Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 krmení na dogtreku

Autor Téma: krmení na dogtreku  (Přečteno 44401 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline marian

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 111
  • Souhlasu: 21
krmení na dogtreku
« Odpověď #15 kdy: Květen 03, 2011, 20:25:22 »
Ze je trek u cloveka ideal na spalovanie tukov to suhlasim (zvlast pokial nebezi). Co mi menej sedi je zmysluplnost ich doplnanie pocas treku.

Co sa tyka spalovania, zo zaciatku (tak pol hodinu) sa spaluju sacharidy.
Potom sa sice zacnu spalovat tuky ale nejake sacharidy stale padaju na podporu spalovania tukov. A ak sa telo dostane do pasma "intenzivnej" vytrvalosti, tak sa uz palia cukry aj na vlastny vykon. A ked pride stupak, tep vyleti hore, kyslik nestiha a palia sa iba sacharidy.

A tiez, clovek ma v tele v zasobe velke mnozstvo tuku (aj ked je na pohlad vychudnuty) a telo moze cerpat zasoby.  Takze ked doplnim tuky, doplnim to co aj tak mam v zasobe. Naopak, volne pristupnych sacharidov (=glukozy) ma clovek v zasobe malo. Nejaka sa pri nedostatku uvolni z organov (nepamatam ktory organ) ale ta kapacita uvolnovania je limitovana.

No a dalsia vec je ze sacharidy sa lahsie travia nez tuky (a travenie pod zatazou je menej "vykonne" ako v pokoji).

Offline Erája

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 326
  • Souhlasu: 22
krmení na dogtreku
« Odpověď #16 kdy: Květen 03, 2011, 20:54:15 »
A opravdu považujete dogtrek za takovou zátěž, že je potřeba řešit cokoli jiného krom vody a minerálů? Nepočítám běžce, lidi s rychlým mtb a podobně (stejně tak psy).

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #17 kdy: Květen 03, 2011, 21:42:14 »
Zátěž...ze srandy jsem hodila 24 hod chůze s 10 kg batohem (což tak zhruba odpovídá treku s odečtením bivaku, přestávek a hospod) do tabulek počítajících výdej energie...a ono mi to (na ženskou mýho věku, váhy a výšky) sčotlo téměř 60 000 KJ!!!!
No kurník to si člověk zaslouží nějakou tu palačinku a HU ;)
« Poslední změna: Květen 03, 2011, 21:47:11 od ježura »

Offline noris

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 177
  • Souhlasu: 5
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #18 kdy: Květen 03, 2011, 22:15:34 »
Pro psa jsou hlavnim zdrojem energie tuky (zivocisne samozrejme), pro cloveka sacharidy. Alespon myslim :D Sacharidy (jednoduche) mohou slouzit i psovi jako okamzity zdroj energie, ale jak uz zde bylo psano, toto bych pouzila jen v nejakych extremnich pripadech.
Jinak souhlasim s Erajou a spol., trek neni takova zatez (teda veterinar mi tvrdil, ze je to hrozna zatez). Nutne je pohlidat prijem vody, vic bych neresila...

Offline MartinaM

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 241
  • Souhlasu: 10
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #19 kdy: Květen 04, 2011, 00:17:55 »
Zátěž...ze srandy jsem hodila 24 hod chůze s 10 kg batohem (což tak zhruba odpovídá treku s odečtením bivaku, přestávek a hospod) do tabulek počítajících výdej energie...a ono mi to (na ženskou mýho věku, váhy a výšky) sčotlo téměř 60 000 KJ!!!!
No kurník to si člověk zaslouží nějakou tu palačinku a HU ;)
To není zas tak moc -1kg tuku máš 17.000 kJ - ale jak uváděl Marian, i ve vytrvalostním pásmu se bez cukru tuky pálit neumí, takže když chytnete "hlaďák", pak i spalování tuků je minimální a člověk prostě vytuhne (při treku u neběžců velmi málo pravděpodobné).
Glykogenu má před trekem dobře trénovaný tak 750g (netrénovaný cca 300-400g) hlavně ve svalech a játrech, zbytek je potřeba dodat z vnějšku, ideálně 30g sacharidů na hodinu při vytrvalostní zátěži (max s občasnými vyššími intenzitami - dlouhodobě těsně pod aerobním prahem).
Tuky si při podobné aktivitě fakt tělo netvoří, tak nevidím jediný důvod, proč je do sebe soukat cíleně mimo jejich podíl v normální stravě - netřeba dodávat navíc, spíš zpomalí celkové vstřebání ostatních živin. Na co se ale zapomíná je potřeba příjmu proteinů, sice taky zpomalují trávení, ale zdaleka ne tolik jako tuky a lepší, než aby se tělo zásobovalo ze svaloviny, zvlášť když je začne po vyčerpání glykogenu obourávat přednostně.
Co se psů týče, tak to fakt netuším, ale zajímalo by mne to  :-[

Offline marian

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 111
  • Souhlasu: 21
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #20 kdy: Květen 04, 2011, 07:31:08 »
Aj mna, ale pochybujem ze boli uskutocneny nejaky kvalitny vyskum.
Osobne by som si tipol ze pre psa je na trek dobry protein (napr to spominane susene maso). Jeho metabolizmus je na to stavany (a nie na sacharidy v granuliach;) ).
Trochu suvisiace co som kdesi cital (zdroj si uz nepamatam, ani jeho doveryhodnost) - rozdiel v spracovani sacharidov a proteinov u psa vraj je ze prebytocne sacharidy sa ukladaju na tuky (=> tucne psy na granuliach) kym prebytocne proteiny pes vyluci (mensie riziko tucneho psa pri barfe).

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #21 kdy: Květen 04, 2011, 07:38:04 »
Citace
(teda veterinar mi tvrdil, ze je to hrozna zatez)
Tak veterináře vyveď z omylu...právě "končí" první generace dogtrekových psů (10 let dogtreku) a staří páprdové jsou v sakra dobrým stavu i v úctyhodným věku.

Offline Laďa+Esi

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 108
  • Souhlasu: 9
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #22 kdy: Květen 04, 2011, 09:14:10 »
dost informací se dá najít na stránkách http://www.dominiquegrandjean.com/pages/Sled_Dogs-365211.html
Názor, jaká je zátěž pro zdravého psa v přiměřené kondici dogtrek, si každý musí udělat sám. Podle mě je pes
více nevyspaný než unavený :-)
Laďa+Esi

Offline duli

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Souhlasu: 1
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #23 kdy: Květen 04, 2011, 09:35:50 »
vycetla jsem tu, ze hodne davate za chuze psovi spek a tvrdy syr. Nevim jak spek (nejim ho) ale v syru je pomerne dost soli. Neni to pak kontraproduktivni v tom, ze ma pes vetsi zizen????

Šárka Mik

  • Host
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #24 kdy: Květen 04, 2011, 10:11:50 »
Tak o špeku nevím nic. Zalezi na tom, z jakeho pohledu se na trek divas. Z pozice toho, kdo jezdi se spřeženim longove zavody, kdy psi za den ubehnou cca 60 km pri rychlosti 8 km v hod a více, pri tahu sani s povinnou zatezi je dogtrekking ( pokud nejsou tropicka vedra) tak je pesi chuze vlastne relaxaci. Jen jak uz tu bylo psano, bude  spis nevyspaly.

Mozna se to nekomu nebude libit, ale ja jsem zjistila, že okolo piti na treku a vody pro psy dela zbytecne velky humbuk. Na prvni trek jsem vyrazela asi s 4 litry vody ( na 6 psu a 1 clovek) zjistila jsem že je to zbytecny. Takze treba ted Krusky jsem mela rano sebou 0.5 l vody pro me a pro psy jsem nesla prazdnou 1.5 l petku. Psi dostali rano napajeci piti a pak pili když jsme nejakou vodu potkali. Nejdele bez napiti byli psi asi 2 hodiny. Coz si myslim že zdravy pes, nauceny na to, že je-li voda, piju v pohode prezije.

Pak když se ale prijde k vode, tak nesmi byt clovek liny sebehnout par metru mimo cestu k ní, nechat psy dostatecne dlouho pit, nechat ho aby si ve vode chvili postal, či lehnul, kouknul se do mapy, zdali nas neceka dlouha cesta bez vody. Nebo jsem si o vodu pro psy rekla ve vesnicich, treba na Kruskach jich bylo vic nez dost.


Offline Jana & smečka

  • SPD
  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 482
  • Souhlasu: 33
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #25 kdy: Květen 04, 2011, 11:00:46 »
Šárko - ono to hodně záleží, kde se trekk jde... Letos je v některých propozicích podmínka 1l vody na psa - asi jí na trati moc nebude... Možná se kolem toho dělá humbuk, ale jsou lidi, kteří jdou třeba poprvé. Já se třeba na prvním treku vůbec neodvážila podívat do mapy :D Ale vždy bude lepší mít u sebe nějaký litr vody navíc, než psa potom - i když nechtěně - někde uvařit.

Šárka Mik

  • Host
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #26 kdy: Květen 04, 2011, 11:22:03 »
Jo, treba na minulou Stezku vlka jsem tahla v baglu prazdy 6 litrovy barel. Nevyuzila jsem ho.

mmch v tech propozicich se pise nikoli 1 litr vody na psa, ale nadobu s obsahem.. Ale je pravda že prave kvuli ev. horku na trati a uvareni psa pujdu ted Jednookyho a pak az Otu.

Ted se sel tady u nas v okoli maly trek po Trebonsku. Kraj rybniku a potucku. Osobne znam. Chtela jsem jit s obema detma 12 km trasu. V propozich bylo že je povinna vybava  1 litr vody na psa. Predstava, jak misto veci pro deti maji psi v brasnach nesmyslnych 7 litru vody  me znechutila natolik, že jsme nakonec nesli.

V řádech psich spřeženi byval takovy pekny dovetek: Za všech okolností musí převažovat zdravý selský rozum a sportovní duch!!

Offline Jana & smečka

  • SPD
  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 482
  • Souhlasu: 33
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #27 kdy: Květen 04, 2011, 11:32:04 »
tak ono je to vždy o zdravém rozumu, co si budem povídat :) (i když - lze o dogtrekkingu mluvit se zdravým rozumem?? :D)

Erája*

  • Host
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #28 kdy: Květen 04, 2011, 15:04:24 »
No tak pokud se čerpá energie z bílkovin, tak je to docela propblém. Je to větší zátěž, než nedotovat energii (tukem) vůbec. Bílkoviny slouží "jen" jako stavební jednotky - v ideálním případě. Na energii je tu tuk, který se štěpí na VMK a glycerol a pak k okamžitému zdroji energie je tu ten cukr. Když už se musej štěpit bílkoviny tak, aby z nich byla energie, vznikají ketolátky, což je sajrarjt. A co se týče vody - podle příjmu tekutin poznám na psu, kdy už toho má dost: přestává pít a lézt do vody. A to je právě ten problém.

Sarka M

  • Host
Re: krmení na dogtreku
« Odpověď #29 kdy: Květen 04, 2011, 15:32:34 »
Tak to bys mi mohla odpovedet na toto, prosim-- Když jsem se pripravovala na Nonstop zavod, tak jsem premyslela o glukopuru pro psy. Nazory se lisily. Jeden řikal, že ano, ale po dojezdu na rychlou regeneraci. Jiny rikal že podat v okamziku, kdy je videt na psech unava, ale pak je treba tak do 30 minut dojet a mit odpocinek. Nonstop se nakonec nejel, nebyl snih, ale na predeslym rocniku se stala zajimava situace-- jedno sprezeni dostalo ke krmeni behem trasy skvarky. No a po te nechtelo skoro vubec jit. Doslo se k zaveru, že organismus tech psu spotreboval vsechnu energii na rozehrati a spotrebovani tech skvarku.

otazka zni 1) jak tedy nejlepe krmit psy ve vysoke zatezi , když tam chybi tech 10 hodin ( muj odhad) na traveni toho masa?

minuly rocnik jsem krmila detske piskoty, konzervy( kvuli tomu že psum chutnaj a teple jsou vslatne tekute) trochu masa po kazdem dojeti - vyjizdela jsem cca 4x az 3x za 24 hod na 4 hodiny. Vlastne jsem skoro nekrmila , jen jsem napajela ,,psi polivkou hustoty gulase,,

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: