36569 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Honza_a_Grini

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 146
  • Souhlasu: 0
Re: GPS navigace
« Odpověď #30 kdy: Březen 16, 2009, 20:09:05 »
Už jsem tady někde psal, že jsem jednou bloudil tak, že jsem se po asi třech a půl hodinách po rozednění našel. :x
A byla to paráda! :D

Offline Honza_a_Grini

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 146
  • Souhlasu: 0
Re: GPS navigace
« Odpověď #31 kdy: Březen 16, 2009, 20:11:23 »
Už jsem tady někde psal, že jsem jednou bloudil tak, že jsem se po asi třech a půl hodinách po rozednění našel. :x
A byla to paráda! :D
... bych měl dodat, že to bylo na Kruškách, kde jsem celý den smažil palačinky a večer jsem si šel proběhnout druhou polovinu tratě, abych nezlenivěl. A místo toho jsem po kilometru bloudil tři hodiny až do rána. :) :-) Ale bylo to super! ... a ponaučení, že je třeba psovi věřit, ale kontrolovat, jestli to byla ta správná odbočka. :)

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: GPS navigace
« Odpověď #32 kdy: Březen 16, 2009, 21:29:58 »
pamatuju na jednoho Jednookého, kde jsem bloudila 4 km před cílem a furt ne a ne najít tu správnou cestu... myslím že v tu chvíli kdyby mi někdo podal GPS, utrhnu mu ji i s rukou  ;D
Honzíku, narozdíl od tebe totiž po treku sotva lezu a každej metr (natož kilometr) navíc BOLÍ! Je teda fakt, že pokud je Luboš před náma a nebloudí, nemám problém. Horší je teda pokud je před náma a bloudí, to pak když si toho všimnu, musím ještě přesvědčit psa, že pravdu mám já  ::)

Offline Charles

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 208
  • Souhlasu: 39
Re: GPS navigace
« Odpověď #33 kdy: Březen 16, 2009, 22:44:50 »
cist si ty story takhle na foru (nebo poslouchat/vypravet v kempu) uz je fakt sranda  ;D
ale pri tom hledani ... >:D
Československý včák?
Parťák a společník, neopakovatelný...

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: GPS navigace
« Odpověď #34 kdy: Březen 17, 2009, 07:06:59 »
Sranda je to i při tom hledání, nejde o život, jde o ho... ;)

Offline Šárka

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 390
  • Souhlasu: 8
Re: GPS navigace
« Odpověď #35 kdy: Březen 17, 2009, 08:22:53 »
Bloudění je moje noční můra, ale zatím se mi to nikdy nepodařilo-myslím na závodech spřežení. A to ani v noci, oni ti pořadatelé jsou tak útlocitní..a všude cpou značky. Ani při zlomyslnosti cizích lidí při přehození značky jsme nazabloudili, mužu já za to, že koukám i po vyjetých stop od saní..

Tak myslím že se na dogtreku konečně dočkám. To bude něco inýho, než si vozit pozadí na saních ???

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Re: GPS navigace
« Odpověď #36 kdy: Březen 17, 2009, 12:47:05 »
No já myslím že GPS je v terénu hlavně jako doplněk klasické navigace pomocí mapy.

Každopádně bych doporučoval se naučit pracovat nejdříve s mapou. Nevím jak je to dnes s výchovou mláděže, ale za mého mládí v rámci akcí typu "partyzánský samopal"  >:D  se s mapou zarábát naučil snad každý.

Řekl bych že hlavní výhoda mapy je ve větším plošném zobrazení a tím se dá poměrně dobře držet představa kde jsem. S GPS jsem odkázán jen na malý displej kdy se z oddalováním často rychle ztrácí i poměrně velké detaily. Tedy podrobně vidím jen velmi blízké okolí.

Rozhodně pokud máte GPS jen se zobrazováním souřadnic, tedy bez zobrazení reálné mapy na displeji, zapomeňte na to že  v terénu jen tak snadno přenesete souřadnice do papírové mapy a "najdete se". Musíte mít mapu s GPS sytémem na okrajích a ještě v tom správném systému souřadnic jaké vám poskytuje GPS (jinak může být chyba lokace klidně stovky metrů). Většinou se to neobejde bez pravítka nebo jiného měřidla pro vynesení souřadnic do papírové mapy.

Takže pokud tohle nezvládáte, rozhodně investovat do GPS s turistickou mapou ČR.

Další problém bývá v tom, že spousta lidí si představuje, že je v terénu GPS povede stejně jako třeba v autě. Jenže to bývá velký omyl. GPS nad terénní mapou vede v drtivé většině přímo směrem k zadanému bodu, tedy cestou necestou a není schopná vést po vyznačených lesních cestách a značkách.

Ideální kombinace pro většinu lidí je tedy mapa + GPS. Pomocí GPS najdu kde jsem, zkusím se pak podle ní (obrázku mapy na displeji) najít na papírové mapě a naplánovat nejlepší cestu tam kam potřebuji.
Tady pak bývá problém s přímou navigací pomocí GPS, jelikož jakmile začnu oddalovat mapu na displeji abych toho víc viděl, detaily zmizí, což může být v případě vrstevnic někdy dost zásadní, jelikož po několika stovkách metrů plazením se houštím narazím na sráz jak prase a pod ním lesní cesta s rozcestníkem na kterou bych se dostal sice o 0,5km delší trasou, ale bez potřeby padáku :-)

Já si zkrátka myslím, že je dobré se naučit alespoň základy s klasickou mapou, jako ji například zoirentovat na sever, najít na ní orientační body kterých se dá chytit (třeba koukám na nějakou vesnici ze svahu a v ní je kostel, jenže v mapě kostel není, tak to asi ona nebude a naopak) atd...

Já bych jen s GPS asi jen tak do lesa na takovou akci nevyrazil, už jen proto že je to technika a tak jak známo když to člověk nejvíc potřebuje selže  :-[
Pravda i mapa se dá poškodit, nebo ztratit a to možná ještě pravděpodobněji než GPS kterou si člověk asi bude víc "hlídat" :-)

Ani jedno tedy není všespasující řešení, ideální je podle mě kombinace obou, zvláště pro lidi s vrozeně horší orientací v terénu.

Tak hurá do obchodu pro GPS, škoda že vánoce už byly  >:D
tombru

Offline P. & G. N. R. J.

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 653
  • Souhlasu: 29
GPS
« Odpověď #37 kdy: Březen 17, 2009, 12:59:25 »
Tomáši neblázni,jaká škoda,to by ta hnusná zima byla ještě celá před námi,díky bohu, že už bude jaro :-)   

Offline honza khp

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Souhlasu: 47
Re: GPS navigace
« Odpověď #38 kdy: Březen 17, 2009, 13:29:11 »
Jsou chvíle, kdy se GPS hodí - trošku odbočka, protože na konci článku se o GPS takjy zmiňují. Na idnes v sekci sport je článek o Iditarodu s názvem "Poslední velký závod na Zemi: psí spřežení se ženou Aljaškou".
http://sport.idnes.cz/posledni-velky-zavod-na-zemi-psi-sprezeni-se-zenou-aljaskou-pld-/sporty.asp?c=A090316_185846_sporty_bb

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Re: GPS navigace
« Odpověď #39 kdy: Březen 17, 2009, 13:48:26 »
 :D včera skončil F1000 což je nejdelší v Evropě (1060 km) a kde jela Jana H. z Maxova   
http://www.finnmarkslopet.no/

no a pomalu končí Iditarod http://www.iditarod.com/
, ale pro mne osobně je ten NEJ ...  :D Yukon Quest
http://www.yukonquest.com/

MarekZ

  • Host
Re: GPS navigace
« Odpověď #40 kdy: Březen 17, 2009, 14:08:32 »
Kopka  psal že na Iditarot spřeření mají GPS zakázáno.
Nevím, nevím jestli na Chřibském dogtrekkingu nezavedeme stejné pravidlo :o)
PS: Bloudím často - Bloudím Rád  ;D

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: GPS navigace
« Odpověď #41 kdy: Březen 17, 2009, 17:27:12 »
Jasně...odeber zázračný krabičky a rozdej buzoly...a koho do neděle neuvidíš, dostane medaili ;D

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: GPS navigace
« Odpověď #42 kdy: Březen 17, 2009, 21:33:54 »
zakázat to nemůžeš, co by jsme dělali my geopotrefenci?
btw. pořadatelé, jak to vidíte s tím zveřejňováním trasy pár dní dopředu?

Offline Charles

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 208
  • Souhlasu: 39
Re: GPS navigace
« Odpověď #43 kdy: Duben 08, 2009, 18:13:56 »
jen info (pro priznivce)...
sem nandal do Oregona posledni firmware, vyrazne se prodlouzila vydrz na baterie(od verze 2.70 myslim) - neb mimo podsviceni se vypina i display.
pro 2650mAh z puvodnich cca 14ti na skoro 22 hodin - v klidu za oknem
Československý včák?
Parťák a společník, neopakovatelný...

Offline Kniga

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 49
  • Souhlasu: 0
Re: GPS navigace
« Odpověď #44 kdy: Duben 08, 2009, 19:03:48 »
Ehm zakazat gps? Jen to ne!
1) Kesky - vadi snad nekomu, ez si po ceste skocim za keskou?
2) Delka trasy, prumerna rychlost, celkova rychlost atd... todle vsechno me docela dost zajima... Trasu si pak muzu prenest snadneji do pc...
3) Bloudeni - tak pokud je dogtrekking neco jako orientacni zavod, kde dostavas jen cast trasy a dalsi dedukujes sam tak pak bych mozna byla pro zakaz, ale kdyz je dany itinetar cesty? Jako bude se zakazovat i neco jineho moderniho (gps je jen modernejsi mapa)?
Pokud to chteji organizatori stizit at do povinne vybavy zaradi trebas buzolu a kus cesty at je v itinetari popanu od sekvoje xy si nastavte azimut blablaa a vydejte se tam a tam... Nebo dalsi "kontola" - bod - je ve ctverci na mape blabla.. .. atd. ale prosim nezakazujte gps...

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: