Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 krmení na dogtreku

Autor Téma: krmení na dogtreku  (Přečteno 44466 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #30 kdy: Květen 04, 2011, 15:41:40 »
Citace
Mozna se to nekomu nebude libit, ale ja jsem zjistila, že okolo piti na treku a vody pro psy dela zbytecne velky humbuk.

Jsou to tvoji psi, dělej si s nima co chceš...ale hrozně bych ti nepřála (a hlavně některému z nich!) abys stála s batohem plným píč.vin (jako je stan, troje boty a mlíko v plechovce...) nad zkolabovaným psem, protože jsi byla zhnilá vzít trochu vody navíc dát mu napít :'(

Offline honza khp

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Souhlasu: 47
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #31 kdy: Květen 04, 2011, 16:04:34 »
ale hrozně bych ti nepřála (a hlavně některému z nich!) abys stála s batohem plným píč.vin (jako je stan, troje boty a mlíko v plechovce...) nad zkolabovaným psem, protože jsi byla zhnilá vzít trochu vody navíc dát mu napít :'(
absolutní souhlas, postupně jsem x věcí odložil, ale litr ionťáku a 1,5 l čisté vody mám na začátku treku vždycky - loni na Šeráku start v 7 ráno, dusno, nadšenej pes letěl do 2/3 kopce, tam lehnul do borůvčí a sjel tu vodu všechnu, jak jsem byl rád že ji máme, žádnej potůček ani kaluž prostě nebyly. Podle loňska mi připadá, že je taky pes míň unavenej když se to dá bez bivaku a pak se vychrápe v klidu v cíli. O žrádlo se cestou nějak podělíme loudící metodou :) a navečír mu stačí jeho obvyklá dávka granulí.

Offline Charles

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 208
  • Souhlasu: 39
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #32 kdy: Květen 04, 2011, 16:28:08 »
To MartinaM, marian ... a tak obecne ke krmeni lidi
---  tak treba o krmeni "chrtu"... neco teorie a nazoru...

Lenka spocitala 60kKJ na trek - "chrti" jsou lehci, tahaj min veci
staci jim rekneme 50kKJ... / 12 hodin(to je rychly)
to proste za den neni mozne dodat z potravy => telo jede ze zasob

zasoby:
glykogen(cukr) - na 2 hodky
tuky - zasob je moc, je potreba cukru na spalovani
a pak, neco snazsiho - bilkoviny; jo, svaly; spotrebovavaji v dobe nedostatku dalsi energii, berou kyslik, zbytecne moc vazi ... a snadno se daji odbourat
telo si vezme ze vseho kousek; napred cukry, pak tuky, v nouzi bilkoviny

pokud nechceme prijit o moc svych zasob, je treba doplnovat...
jasne, treba 30g cukru/hodinu - to mameee cca 5500KJ - to staci tak na udrzeni dobre nalady a spalovani tuku :)
30g => vetsi rohlik - kolik jich mam vzit na trek?

je treba neco ucinejsiho - TUKY
treba spek, dobry salamy, slanina...
proc?
je to dobre...
pri behu si NELZE nacpat bruch - je treba koncentrovanejsi energii
spek - 3300KJ/100g (nikoliv 1700!)
NEzpomalí celkové vstřebání ostatních živin - tuky jednoduse prochazi strevem do krve; tam se o ne postaraji jatra... nebo se ulozi :)
nerozhodi hladinu cukru v krvi
pri metabolizmu tuku vznika voda - to se hodi
a co hlavne - NENI mi po nem spatne - prekyseleni zaludku
jo, maj nevyhodu - potrebuji kyslik pro spalovani

NETVRDIM, ze to prevazne na cukry nejde, ale... ta hromada jidla by se mi do batohu(a zaludku) nevesla

---  o krmeni "NEchrtu"
tam je potrebne mnozstvi energie sice vetsi, zato maji vic casu...
cas na odpocinek, cas palit, doplnovat, cas na svacinky, cas na mineraly (pivecko, polivcicky, cajicek...)

... pro Eráju
A opravdu považujete dogtrek za takovou zátěž....
nepovazuju...
na pohodu... je to POHODA

proste jen bacha na vodu a hlavu(zdravy rozum)
Československý včák?
Parťák a společník, neopakovatelný...

Sarka M

  • Host
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #33 kdy: Květen 04, 2011, 16:35:38 »
Tak zrovna kdyz jsem se ptala lidi na Serak mi rekli, že je to krasny narocny trek, ale ma velice dlouha sucha mista, navic je v prostedku leta.
Kde jsem zatim byla, vsude bylo vody dost.

Lenko, kazdej jsme nastavenej nejak jinak, ja jsem treba trpela, když jsem videla mamuty v privesu na slunicku, funeli jak lokomotiva ale ty sve psy znas lepe a rikala jsi že jsou v pohode.



Offline marian

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 111
  • Souhlasu: 21
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #34 kdy: Květen 04, 2011, 16:41:58 »
Charles:
(aj) preto vymysleli energeticke tycinky :)
Napr 75g sacharidov, 10g tukov, 4250kJ/100g.
Pokial to nie su nejake uplne braky tak nemaju privela "rychleho" cukru, t.j. nerozhodia hladinu cukru v krvi.

A co sa tyka zataze - chodeny dogtrek je v pohode. Kludne aj na klobaske a slanine :)
Behany (alebo ciastocne behany) uz podla mna zataz je, minimalne ja si musim davat pozor co zjem (nemam moc dobry metabolizmus).

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #35 kdy: Květen 04, 2011, 16:46:39 »
Citace
A co sa tyka zataze - chodeny dogtrek je v pohode. Kludne aj na klobaske a slanine
Behany (alebo ciastocne behany) uz podla mna zataz je, minimalne ja si musim davat pozor co zjem (nemam moc dobry metabolizmus).


Bavili jsme se, že to není zátěž PRO PSA...člověci většinou vypadají v cíli značně hůř...

Offline Charles

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 208
  • Souhlasu: 39
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #36 kdy: Květen 04, 2011, 17:42:55 »
(aj) preto vymysleli energeticke tycinky :)
Napr 75g sacharidov, 10g tukov, 4250kJ/100g.
mnooo - tolik energie/100g nema ZADNA tycinka
tuky - kol 3800kJ/100g
cukry - cca 1600kJ/100g
Československý včák?
Parťák a společník, neopakovatelný...

Offline marian

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 111
  • Souhlasu: 21
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #37 kdy: Květen 04, 2011, 17:56:08 »
Yeah, musim priznat chybu :) Tvoje udaje su spravne.

Co nemeni moj nazor ze tuk budem dalej cerpat z rezerv lebo ho tam je dost a cukry zo zaludka :)
Stale to chapem tak ze ked si doplnim cukry tak mi moze bezat spalovanie cukrov "na volnobeh" co je potrebne na spalovanie tukov zo zasob.
Ale ak si doplnim tuky, tak mi to moc nepomoze lebo ak uz nemam dostatok glukozy aj tak sa nemozu palit.
T.j. vo vytrvalostnom tempe nemusim sacharidmi doplnat jedlom vsetky kJ. Staci udrziavat v cinnosti metabolizmus tukov zo zasob.

Moja osobna cisto empiricka skusenost je ze pri pomalom behu zacnem mam nedostatok energie v priemere tak po 1,5 hodke.
Tycinka (nosim ich lebo su male a skladne) skonzumovana tak po hodine behu mi dost vyrazne pomaha.
« Poslední změna: Květen 04, 2011, 18:00:06 od marian »

Offline MartinaM

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 241
  • Souhlasu: 10
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #38 kdy: Květen 04, 2011, 21:09:46 »
Charles: omluva za kJ u tuků, jsem to střelila v noci z hlavy nahonem. Za ostatním si ovšem stojím.
Že ti funguje špek je super, ale jsi spíš výjímka + tělo na tohle musí být už v hodně dobré kondici a zvyklé. Já si dát špek, tak okamžitě na pár hodin končím, jak mne to odrovná, asi bych to přinejlepším vyhodila za prvním patníkem - a to mám dost dobrý žaludek.

Pro všechny, co se chtějí něco o lidském metabolismu "letem světem, ale velice srozumitelně" dozvědět, doporučuji články vytvořené pro cyklisty -
http://www.kpo.cz/fyziologie/fyziologie.htm
- zvlášť články 2, 3
Myslím, že je to oběcně dobře použitelné, základní vytrvalost je naprosto stejná.

Offline Erája

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 326
  • Souhlasu: 22
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #39 kdy: Květen 04, 2011, 21:47:58 »
cerpat z rezerv lebo ho tam je dost (tuky)

Spalování čehokoli z rezerv je energeticky náročnější, než trávení, resorbce a distribuce z potravy. A jak tu už, tuším, psal Charles, využívání zásob těla se děje vždy až jako poslední možnost. Ono taky záleží na intervalech a množství přijímaného "zdroje energie".

Pro ŠárkuM:
Ty dvě rady ohledně nonstopu a cukru: jsou v podstatě stejné. Jsou založené na tom, že glukoza je okamžitý a krátkodobý zdroj energie. Proto v nouzi nebo "na dojetí na odpočívadlo". A že se jim po škvarcích nechtělo jet - to bych spíš řekla že bude otázka psychiky, pokud toho každej nedostal půl kila. Potom by to bylo jasné.

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #40 kdy: Květen 04, 2011, 22:39:41 »
Martino, chleba se sádlem je u trekařů, i těch rychlých, naprosto běžná strava na cestě. Zejména na Stezce  :P

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #41 kdy: Květen 04, 2011, 22:44:42 »
Martino, chleba se sádlem je u trekařů, i těch rychlých, naprosto běžná strava na cestě. Zejména na Stezce  :P
A zapijou to hltem rumu...ideální vyvážený poměr živin... ;D

Offline P. & G. N. R. J.

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 653
  • Souhlasu: 29
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #42 kdy: Květen 04, 2011, 22:47:28 »
Chleba se sádlem je nejlepší nakopávadlo co znám  :) Samozřejmě se jich nesmím přežrat a dát jich maximálně pět a k tomu dva jonťáčky. Pak se to běží jedna báseň.

Stezko-vlčí se škvarkama a cibulkou jsou luxus, tam se musím fakt držet abych se nepřežral :)

Offline noris

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 177
  • Souhlasu: 5
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #43 kdy: Květen 04, 2011, 22:50:27 »
Citace
(teda veterinar mi tvrdil, ze je to hrozna zatez)
Tak veterináře vyveď z omylu...právě "končí" první generace dogtrekových psů (10 let dogtreku) a staří páprdové jsou v sakra dobrým stavu i v úctyhodným věku.


To ja vim. Uz mu to nevysletlim, pac uz tam nechodim, on ma vicero takovych prapodivnych nazoru.

Jinak tem, kteri vlozili sem zajimave odkazy, diky.

Offline MartinaM

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 241
  • Souhlasu: 10
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #44 kdy: Květen 04, 2011, 23:33:55 »
Já netvrdím, že to na chleba se sádlem nejde, zvlášť když většina jsou pohodáři, kterým je naprosto fuk, jestli budou kvůli trávení o 5 min rychlejší a vzhledem ke stupni zátěže je naprosto jedno, co do sebe sází, hlavně že něco.
Jen sem házím standardní info o fyziologii, ať jsou tu informace úplné a ne jen "jedna paní povídala"  ;)

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: