Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak naučit psa tahat?

Autor Téma: Jak naučit psa tahat?  (Přečteno 87837 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #15 kdy: Únor 22, 2013, 11:39:36 »
A výborně, konečně jeden člověk, který nealarmuje Bohnice, když řeknu, že klikám na psa  ;D. Díky za tip. Ovšem jít ven s háravkou, tak by se nejspíš stalo spousta věcí, jen na to tahání to nevidím :D. Můj Benjamínek je totiž v blízkosti háravky jako v tranzu, to nevidí, neslyší a pořád kvičí a kňučí  :o;D Ale s tím kolem to není špatný nápad, jenže teď je zas venku asi tak 2 metry sněhu, tak kolo asi taky nebude ideální, leda běžky, ale toho by se zase bál.... hrozné to zvíře  :D. Tak buďto počkáme na lepší počasí, nebo to zkusíme s tou PETkou a nebo to necháme náhodě a uvidí se v terénu. Každopádně děkuji za tip a uvidíme jak se nám (spíš mě) bude chtít, pes je v pohotovostním režimu neustále  :).

Offline Erája

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 326
  • Souhlasu: 22
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #16 kdy: Únor 22, 2013, 12:01:01 »
On stačí i běh.

PS: já neklikám a klikr ráda nemám ;-) ale znám princip, pracovala jsem tak se psama dřív, než se o něm dozvěděla ;-) Ono ostatně tímto způsobem pracuje spousta lidí, co při slově klikr dostávají osypky, a neví o tom díky sortě lidí, co pomůcku klikr překroutili a považují jí za jedinou pravdu a to ještě dost přitaženou za vlasy ;-) ale končím s tím a nechci vyvolávat Flamediskuzi. Kdyby měl někdo zájem, jsem k dispozici na SZ.

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #17 kdy: Únor 22, 2013, 15:58:29 »
No, řekla bych, že spousta zarytých antiklikařů, spíš jenom nepochopilo systém clicker tréninku. Jinak nechápu, proč by proboha byli proti, vždyť jde o princip pozitivní motivace a co víc si přát než vidět oči nadšeného zvířete  :). Netvrdím, že je clicker je jediná možná cesta jak vycvičit zvíře. Spousta lidí pracuje se zvířaty pozitivně a malou plastovou krabičku k tomu nepotřebují  :). Mě vyhovuje, nebo spíš mému psovi vyhovuje clicker, protože je dost citlivý a klasické metody na něj obvykle prostě nefungují. Nesnese jakýkoliv nátlak a manipulaci. A když neví co se s ním děje, tak si prostě lehne na záda a podřídí se. Kdybych například po něm chtěla "sedni", tlačila bych mu na záď a vodítko táhla nahoru, tak jak je to popsáno v mnoha kynologických příručkách, bude se  buď plazit, nebo si rovnou lehne na záda... Oprotitomu s clickerem na něj vůbec nemusím sahat a on je spokojený. To jen na vysvětlenou. Ať si každý se svým psem pracuje jak uzná za vhodné, mě a mému mírně labilnímu psovi vyhovuje clicker, někomu jinému může vyhovovat něco jiného, ačkoliv pořád se raději kloním k pozitivní stránce, ostatně ještě jsem neviděla psa, který by byl kdovíjak nadšený, když se sním manipuluje ;).

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #18 kdy: Únor 22, 2013, 17:52:01 »
Evo, prosím nestřílet, když mě to nedá...
Já si prostě radši toho psa naučím, že manipulace je příjemná, dělám to tak aby mu příjemná byla, a to že můžu psovi kamkoliv sahat, nastavovat si jej a (h)různě s ním manipulovat už se mi mockrát vyplatilo. A funguje to i u psa co byl labilní trochu víc než mírně  ;)

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #19 kdy: Únor 22, 2013, 19:28:14 »
Ono není manipulace jako manipulace. Jistě že se svým psem mohu manipulovat, mohu ho jakkoliv natočit, přetočit, mohu mu sáhnout kamkoliv, mohu s ním dělat cokoliv a dělám to (konec konců je to můj pes  :)) čistím mu zuby, uši, prohlížím tlapy atd. Na tuto manipulaci je zvyklý a nevadí mu. Spíš naopak bere to jako hru a zábavu. Ale já mluvila o manipulaci ve výcviku a o té si i nadále myslím, že by k ní nemělo docházet ani u normálního psa natož u labila. Netvrdím, že nelze psa přivyknout manipulaci, určitě lze a ano dá se to udělat tak, že je možná i spokojený. Jenže většina psů sebou nechá manipulovat, protože to jsou psi a už od domestikace psa, člověk se psem manipuluje. Ale zkuste například kočku naučit sedni tak jako psa (ruka na záď, druhá nahoru), myslím, že by byla ostře proti tomu. Kdežto přes clicker lze kočku, nebo jakékoliv jiné zvíře (i akvarijní rybičky) naučit téměř cokoliv (vše co neodporuje fyzickým možnostem daného zvířete). Proto si myslím, že když chci kohokoliv cokoliv naučit (a to i člověka, nevím jak Vám, ale mě by se tedy příliš nelíbilo, kdyby mě někdo učil třeba lyžovat, tak že by manipuloval s mýma nohama), tak s ním prostě manipulovat nemám. Člověk má být nad zvířetem chytřejší, né silnější. Měl by uzpůsobit podmínky výcviku tak, aby mělo zvíře na výběr (canadský koncept It's your choice) a právě svým vyšším intelektem zařídit, aby si zvíře vybralo tu možnost, která se člověku líbí. No a právě možnost výběru při manipulaci chybí, zvíře nemá jinou možnost, prostě to udělat musí. Doma mám naklikaného králíka, umí na povel přeskakovat překážky (například), a nevím jak jinak než přes clicker bych mu vysvětlila co po něm chci, s králíkem se totiž moc dobře manipulovat nedá, to není pes, tomu když se něco nelíbí,tak vás kousne, nebo uteče. Toť můj názor. Ale jen vysvětlení. Nechci tu rozdmýchávat diskusi na téma: Proč klikat a proč ne. Jak už jsem psala výše, tohle je můj názor a postoj, někdo může mít a bezpochyby má jiný a já mu ho neberu. Stejně jako zvířata v mém světě, tak i lidé mají právo výběru a je na každém, jakou cestu si zvolí.

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #20 kdy: Únor 22, 2013, 21:04:54 »
S klikaři se dost hádám, ale rozhodně to nepatří sem (a neznamená to že psy mlátím). Kvůli Bardovi většinou ani nepoužívám pamlsky.
Citace
tomu když se něco nelíbí,tak vás kousne, nebo uteče
- to je o Vašíkovi?  >:D

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #21 kdy: Únor 22, 2013, 22:12:42 »
Ne ne ;D, je to vysvětlení jak se chová králík, alespoň ten můj  ;D, ačkoliv hodně psů toto chování taky vykazuje. A nemyslím si že psy mlátíš  ;D A s antiklikaři se ze zásady nehádám, poněvadž jsem člověk klidný, tak se nikdy s nikým nehádám, nemá to totiž cenu ;) Tímto považuji diskusi o klikání či neklikání za uzavřenou :)

Offline JARČA

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 6
  • Souhlasu: 0
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #22 kdy: Únor 22, 2013, 22:18:14 »
No..mě se dosti rychle podařilo kocoura naučit "sedni" tím, že jsem mu přitlačila zadek k zemi..třikrát stačilo a uměl na jedničku..šlo  mu to lépe nežli psovi. Klikr jsem v té době ani neznala a násilí jsem neužívala..To jen abych se pochlubila, že to jde  ;D O:-)

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #23 kdy: Únor 22, 2013, 23:35:53 »
 ;DJistě že jde ;D, ale jen v malém procentu případů. Spíš než že by kočky byly naprosto a bezvýhradně všechny tvrdohlavé a vzdorující, to bylo myšleno tak, že u kočky většinou nedochází k podřízení člověku, tak jako u psa. Obvykle jsou kočky "pány domu", když se chtějí mazlit tak příjdou, ale běda tomu, kdo by chtěl mazlit kočku, která o jeho pozornost nestojí  ;D Z toho vyplývá, že se s kočkou špatně manipuluje, protože to prostě nesnese (kdo někdy "cpal" do nespolupracující kočky odčervovací prášek mi jistě  dá za pravdu  O:-) )

Offline Boudicka

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 207
  • Souhlasu: 28
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #24 kdy: Únor 22, 2013, 23:40:47 »
Jen se vrátím k tomu příkladu s lyzemi: po sezóně v lyžařské školce mužů říct, že manipulace BYLA VELICE NUTNÁ  :P

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #25 kdy: Únor 23, 2013, 11:05:25 »
A bylo Vám to příjemné? Je možné že ano, ale u člověka je to přeci jen něco jiného, když učíte malé dítě lyžovat, tak mu můžete slovně vysvětlit co s tím právě hodláte dělat, ale zvířeti to asi jen tak nevysvětlíte  ;D

Offline JARČA

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 6
  • Souhlasu: 0
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #26 kdy: Únor 23, 2013, 21:11:50 »
Vím jak to s kočkami je, jen jsem se chtěla pochlubit  ;D ;)

Offline petra.pab

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 10
  • Souhlasu: 3
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #27 kdy: Únor 23, 2013, 22:45:03 »
Ještě k tomu výcviku, pokud má drahá přítelkyně MKokinová chceš, naše Máša právě hárá. Dneska jsem se Samínem byla pocvičit a takto mimo jsem ho snad ještě neviděla :-D


Offline Boudicka

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 207
  • Souhlasu: 28
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #28 kdy: Únor 23, 2013, 22:58:15 »
Já byla v roli toho, kdo učil, takže o prijemnosti pro uciciho by se dalo polemizovat. Pokud bych to 4 letému decku vysvětlovala jen slovně, do konce pobytu na horach by to nepochopilo a rodiče by mne zlincovali :) ale to sem nepatří :) spíš jen jsem asi zastánce manipulace, všechny psy jsem učila podávat packu tak, že jsem jim ji zvedla, řekla pac a pak podala piškot, klikání by mi lezlo na nervy, což je ale můj osobní pocit ;)


Offline Katkak

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 15
  • Souhlasu: 3
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #29 kdy: Únor 23, 2013, 23:35:31 »
Já teda při slovech klikr a pozitivka mám taky osypky  :). Na druhou stranu třeba packy jsem u obou psů učila shapingem. A když to tak člověk veme, tak na principu klikru jako označovače cvičí dost lidí, jen místo klikání maj slovní hodnocení  :). Prostě jsou situace, kdy se prolínám s pozitivkou, ale pozitivku jako "styl" (míněno přizpůsobení veškerého chování) odmítám :)


 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: