Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 psí psycholog :-)

Autor Téma: psí psycholog :-)  (Přečteno 36871 krát)

0 uživatelů a 2 Hostů prohlíží toto téma.

Offline noris

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 177
  • Souhlasu: 5
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #45 kdy: Prosinec 17, 2011, 01:06:43 »
To je ale zajimava diskuze :) Ja se (pouze) vyjadrim k te kastraci. Ja sve dva psy - samce nechala vykastrovat. Oba jsou nechteni a diky lidske nezodpovednosti narozeni krizenci, byvali bezdomovci. Proc jsem je dala kastrovat? Krizencu jsou plne ulice a utulky, je jasne, ze jde o zodpovedny pristup si psa vychovat, zajistit a nasledne ohlidat, aby se nestal otcem nechtenych stenat. Ale porad to neni 100% a jelikoz bydlime na vesnici, kde se potuluje "kde co", ja nebudu riskovat, ze mi rozvabeny pes nekam utece a splodi nejakych 10 potomku. Ono daleko vic psu ma psychicke problemy diky psychickym problemum sveho majitele, nez po kastraci / alespon toto je muj poznatek. Mi kluci  zustali po tomto zakroku stale stejni, Benik je porad rvac, sportovec, vychtlina a sexualni uchyl, Lexa je uchyl a nenazranec. Kdo letos na Otikovi bivakoval na kontrole byl mozna svedkem, kdy kastrovany Benik "se vsim vsudy nakryl" haravou Petovu Ricinku.
Kdyz uz delat osvetu, tak bych "protikastracni tabor" prevelela na "protimnozici", kdy by bylo zahodno mnoha majitelum nekastrovanych psu (a fen) vysvetlit, ze nemaji rozmnozovat zvirata bez PP a krizence, i za tu cenu, ze to pro kdejakeho Puntu bude "neprirozene"... On by totis tak chtel a nemuze. Treba se mu to jednou podari.... A dusledek? Mnoho psu, ktere nikdo nechce a kteri ani za mak nezaziji zivot, jaky si zaslouzi. Az se podari eliminovat problem psi "nadprodukce", potom mozna muzeme resit "banality", zda je kastrace vhodna, ci nikoliv. Za soucasne situace rikam jednoznacne ANO. Ja si radeji budu vazit "nadprirozeneho" vztahu mezi mnou a svymi psy, nez to, zda je prirozene kastrovat, nakryvat, ci nenakryvat... Tot muj obsahly nazor :)

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #46 kdy: Prosinec 17, 2011, 09:11:15 »
noris, smícháváš dvě úplně jiné věci - samozřejmě že jsem proti množení, ale co to má společného s kastrací??? Je dost lidí co mají psa a fenu (případně psy a feny) a nemají problém je uhlídat, tak proč kastrace? Naopak u lidí co nejsou schopni fenu 2x do roka uhlídat dost uvažuju jestli jim vůbec pes do ruky patří.
(nebavím se o kočkách, které mají velmi odlišný styl života a kde kastrace podporuji)

Offline Hyena

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 461
  • Souhlasu: 4
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #47 kdy: Prosinec 17, 2011, 10:06:54 »
potom mozna muzeme resit "banality", zda je kastrace vhodna, ci nikoliv.
Vpodstatě s tebou souhlasím až na tuto větu. Kastrace prostě není banailta- je to rozhodnutí o zásahu do těla psa a jeho chodu a přináší nejen " pozitiva" , ale i negativa- viz výčet zde od Vencana. Navrch, je to ( zvláště u fen a navzdory rutine) stále klasická operace. Tak že přes všechno tlumení to zvířeti přinese nějakou bolest a samozřejmě riziko, že se to může zkmplikovat. Nejsem hystericky proti kastaraci, ale když k ní někdo sahá, tak by si měl sakara rozhodnout, proč to dělá  a co tím rizkuje. Označit tento rozhodovací proces jako banalitu mi trochu otevírá kudlu v kapse. Mimochodem stále si stojím zatím, že nadprodukce psů, zvláště těch bez PP se plošnou kastrací nevyřeší.... je to zase o tom, že problém, který je na straně nás lidí ( nezodpovědnost, stálá potpávka po psech bez PP, mýty o feně co musí mít alespoň jednou štěnda atd.)  mají řešit psi. Navrch fakt si myslíš, že ti, co na své psi kašlou a je jim jedno, kdy a kde pobíhají v období hárání budou řešit kastraci a poctivou pooperační péči?  Ale to už fakt frčíme OT, co se tohodle vlákna týká  :(
« Poslední změna: Prosinec 17, 2011, 10:11:57 od Hyena »

Offline noris

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 177
  • Souhlasu: 5
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #48 kdy: Prosinec 17, 2011, 11:43:45 »
Ja vas plne chapu a vase nazory respektuji. Mas Hyeno pravdu, kastrace zas takova banalita neni a zde jsem se zmylila. Nicmne spis, nez resit slovickareni bych se na vec divala ze sirsiho uhlu pohledu.
Co ma mnozeni spolecneho s kastraci bych nechala na nasich schopnostech si souvislost prebrat.
Plosna kastrace nic nevyresi, ale jak to resit? Prosit Ducha svateho, aby byli obcane osviceni? Jako realnejsi bych videla zvirata kastrovat. Nerikam, ze bych si sve psy nehlidala, privolani normalne maji, zahrada je zabezpecena dostatecne, ale ruku do ohne bych za to nedala, ze za cca 15 let psiho zivota jednou neutecou a neosusti nejakou fenku. A tohle se proste stat nesmi, nikdy. Az nebudou utulky a bezprizorni psi na ulicich (a mene psu = mene hlupaku, kteri je vlastni), potom muzeme resit, ze pejsek XY a pejsek XX ma trauma z toho, ze je kastrovany (jestli je to skutecne kastraci). Co se tyce zdravotniho hlediska, mas pravdu nejsem lekar, ale kazda operace prinasi sva rizika.
A na zaver uplne OT: kastrace kocek vam nevadi a podporujete z duvodu jakeho? A co hospodarska zvirata? Ti se  take vsichni kastruji a navic "za ziva". To uz vetsine lidem vadi mene, nebo vubec.
A na uplny konec se omlouvam, toto uz je opravdu mimo tema, jsem se alespon vykecala, kdyz uz nic...

Šárka M

  • Host
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #49 kdy: Prosinec 20, 2011, 13:09:27 »
Tolikrát probírané téma kastrace-- vždy jsem byla razatně proti. Svoje feny přece uhlídám. Uhlídala jsem starou trojku cca 15 let, novou sedmičku uhlídám hravě. Moje skore počínaje Pesáčkem před 9 lety je:  V pěti měsicich nakryt psem, hárání nerozpoznáno, aplikace už si nepamatuji čeho. Pesáček v pohodě. Za pět let překvapení v podobě štenat. Nechali jsme dvě, z toho jedno denně vídám chodit okolo nás. ( den před porodem Pesáček normálně doprovázela spřežení na volno cca 15 km).
Pak jsem se ujala Esinky. Za dva měsíce pobytu u nás při hárání se nápadník protlačil plotem a utekli spolu. Esina přišla v 5 ráno, v očích naprosto blažený výraz, něco jako..tady je to dobrý, tady zustanu, žrádlo, pohyb, sex..a tato událost vyrazně pomohla v jejím procesu normalizace. Aplikace Alizinu. Esina v pohodě.
Ted nehoda v podobě neohlášené navštěvy psa. Opět Esina. Dnes mám v plánu návštěvu veterináře a Alizin.

Neuvažuju o kastraci, to mě jen toto téma přimělo k bilanci. Při nejlepší vůli nevím, jak těm 4 nehodám předejít. Nikdy to nebylo, že bych věděla, že se feny hárají a nechala je bezstarostně lítat se psem. Ovšem vypustit do světa kombinaci Esiny( hasky s původně bázlivou povahou a  teriér a před tím kříženec jezevčíka s rotvíkem) se mi nějak nezdá.

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #50 kdy: Prosinec 20, 2011, 17:39:45 »
esli chceš píchat potratovky tak si ještě větší UFO než jsem si myslel

Offline Biluska

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 234
  • Souhlasu: 26
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #51 kdy: Prosinec 20, 2011, 18:18:09 »
Vencane - má radši nechat běhat po světě vrh nechtěných štěňat? :o

Šárko - nejsi blázen, to se prostě uhlídat nedá. Taky jsem to po několika nechtěných (podobných) příhodách vzdala a prostě kastruju. Myslím, že minimálně Arman je mi za to vděčný, předtím TO dělat nesměl, teď si užívá dosytosti s každou fenou co projde kolem :p

Offline vencan+3

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 803
  • Souhlasu: 36
  • Nepodezírej hned lidi ze špatných úmyslů, pokud t
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #52 kdy: Prosinec 20, 2011, 18:42:00 »
mno , když už se stalo  :( , tak nejšetrnější pro fenu (i štěňata) je porod + uspání štěňat než si cucnou...
než někdo začne halekat, že se to nesmí,  tak SMÍ a u  veta  je ze zákona možnost "redukovat"...
fena druhej den o ničem neví a proběhne to naprosto přirozeně a štěnda při porodu vnímají pouze chladxteplo
vím , že mnoha lidem to zní asi "drsně" , ale zatím o šetrnějším způsobu nevím  :'(
« Poslední změna: Prosinec 20, 2011, 18:44:55 od vencan+3 »

Offline Šárka

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 390
  • Souhlasu: 8
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #53 kdy: Prosinec 20, 2011, 19:08:05 »
Tak mi Venco prosím tě porad, jak předejít těm nehodám. Ty máš pokud se nepletu psy a feny ne? No to už si vůbec nedokážu představit, jak to ohlídáš.

Offline Jana a Deny

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 201
  • Souhlasu: 17
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #54 kdy: Prosinec 20, 2011, 19:22:19 »
Vencane, ani si nemyslím, že zabití, právě narozených štěňat je "šetrnější" než Šárčin potratový Alizin, který štěňata zabije v ranějším stupni vývoje. A taky mám za to, že ani pro fenu zmizení celého vrhu štěňat, která právě porodila, není "šetrnější".    :-X

Offline Šárka

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 390
  • Souhlasu: 8
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #55 kdy: Prosinec 20, 2011, 19:25:22 »
Náš Pesáček hledal asi půl dne i to jedno ze tří štenat, a to jsem ho sebrala okamžitě.

Offline Biluska

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 234
  • Souhlasu: 26
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #56 kdy: Prosinec 20, 2011, 19:26:03 »
Vencane máš děti? Byl jsi u porodu? Nebo byl jsi aspoň u porodu nějakých štěňat? Asi ne, viď? Protože jinak bys tu kravinu o vnímání "pouze tepla x chladu" nemohl vůbec vypustit z klávesnice.

A vůbec nepočítám fyzické vysílení feny při porodu, možnost jakýchkoliv komplikací - císařský řez a tak podobně  :-X

Offline Šárka

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 390
  • Souhlasu: 8
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #57 kdy: Prosinec 20, 2011, 19:38:16 »
Venca děti má. Možná i tolik že s nima otočil celou abecedu.  >:D,

Offline Biluska

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 234
  • Souhlasu: 26
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #58 kdy: Prosinec 20, 2011, 20:22:49 »
Venca děti má. Možná i tolik že s nima otočil celou abecedu.  >:D,
Aha :D . No tak v tom případě se tedy zaměřím na tu druhou otázku - Venco, byl jsi u porodu? Aspoň jednoho díťata? Nebo je vnímáš jenom jako malé,řvoucí tvory, ze kterých neustále něco teče a kradou veškerou přízeň manželky takže jsi nucen se odebrat do nejbližší hospody a tam setrvat dokud nenastoupí školní docházku?

Offline tombru

  • Administrator
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 597
  • Souhlasu: 105
  • zlý admin :-)
Re:psí psycholog :-)
« Odpověď #59 kdy: Prosinec 20, 2011, 20:23:56 »
Ono když máte doma, respektive venku na zahradě psa který má opravdu silné "hormony" a v okolí několik fen, tak si vy, vaše okolí a i váš miláček zažíváte několikrát do roka nefalšované peklo.
Takový pes dokáže celé hodiny štěkat a tesknit a k fenám se dostat za jakoukoli cenu, včetně vlastního fyzického zranění. A můžete mu přikazovat co chcete, cvičit jak chcete, nakonec zoufale řvete i vy, vaši sousedi, psa přivazujete super řetězem k nějaké zabetonované konzoli, nebo jej zavíráte do sklepa za plechové dveře, protože jiné spolehlivě zničí.
A když se mu to nakonec podaří, můžete běhat na veterinu s bednama sousedovic štěňat. Opravdu záležitost pro opravdové drsňáky, nebo úplné zoufalce stát v čekárně u veta s bednou štěňat a pak přihlížet oné "humánní eliminaci".

U vaší háravé feny stačí mít souseda s horším plotem, nebo souseda se psem, který Vám vaši fenu nakreje a sousedovi je to šumák. Jeho psa asi těžko "pořešíte", svou fenu nemusíte vždy uhlídat a tak aspoň jednou do roka budete stát v čekárně u veta s krabicí...

Pak si dáváte na misky vah ony zmíněné zdravotní rizika (v řádu jednotek procent) a to co musíte řešit několikrát do roka i když máte supr plot (často plot nemusí být ani váš a souseda nějaké problémy vašeho psa nezajímají i když je majitelem háravé feny).

Ono se pak na určitá rizika spojená s kastrací díváte trochu jinou optikou a přehodnotíte i své morální postoje a náhledy na to co je pro vaše psa opravdu lepší řešení. Ono často zmiňované řešení, že máte takového "problematického" jedince dát jinam může být pro něj mnohem větší psychicky bolestivá zátěž než nějaká kastrace. Seveřáci třeba změnu majitele snášejí obvykle dobře, ale jsou plemena pro které to může znamenat i doživotní trápení. A najít nového vhodného pánečka není vůbec jednoduchá věc, zvláště za těchto okolností.

Když si pořizujete psa, nemáte moc šancí zhodnotit jestli s ním budete mít tyto problémy, protože nevíte jak moc to bude prožívat a jak bude reagovat na své okolí (to je protiargument pro rady typu, když to nezvládáš, tak si žádného psa raději nepořizuj). V tomto ohledu jsou možná na tom relativně lépe ti co mohou mít psa doma, respektive v domě, nebo v bytě. Ne každý má tu možnost a ne každému psu to také vyhovuje.

A nakonec když vám v sobotu ve tři ráno před vašima očima umírá v obrovských bolestech na rakovinu varlat (v sobotu nad ránem se velmi špatně shání veterinář který by jeho trápení ukončil, to že to byla rakovina se zjistilo až z pitvy) to vám změní pohledy a názory na věc.

Jedna věc jsou rozumy vyčtené z knížek, internetu a různé rady a názory v konfrontaci s vlastní osobní zkušeností. Pak už vás nebolí "koule" při kastraci vašeho psa, ani ho nepovažujete kvůli kastraci za nějaké znehodnocené a zmrzačené zvíře bez osobnosti a bůh ví čeho ještě.

Jsem proti kastraci jako prvního řešení problémů s háráním, nebo se socializačními problémy, ale nejsem rozhodně zase tak proti pokud už selžou základní opatření a řešení které lze v konkrétní situaci efektivně realizovat.

To jen tak pro zajímavost trošku z jiného úhlu pohledu na věc. Vaše zde uvedené názory respektuji, toto je zase moje zkušenost.
 

tombru

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: