Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Proc po celou dobu na voditku...???

Autor Téma: Proc po celou dobu na voditku...???  (Přečteno 26891 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Brestak

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 2
  • Souhlasu: 0
Proc po celou dobu na voditku...???
« kdy: Leden 07, 2008, 21:25:56 »
Ahoj, nikdy jsem zadny dogtrekking nesel, nahodou jsem narazil na tuto stranku a tento zavod me docela oslovil, uvazuji ze se nekdy na nejake akci s pejskama pekne projdem:) jen me zarazi proc musi byt po cely prubeh zavodu psi na voditku???  Nevite nekdo proc to tak musi byt??? Nedokazu si predstavit ze bych je mel celou dobu uvazany....

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #1 kdy: Leden 07, 2008, 21:31:58 »
Bohužel je to jedna z podmínek od úřadů povolujících akce (lesy, myslivci, CHKO, obce...) bez vodítka to prostě nejde ???

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #2 kdy: Leden 07, 2008, 22:28:33 »
Myslím že i u jednotlivce pohybujícího na vlastní pěst v lese se psem platí to že by ho měl mít uvázaného.

Teda my to respektujeme a několikrát jsme byli podrobeni "výslechu" myslivce, že náš pes byl na volno, protože byl uvázaný na canicross opasku za sled postroj a z dálky to vypadalo že je na "volno". No až nás zastavil tak skoro nerad uznal, že  jsme ho měli uvázaného.

Docela je chápu, když 3m před psem vyrazí srnka, nebo zajíc, i velmi dobře vycvičený pes může mít problémy s odvoláním a někdy stačí i pár metrů a je zle.

Nedávno na naše psy v lese zaútočila smečka tří čivav nějakých houbařů, kteří neměli ani po ruce vodítka. No my jsme své psy uvazné měli a tak se nakonec nic nestalo a nakonec se je podařilo odehnat. Ještě chvíli nas z toho mrazilo, nejsme ten typ drsňáků co by si řekli nad naříkajícim zraněným, nebo umírajícím zvířetem - dobře mu tak, mělo mít rozum (nebo jeho páníček).

Pokud máte vhodné vybavení, máte pejska uvázaného na 2,5m šňůře za opaskem, takže vás necapluje za ruce, nemusí jít přísně u nohy a v podstatě si může volně čuchat atd... A když je potřeba, vždy si ho můžete přitáhnout, tedy pokud nejdete s 70kg psem a vážíte 50kg  >:D

 
   
tombru

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #3 kdy: Leden 07, 2008, 23:44:51 »
pravidla dogtreku - tak jak píše LenkaB, ale jinak s tebou, Tombru, těžce nesouhlasím!!!
To že pes má být v honitbě (cokoliv mimo obydlenou oblast) na vodítku je výmysl myslivců! Pes musí být POD VLIVEM vůdce, tzn. že ten musí být kdykoliv schopen psa přivolat/odvolat/zastavit. Bohužel myslivecký zákon je právě myslivci velmi často interpretován poněkud podivně - samozřejmě vždy tak, jak se jim zrovna hodí...

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #4 kdy: Leden 08, 2008, 00:21:48 »
pravidla dogtreku - tak jak píše LenkaB, ale jinak s tebou, Tombru, těžce nesouhlasím!!!
To že pes má být v honitbě (cokoliv mimo obydlenou oblast) na vodítku je výmysl myslivců! Pes musí být POD VLIVEM vůdce, tzn. že ten musí být kdykoliv schopen psa přivolat/odvolat/zastavit. Bohužel myslivecký zákon je právě myslivci velmi často interpretován poněkud podivně - samozřejmě vždy tak, jak se jim zrovna hodí...

To je asi pravda, že přímo asi nařízeno to možná není, jenže se vůbec nedivím, ač myslivce moc nemusím, tak proč to tak i možná bez přímé podpory v zákoně či vyhlášce chtějí chápu. Protože pojem "Pes musí být POD VLIVEM vůdce" je teda dost nešťastný a jak to pak vypadá v praxi jsem si už mnohokrát vyzkoušel - těch opravdu POD VLIVEM je teda mizivé minimum. Jasně spousta lidí chodí na cvičáky a často se jim podáří vycvičit psa který opravdu bez vodítka nepůjde za zvěří i když mu vyskočí před čumákem. Bužel v terénu mám zkušenost takovou, že potkat takového psa je dost vzácnost. Jestliže páníček dokáže s obtížemi odvolat svého psa který vyjede po našem, asi těžko se mu to podaří i případě zvěře. A tak jsem nad jejich požadavkem, který mi při těchto zkušenostech připadal celkem logický nepřemýšlel tak že bych pochyboval že na to nemají nějaké zákonné právo.

Tak proto jsem možná uvedl nesprávně souvislosti v předešlém příspěvku.   

tombru

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #5 kdy: Leden 08, 2008, 00:55:29 »
No není nad to se poučit z vlastních chyb - v aktuálním znění zákona o lesích opravdu není nic o povinném vedení psa v lese na vodítku a ani žádná formulace o poslušnosti. Ovšem pozor, pohyb psů může být definován místní vyhláškou a to jak na území obce, tak zřejmě i v lesích spadajícich do jejich působnosti.

Takže moje doměnka o plošném požadavku na psa na vodítku nebyla správná, ale pozor také nespoléhat na to, že te nemůže být někde vyhláškou nařízeno!

A v případě  oficiálních akcí je to už úplně něco jiného - tam si to může dát správa přímo do požadavků - viz citace níže:   

Aktualizované znění
289/1995 Sb.
ZÁKON

ze dne 3. listopadu 1995


o lesích a o změně a doplnění některých zákonů
(lesní zákon)
částka 76 Sbírky zákonů ročník 1995 rozeslána 15. prosince 1995
(účinnost 1. ledna 1996)
 
§ 20
Zákaz některých činností v lesích

 
(5) Organizované nebo hromadné sportovní akce lze v lese konat na základě oznámení orgánu státní správy lesů. V oznámení, které musí být předloženo nejméně 30 dnů před dnem konání této akce, pořadatel uvede místo a termín konání této akce, předpokládaný počet účastníků, způsob zajištění a souhlas vlastníka lesa. Orgán státní správy lesů může do 15 dnů ode dne doručení oznámení stanovit doplňující podmínky. Ustanovení odstavce 1 písm. g) a j) a odstavce 4 nejsou dotčena.


Pokud se jedná o zákon o myslivosti, tak tam je formulace POD VLIVEM uvedena (viz níže) ale podle mě je to dost nešťastná formulace - tím pod vlivem si každá strana může představovat něco jiného - myslivec vodítko a psovod bude spoléhat na výcvik svého psa. No jednoznačné to teda zrovna není. Další bezva zákon...

449
ZÁKON
ze dne 27. listopadu 2001
o myslivosti

§ 10
Povinnosti vlastníků domácích a hospodářských zvířat a vlastníků pozemků


(1) Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.



No a nakonec to co je nejmíň příjemné a také hodně diskutované - ta formulace je taky bezvadná, v podstatě pokud budete 200m od oplocení nemovitosti sloužící k bydlení a myslivecká stráž nabyde dojmu, že pes není pod vlivem majitele a štve zvěř, tak....

§ 14
Oprávnění myslivecké stráže


e)     usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení,


Tak toliko trochu osvěty jako omluva za špatné informace.  O:-)  O:-)  O:-)
« Poslední změna: Leden 08, 2008, 01:37:19 od tombru »
tombru

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #6 kdy: Leden 08, 2008, 08:25:29 »
Tombru - tak pojď někdy na procházku se mnou  ;) - Barda dacan se nechá zastavit i když mu před čumákem vylítne srna nebo zajíc, problém je v tom že nesmím koukat  po stromech, ale po psovi, protože sám se nezastaví, no a hlavně je schopný se nenápadně vytratit... Ale odvolání od zvěře ukážu kdykoliv komukoliv (pokud teda někdo zajistí tu srnu  >:D)
Oprávnění myslivecké stráže - pokud by se to dodržovalo, bylo by nám hej - těch vyjímek je tam docela dost... jenže ti blbouni kolikrát ani netuší co je vlastně lovecké/ovčácké plemeno nebo tě přesvědčují že musí mít lovecké zkoušky apod. Našla jsem kdysi zastřeleného retrívra, není to zas tak dávno kdy na večerní procházce zastřelili borderkolii asi 10m od majitele (neštvala a nesmějí střelit ani kdyby jo) a když pohledáme trochu hlouběji najdou se i psi zastřelení na vodítku, zastřelený kůň, kterého si myslivec prý spletl s divočákem,...  :'(



Offline Brestak

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 2
  • Souhlasu: 0
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #7 kdy: Leden 09, 2008, 21:41:40 »
Mam doma taky pejska, kteryho uplne vpohode odvolam a nikdy jsem ho v lese na voditku nevodil a ani se me nevzdalil z dohledu. Jestli je to opravdu v dogtrekkingu zasadni pravidlo, tak asi pujdem na poradnou turu jen tak spolu na volno:)

Offline Vojta s Bertou

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 321
  • Souhlasu: 32
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #8 kdy: Leden 09, 2008, 21:51:03 »
Berstaku taky jsem tak uvažoval, než jsem si loni zkusil prvni trek. Se psem jsem chodil v lese na šňůře a na loukách na volno. Ale zjistil jsem, že psovi vůbec nevadí jít celý den v postroji uvázaný na vodítku (on si po čase myslí, že to tak musí být, když tak jdou všichni) a při chůzi to moc pomáhá, hlavně do kopce. A DT má ještě pár výhod - jdeš se stejně potrefenejma lidma, pes si tě užije 3 dny v kuse a ruku na srdce - šel bys jen tak na vandr 100 km? Já ne. Takže to přijeď zkusit.
V+B

Kolik piva vypiješ za dogtrekking?

Offline Kryštof+Naru

  • Administrator
  • čtyřprsťák
  • *****
  • Příspěvků: 132
  • Souhlasu: 1
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #9 kdy: Leden 09, 2008, 22:00:39 »
@Brestak:
Taky se mi to zpocatku moc nelibilo (dokonce jsem pry o dogtrecich kvuli tomuhle nechtel ani slyset, ale ty pozitivni zazitky to asi prebily tak dokonale, ze mi tohle uplne vymazaly z hlavy a ted tomu neverim a ani si na neco takoveho nevzpominam :) ),
ale ty duvody jsou opravdu celkem rozumne (ikdyz pominu ty zasadni typu povoleni akce od uradu, tak je tu porad napr. bezpecnostni duvod - at mas sebehodnejsiho/vychovanejsiho psa, tak se muze potkat s nejakym asocialem, ktereho vubec nezajima, ze se ten tvuj chce seznamit/hrat - at od jineho dogtrekare nebo uplne cizich kolemjoudich, pak taky vetsina tras vede po turistickych znackach, kde se pohybuji i "civiliste" a kdyz si predstavim nejakeho nepejskare, treba vystrasenou maminku s detma, jak potka za den nekolik desitek psu navolno...atd atd)


Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #10 kdy: Leden 10, 2008, 06:32:53 »
Teď to nemyslím ani na Kryštofa ani na Vojtu, ale většinou právě  se psy o kterých páníčci tvrdí, že jsou supervychovaní bývá nejvíc problémů. ;)
Když pominu nařízení úřadů, tak si musíte uvědomit, že doma jdete se psem sami za sebe, případné průsery jdou na vaši hlavu. Na treku to za vás slízne pořadatel a příští rok si prostě v dané lokalitě neškrtneme.

Offline Honza_a_Grini

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 146
  • Souhlasu: 0
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #11 kdy: Leden 10, 2008, 14:28:45 »
Lidi, vezměte rozum do hrsti ... nebo alespoň do hrstičky.

Proč si pořád (někteří) myslíte, že se nemůže nic stát ve smečce 100 psů různého zbarvení, smýšlení, temperamentu, ...?

Nad požadavkem majitelů nebo správců lesů, vod a strání: "pustím vás do svého lesa, ale budete mít psy uvázané" snad nikdo nebude polemizovat. Protože my chceme jít se všema těma kamarádama do jeho lesa. S celou tou ohromnou psí smečkou! Proto jsme ochotni respektovat požadavky, které nám tuto zábavu umožní provozovat.

Pominu-li majitele lesů, vod a strání, kteří nemusí být nakloněni tomu, že třeba jen 5 psů ze 100 jim prožene nebo snad i potrhá pár zvířátek v jejich království, tak ... si uvědomme, že se ti mazlíci klidně sežerou navzájem kvůli buřtu, který někomu z nás vypdal z batohu na cestu přímo před jejich čumáky.

Vůbec mi nevadí, že ostatní hafani mašírují na provaze a i moje holčička zlatá je na vodítku i když by nikdy nikoho nepotrhala a srnu nebo zajíce ani nedohonila. Mohla by ale klidně Vojtovi s Bertou vybrat z batohu nějakou dobrotu, až se Ti dva budou fotit na nějakém hezkém kopečku.

... a kromě toho - na "stém" kilometru jsem moc rád, že se nemusím starat o to, kde se mi ten pes poflakuje, protože vím, že je na konci provazu, co mám kolem pasu, a já se můžu pekelně soustředit na to, kterou nohu mám zrovna teď popostrčit před tu druhou.

Zkuste to jako Vojta s Bertou, Lenka, ... Venca, Karel, ... nebo já. Zkuste to s námi podle našich pravidel.

Honza a Grini

PS: Připoutáváte se v autě na zadním sedadle, abyste při čelním nárazu nezlomili vaz osobě, která sedí před vámi? To jsou zase jiná pravidla.

jirkalabraus

  • Host
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #12 kdy: Leden 11, 2008, 10:51:11 »
Pro pejska to možná nebude tak velká zátěž být na vodítku jak si někteří předsuzují. Já když jsem se snažil hledat informace o epilepsii psů tak jsem nalezl zdroj, který uvádí, že dosud nebyl zaznamenán případ epileptického záchvatu psa vedeného na vodítku. Na našich psech mi přijde, že to někdy berou pozitivně, že mně mají uvázaného. Nekllidné jsou jen než mne roztáhnou a pak už mně za sebou nadšeně vlečou. Musím k jejich cti dodat, že už se někdy i zastaví, když upadnu a poskytnou mi první pomoc olízáním. Jinak ač je má žena vychované a docela ji poslouchají, jistotu, že jí psice za něčím neuteče to bych asi neměl nikdy. Ono se může vyskytnout nové, neznámé, neodolatelné lákadlo a průšvih je na světě.

Offline mařenka

  • SPD
  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 274
  • Souhlasu: 0
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #13 kdy: Leden 11, 2008, 12:38:23 »
ono hlavně sou psi uvázaní kvůli tomu aby táhli do kopečka si nedovedu představit že bych do těch kopců musel chodit bez pomoci ??? a když máte psa na volno a potkáte myslivce který už viděl před váma 20lidí se psama na volno tak to sou spíš zbytečné problémy pro pořadatele. Ale v krátkodobém pouštění k vodě atd. nevidím žádný problém

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: Proc po celou dobu na voditku...???
« Odpověď #14 kdy: Leden 12, 2008, 11:37:42 »
Máňo, napiš hlavně, že se uvazuješ k psovi proto, že on je střízlivej a někdo tomu velet musí >:D


 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: