Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak naučit psa tahat?

Autor Téma: Jak naučit psa tahat?  (Přečteno 87610 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Jak naučit psa tahat?
« kdy: Únor 19, 2013, 21:48:27 »
Ahoj trekaři,
mám takový problém, chystáme se na náš první dogtrekking, mám malého křížence (10 kg), pořídila jsem odpovídající vybavení (postroj, sedák, skišňůra) a rozhodla se, že naučím psa tahat. Přes clicker a shaping jsem psa naučila tahat starý kočárek a později i mě. Na povel go reaguje prudkým tahem. Tahání trénujeme na louce. Je schopný vyvinout velkou sílu (až se někdy divím, kde se bere tolik energie v tak malém zvířeti), ale bohužel a teď se dostávám k tomu problému, jen na velice krátkou vzdálenost. O víkendu jsme vyrazili na výlet a tak jsem chtěla vyzkoušet tah v "praxi". Jakmile jsem zavelela go začal tahat, ale tak po 2 km tah skoro ustal. Kde je chyba? Postupujeme příliš rychle? Nebo vůbec není ve fyzických silách desetikilového psa tahat 40 a více km? Přišlo mi, že ho to potom ani nebavilo... to by se tedy dalo vyřešit zvýšením hodnoty pro tah. Příjde mi, že si v hlavě utvořil vztah, že tahat je zábava, ale jen krátkou vzdálenost, kdy za to dostane odměnu, ovšem když odměna nepřichází, tak ztrácí zájem. Ještě možná stojí za zmínku, že není zvyklý chodit na vodítku (na vodítku jde spíš za trest) proto považuji za úspěch, když jsem ho dokázala přesvědčit ,že práce na vodítku může být i zábava. Budu ráda za každou radu, nebo připomínku.

Offline Boudicka

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 207
  • Souhlasu: 28
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #1 kdy: Únor 19, 2013, 22:36:44 »
Prudký tah by se ti po 49ti a více km nelíbil  ;) mozna jdeš na psa moc pomalu, on se prudkým tahem vyčerpá, musi neustále neprijemne cukat s tím nákladem za sebou a vzhledem k tomu, že to za ním se prudkým tahem stejně nezrychli, nemá pak důvod dál tahat, naopak se musi stále rovnat v rovnováze. Jak psala na mushingu teď Hela Levickova u podobného tématu:, toto by mě jako psa asi nebavilo. Zkus co udělá když prejdes z chůze do pra videlneho klusu (ty, ne pes). Ale stále si myslím, že tah, hlavně prudký a silný, je pro DT spíš nežádoucí. Naopak jsem psy učila chodit za paty. I šílený alaskan během dt pochopil, že tahat celý DT je sebelikvidacni blbost....

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #2 kdy: Únor 19, 2013, 22:37:48 »
Myslím, že jsi na nejlepší cestě mu to znechutit definitivně.
Pokud táhne, tak toho využívej na krátké úseky třeba do kopce a jinak ho nech žít.
Zapřáhni si za sebe osobák (to je tak stejný poměr desetikilová krysa a tvoje ctěné pozadí) a vyšlápni si 40 a víc km. Klidně si k tomu můžeš vesele klikat! A uvidíš jaká je to děsná zábava ::)

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #3 kdy: Únor 19, 2013, 22:54:16 »
Mým cílem samozřejmě nebylo zrujnovat "desetikilovou krysu", ale naučit psa tahat :-D. Říkáte, že mám tahu psa využívat, jen na krátké úseky, tedy úkol splněn pes umí intenzivně tahat na krátké vzdálenosti. Závěr je tedy takový, že pes takové velikosti není schopen tahat na delší vzdálenosti? Nebo mám změnit výcvikový plán, tak abych naučila psa tahat stále, ale ne na plné obrátky? A jak toho tedy mám docílit? Díky za odpověď.

Offline Boudicka

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 207
  • Souhlasu: 28
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #4 kdy: Únor 19, 2013, 23:11:21 »
Když ti takový mrnavec bude celý trek usilovně tahat, byt na povel, je to na cestě ho dobře fyzicky odrovnat. Buď táhne srdcem a chce, tedy má dost sil nebo táhne na povel a pokud 100% poslouchá, tak po určitě dávce odpadne. V dt neni účelem, aby té pes souvislé neustále tahnul. Nech ho žít, dt neni o drilu něco psa super naučit, ale o tom, že si uděláte pohodový vyslap do přírody a vže budete spolu zdolávat ty kilometry. Povely ano,ale takový co pes potrebuje. Jestli chceš tahání, zkus canicross, to by desetikilova potvurka dala dobre aniž by chodila s otravenym ksichtem.

Offline Boudicka

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 207
  • Souhlasu: 28
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #5 kdy: Únor 19, 2013, 23:25:15 »
Jen takové malé vysvětlení: pokud tah psa baví, táhne cokoli jakkoli těžké nebo se o to pokouší. Pokud k tahu sklony nemá, neni dobřepo nem chtit dlouho tahat nadměrnou vahu. Ve spřežení se váha rozdělí tak, aby team byl spokojen, ale je poznat, když rti pojede dvojka či sestka... jeden malý pes co tahání nemusi si nemá moc co rozdelovat, takže tah bude pro nej stejně pořád cukavy, protozwe svou chůzi půjdeš pomaleji než táhnoucí pes. V zásadě: pes nema problém rtahnout adekvátní zátěž ale pomalý cukavy pohyb velké zátěže za nim je demotivující. Prostě je člověk pro takhle malého psa, mtereho tah neba a dělá jen na povel, na tolik km moc těžký a pomaly.

Offline Katkak

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 15
  • Souhlasu: 3
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #6 kdy: Únor 19, 2013, 23:32:21 »
Tak určitě to není tak, že by desetikilový pes nebyl schopen. Můj má 9 kilo, zatím teda chodíme tak dvacítky a tahá víceméně rovnoměrně celou dobu. Ale taky bych se přikláněla k tomu, že pokud ho to nebaví, tak nemá cenu ho do toho nutit povelama. Můžete zkusit jít za někým, já takhle učila tah na kole, že kámoška jela přede mnou a prcek se snažil, aby mu neujela. Můj druhý pes zároveň rozlišuje obyčejnou procházku/projížďku a závody nebo nějakou akci. Při tréninku to fláká, ale jakmile je mezi více psama, nesnese nebýt první, takže je možný, že i ten Váš by se s dalším psem choval jinak

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #7 kdy: Únor 20, 2013, 00:05:47 »
Učila jsem ho tahat na povel, protože jsem někde četla, že by pes měl tahat když se mu dá postroj, jenže já používám postroj i na normálních procházkách (sice jiný typ, ale pořád je to postroj) a aby mě vláčel za sebou na normální procházce, když zrovna jde na vodítku, jsem úplně nechtěla, tudíž jsem ho přes clicker naučila tahat na povel, to ho bavilo dostával za to odměny a byl spokojený, ale pak na delší trase prostě asi vyhodnotil, že to nemá cenu, proto jsem se ptala co s tím. Teď tedy vím, že při DT pes nutně nemusí tahat celou dobu a to mi stačí. Rozhodně nechci strhat psa, pro vlastní pohodlí (popravdě jsem spíš spokojenější kdyý netahá a jde na prověšeném vodítku). Chci vyrazit ven do přírody na dlouhý výlet a užít si pobyt v přírodě společně se psem a né umordovat psa po pár kilometrech. Zároveň tahaní mělo zvýšit hodnotu pro vodítko. Moc často na vodítku nechodí a vlastně to ani nemá rád. Když chodíme do přírody na procházky, tak ho nechávám běhat na volno a to je opravdu šťastný, lítá z kopce do kopce, leze po skalách a různě do výšek a je šťastný. A pak když ho připnu na vodítko, tak je spíš otrávený než spokojený, takže představa, že půjde ňákých 40 km na vodítku, tak se mnou nepromluví asi do konce života  :D. Teď díky clickeru a výcviku k tahu teda už aspoň nevnímá vodítko jako nepřítele.... Děkuji všem za odpovědi.

Offline Věrka a Jerry

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 81
  • Souhlasu: 2
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #8 kdy: Únor 20, 2013, 13:13:22 »
Já myslim, že na to jdeš moc vědecky. Treky jsou o společném souznění a souhlasím s tím, že vytrvalý tah jde po určitém počtu kilometrů značně na nervy... Nemám extrémního tahavce, mám psa "přepínacího", někdy táhne jak kůň a nějkdy jde spíš "jen tak" na konci vodítka a udržuje ho napnuté.
Jestli chodíš se psem i na běžné procházky na postroji, musíš si ujasnit, jestli chceš, aby na postroji tahal nebo ne. Můj přepínací pes velmi dobře chápe, že vodítko na postroji znamená - táhni a cvaknutí na obojek znamená netáhni, případně jdi za paty. V tvém případě mu budeš těžko vysvětlovat, kdy se na postroji tahá a kdy ne... toť můj názor  8)

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #9 kdy: Únor 20, 2013, 20:15:03 »
Ano to je přesně ten problém, mám za to (je to i vědeckými studiemi podloženo), že by pes neměl chodit na obojku - ničí mu to krční páteř a tak používáme postroj, proto jsem ho tahat naučila na povel a né podmíněným reflexem, protože by v tom nejspíš měl hokej  :D. Ono je to totiž možná trochu kontraproduktivní s tím, že když s ním jdu v místě kde musí být na vodítku, tak má dokonce tahat zakázáno, naučila jsem ho chodit s prověšeným vodítkem (a co mi to dalo práce  :), tím že chodí všude na volno, tak potom na vodítku zlobil ). Není to nikterak velký pes, ale i přes to když se do toho opře tak mi div neurve ruku  :D, proto ani tahat nesmí, takže v tomto případě vidím povel jako nejlepší řešení. Myslím, že bych mu horko těžko vysvětlovala, kdy má tahat a kdy ne. A zdá se, že přes povel jsem docílila intenzivního tahu na malé vzdálenosti, což mi za daných okolností stačí, takže jsem vlastně spokojená, sice budu muset nejspíš na trek táhnout pamlsky, protože můj miláček zřejmě bez odměny tahat nehodlá (ikdyž moc se mu nedivím, bez odměny by mě to nejspíš taky nebavilo), ale co už, hlavní je, že za odměnu ho to baví a dělá to.

Offline ŽufrikTeam

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 297
  • Souhlasu: 8
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #10 kdy: Únor 20, 2013, 23:51:34 »
Pes by neměl chodit na obojku ... neměl by tahat na obojku! Pokud jde na obojku vedle mne na volno, nevidím důvod, proč by mu to mělo ničit krční páteř.

Pokud chodíte na postroji stále, tak co mít jeden postroj na denní nošení a jiný typ postroje na treky a tahání? Psi rozdíl poznají stejně dobře jako rozdíl mezi běžným a výstavním vodítkem  >:D Pak můžeš využít to, co ti tu většina poradí: Postroj znamená pro psa, že smí tahat.
   *   www.probarf.cz

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #11 kdy: Únor 21, 2013, 14:52:33 »
Pokud pes umí chodit s prověšeným vodítkem, tak to není problém, jenže nějak se to musí naučit a ještě jsem neviděla štěně, které by jen tak samo od sebe chodilo vedle mě a nepokoušelo se tahat  :). Kupříkladu mojí druhou fenku jsem to učila snad půl roku, než pochopila, že pokud bude vodítko napnuté k prasknutí tak se prostě nikam nejde. Proto jsem zastáncem toho, že by hlavně mladé zvíře, které se ještě vyvíjí mělo chodit na postroji, ale to jen můj názor, někdo samozřejmě může mít jiný a já mu ho neberu. :D A ano na tahání má postroj typu guard, a na normální chození má norský postroj, nebo stopovací postroj a asi máte pravdu, že je rozeznává.  Jen nevím jak by se tvářil na to kdybych teď jen tak změnila výcvik a to co jsem  po něm požadovala poslední měsíc, tj. na povel go tahej, teď změnila. Jsem schopná naklikat postroj tak aby tahal bez povelu, ale pořád je tu ten problém, že táhne strašně, příliš intenzivně,zabírá všema čtyřma packama a snaží se co nejrychleji dostat dopředu, což jak jsem zjistila vede k tomu, že po dvou km ho to přestane bavit. A to samozřejmě nechci. Nejen že bych dalších 38 km mohla psa nést v náručí, ale taky ho to nebaví a nemá z toho radost. A to je ten primární problém, kvůli kterému vznikla tato diskuse, prostě tahá špatně a já nevím co s tím? Je to tedy způsobeno špatným nácvikem? Přes clicker jsem ho naučila nejprve tahat starý kočárek do kterého jsem postupně přidávala cihly aby byl těžší, samotný kočárek váží tak 3 kg (dala jsem mu postroj s CC šňůrou jsem ho připnula ke kočárku a čekala, co bude dělat. Jakmile se dal do pohybu klikla jsem. Postupně se tedy naučil, že když mu dám postroj, tak má tahat. Pak jsem přidala povel a připla psa k sobě.) Po zaznění povelu reaguje prudkým tahem. V tuto chvíli to tolik neřeším, protože jak mi bylo vysvětleno, tahat po celý trek, je pro psa likvidační. Tedy jsem spokojená, že mi dokáže tahem pomoc například do kopce a po zbytek treku půjde, nepotáhne. To jen tak pro zajímavost, nebo pro budoucího psa. Jaký je tedy správný nácvik pro tahaní?

Offline Věrka a Jerry

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 81
  • Souhlasu: 2
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #12 kdy: Únor 21, 2013, 15:16:54 »
Teď možná napíšu něco, co v psané formě nevyzní tak, jak to mám v hlavě, ale "vykašli" se na celý výcvik tahání, zabal batoh a přijeď se psem na trek. Cestou se s někým stopro sejdeš a pesan ledasco okouká a ty cestou zjistíš, co vám oběma vyhovuje nejlíp.
Tvůj pes tahá dobře, to vysvětlení s kočárkem mnohé vysvětluje, on prostě prudkým záběrem uvede těžké břemeno do pohybu, tak jak to dělají psi ve spřežení a pokud se zapřáhneš ty, tak mi přijde, že se tě snaží dostat do nějakého tempa, které mu bude vyhovovat a síla, kterou bude muset na další pohyb vyvinout nebude muset být tak velká.
Můj předchozí pes chodil jen na konci vodítka a vyvíjel stálý příjemný tah, ale když jsem potřebovala pomoct, stačilo říct "zaber" a on se do toho opravdu opřel a byla jsem jak ve výtahu. Zkus ho nasměrovat podobně  ;).


Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #13 kdy: Únor 21, 2013, 16:56:58 »
To by mi právě úplně vyhovovalo, aby šel na konci vodítka a vyvíjel stálý tah, jenže on prostě buď jde na prověšeném vodíku, tak jak normálně chodí na vodítku a nebo, když mu řeknu, tak táhne jako šílený. Ale asi to nebudu příliž hrotit. Pro trek jsem se rozhodla, protože ráda chodím do přírody a chtěla jsem zkusit i nějakou jinou aktivitu se psem (děláme agility a sportovní kynologii). Takže prostě sbalím batoh a vyrazíme. Na povel umí pořádně zabrat a to mi nejspíš stačí... Maximálně ho ještě můžu naučit chodit s nataženým vodítkem, ikdyž to asi pochopí sám, přecejenom mezi psy se chová jinak, než jenom se mnou.... Jak říkáte, uvidí se na treku. Na výlety (20-30 km) chodíme pomalu každý víkend, ale to chodí na volno a nemáme s sebou žádného jiného psa. Při příštím výletu ho zkusím mít na vodítku a uvidíme co to udělá... doufám, že se mnou ještě někdy promluví  :D je to takovej cíťa a vodítko moc nemusí  :), ale doufám, že výcvikem k tahu jsme alespoň toto zlomili  :) Tak se možná uvidíme na nějakém treku (zatím plánujeme Krušnohorský) a pokud to přežijeme :), tak možná i další...

Offline Erája

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 326
  • Souhlasu: 22
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #14 kdy: Únor 21, 2013, 21:32:42 »
Taky zastávám názor, aby ses na to vykašlala a pes to na treku v tý atmosféře časem okouká. ALE :) pokud chceš to toho psa naučit, protože tě to baví, tak mám dva tipy: 1. klikací - naklikej si ho, bez povelu, aby když má guard, šel na cca konci vodítka před tebou, až to zlvádne, klikni mu, když vodítko bude napnuté, pak až bude třeba gramový tah (využij k tomu klidně venčení s háravkou, na kole a pod).
2. bez klikání - dej mu guard, přivaž lehkou zátěž (třeba petku do půlky naplněnou vodou a vyražte na procházku, ať tahá zátěž. Prostě klasika, jak se to učí. Ale opět bez povelu, jen ať zjistí, že tahat je dovoleno. Jo a je u toho lepší svižnější tempo, to to ty psy baví většinou víc.

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: