Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak trénovat vytrvalostní běhání?

Autor Téma: Jak trénovat vytrvalostní běhání?  (Přečteno 14928 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Honza + Bajča

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 15
  • Souhlasu: 0
Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« kdy: Září 04, 2007, 10:44:43 »
Existuje někde podrobnější popis metodiky tréninku vytrvalostního běhání?
Když bych si chtěl zkusit odběhnout třeba MID, jak se na to cíleně připravit??? THX!  ;)
"Tak mně napadlo, že bych si šel zaběhat..... Když jsem doběhl na okraj obce, řekl jsem si, že bych mohl běžet na kraj města. Když jsem byl na kraji města, řekl jsem si, že bych mohl běžet na kraj kraje. Když jsem doběhl na kraj moře, otočil jsem se a běžel jsem dál..."
Forrest Gump

Offline Liana

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 49
  • Souhlasu: 0
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #1 kdy: Září 04, 2007, 12:56:46 »
Určite niekde popis tréningu existuje. Ale akože logicky - keď chcem ísť súťažne bahať 30-40 km, tak si to musím zrejme vyskúšať nesúťažne. A asi nepôjdem rovno 40 km, ale si postupne budem zvyšovať záťaž. To znamená že začnem so svojím psíkom na dajme tomu 10-15 km a postupne si budem pridávať podľa toho, ako to náš team zvláda. Ale pokiaľ by si chcel ÍSŤ dogtrek MID, (to znamená nie bežať), tak k tomu si myslím, že obyčajné dlhé prechádzky (+/- 10 km) so psom, k tomu raz za čas nejaká dlhšia túra (15-25km) sú dostatočnou prípravou. Vlastná skúsenosť :-)

Offline Honza + Bajča

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 15
  • Souhlasu: 0
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #2 kdy: Září 04, 2007, 14:26:04 »
Trénuju hodně nepravidelně... Kolo - běh cca 3x týdně... vždy něco kolem 3 - 5 km ale chtělo by to systém...
"Tak mně napadlo, že bych si šel zaběhat..... Když jsem doběhl na okraj obce, řekl jsem si, že bych mohl běžet na kraj města. Když jsem byl na kraji města, řekl jsem si, že bych mohl běžet na kraj kraje. Když jsem doběhl na kraj moře, otočil jsem se a běžel jsem dál..."
Forrest Gump

Offline Jana & smečka

  • SPD
  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 482
  • Souhlasu: 33
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #3 kdy: Září 04, 2007, 14:27:18 »
to by ti asi nejlíp odpověděl někdo z běžců, kteří zvládají takovou délku bez problémů. Určitě bych ale běhala nejřív kratší trasy a potom postupně prodlužovala. Dobré rady ohledně běhání najdeš na tomto fóru - http://www.specnaz.cz/forum/index.php popřípadně na nějakém webu, který se zabývá běháním, např. http://www.behej.com/.

Offline Honza + Bajča

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 15
  • Souhlasu: 0
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #4 kdy: Září 04, 2007, 14:30:10 »
Na vojně jsem sice byl ale rovnou SPECNAZ?  ;) Dík, mrknu na to...
"Tak mně napadlo, že bych si šel zaběhat..... Když jsem doběhl na okraj obce, řekl jsem si, že bych mohl běžet na kraj města. Když jsem byl na kraji města, řekl jsem si, že bych mohl běžet na kraj kraje. Když jsem doběhl na kraj moře, otočil jsem se a běžel jsem dál..."
Forrest Gump

Offline indian

  • dvojprsťák
  • **
  • Příspěvků: 76
  • Souhlasu: 0
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #5 kdy: Září 04, 2007, 14:48:34 »
Baja: předpokládám že se ptáš na sebe jak se připravit. (zdravý a temperamentní pes s takovým objemem nemá nejmenší problém)
        -info o běhání najdeš na stránkách - běhej.com -  poradnu tam má ultramaratonec M.Škorpil. někde jsem tam viděl klasický treninkový rozpis pro půl/ maraton na určitý cílový čas, ale to už budeš muset asi pohledat.
- moje malá rada:určitě to na začátku nepřeháněj jak s rychlostí tak s objemem, zvlášť jestli děláš ještě nějaký jiný náročný sport. záněty šlach,kolen,holenní se léčí dlouho  

Offline honza khp

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 263
  • Souhlasu: 47
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #6 kdy: Září 04, 2007, 15:07:57 »
Trochu bych rozlišoval mezi samotným běháním a běháním se psem a zátěží.
Běhání - abych si troufl MID z větší části běžet - měl bych se tréninkově dopracovat k tomu (během několika měsíců), že zvládnu jít 5x týdně běhat - a to 4x na 60-90 minut (10-18 km) a 1x na 120-150 minut (20-25km). Zkusit různé povrchy.
Zátěž - bacha na to, že už 5 kg při hodině běhání může působit problémy (např. s koleny).
Bafan - určitě zvykat, že bude stále připoutaný a dál podle plemene a individuálně - netroufám si radit. Při běhání se řídím na radu VETa psem a snažím se ho cestou máchat v každé vodě (pokud chce).

Offline Honza + Bajča

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 15
  • Souhlasu: 0
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #7 kdy: Září 04, 2007, 15:10:04 »
Dík! Psík je dobrman ve výborné kondici... Tam bych problém, neviděl :)
"Tak mně napadlo, že bych si šel zaběhat..... Když jsem doběhl na okraj obce, řekl jsem si, že bych mohl běžet na kraj města. Když jsem byl na kraji města, řekl jsem si, že bych mohl běžet na kraj kraje. Když jsem doběhl na kraj moře, otočil jsem se a běžel jsem dál..."
Forrest Gump

Offline Petr a Claissy

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 43
  • Souhlasu: 0
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #8 kdy: Září 05, 2007, 09:09:31 »
Sice nejsem z těch nejrychlejších běžců, ale část DT si popobíhám. Co se týká tréninku, nedělám vůbec nic, protože mi to jednou za měsíc docela stačí  :), a jen tak běhat mě moc nebaví. Důležitější než trénink běhu (to umí každý, po pár kilometrech si sladíš tempo s dechem a svaly) je natrénovat výdrž, tj. přimlouval bych se za delší pochody (50 km a víc) a pod zátěží, aby si zvykla kolena, občas popoběhnout. Já jsem měl zpočátku problémy s různými vazy (kolena, kyčle, nárt, kotník), ale je to jen o zvyku a po pěti DT se vše urovná. Nejdůležitější je ta výdrž (pozor, i psychická !!!) a dobré boty, běhání je už jen třešnička na dort ...

Offline Roman/ HOLKI

  • 1
  • zasloužilý psavec :-)
  • *
  • Příspěvků: 1198
  • Souhlasu: 1
  • Baláž EXTREME TEAM Ostrava Markíza Marika/HOLKI
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #9 kdy: Září 05, 2007, 23:03:18 »
Pokud by měl někdo zájem tak mohu poradit,ale připravuji treninkové plány pro některé mé běžce v okolí a jednalo by se o invidualní přesný plán pro určitou věc a v několika úrovních (myslím podle ambice na výsledek v dané disciplíně) a na základě přesné osobní konzultace možností a časů který chce kdo tomu věnovat.Celá příprava na Dogtrekking je o více záležitostech najednou a umění to vše zkloubit např. trénink,výživa,regenerace,volný čas atd.
Pokud to nejsou na začátek přehnané ambice tak dokážu každého dostat na tu úroveň kde chce na 100% pokud se tedy bude snažit a dodržovat plán.Funguje to úplně jednoduše jako stavba domů nebo stavění zdi z cihel a tedy co chci vybudovat každý den to prostě postavím a příští den stavím např. další stěnu.Především však rozhoduje sebevědomí jedince kam to chce až dostat a to se také dá trénovat a zvyšovat.A také tedy sebekázeň.
Česká asociace Horských běhů a Dogtrekkingů  ČAHBAD.Oficialní stránky-termínovka závodů: www.tourdebeskydy.estranky.cz .Diskuze-chat: http://www.tourdebeskydy.estranky.cz/stranka/diskuze

Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #10 kdy: Březen 06, 2008, 15:22:46 »
Ne že bych trénovala, ale i tak potřebuju radu - mám docela velké problémy s křečemi lýtek - nikoliv při fyzické aktivitě (to se mi povedlo jen na Šeráku 2006), ale v noci - obrátím se na druhý bok, protáhnu nohy a šílená křeč, po které lýtko ještě pár dní bolí. A když bolet přestane, přijde další křeč (dokud bolí, tak se neprotahuju, ale vždycky to pak nějak neuhlídám).
Zkoušela jsem hořčík - nefunguje, trojkombinace vápník-hořčík-zinek možná trochu pomohla, teď jsem nějakou dobu jen občas zobla samotný hořčík a je zle. Občas si dám něco komplexního (Centrum apod.). Zůstat u té trojkombinace a raději nezkoušet vynechávat? Nebo raději něco jiného?

Offline elina

  • SPD
  • píše i ušima...
  • *****
  • Příspěvků: 527
  • Souhlasu: 6
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #11 kdy: Březen 06, 2008, 15:55:34 »
Petro mě přesně na tohle zabralo magnesium (šumivé, rozpustné).

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #12 kdy: Březen 06, 2008, 16:01:49 »
Petro, některé hořčíkové preparáty mají strašně nízkou využitelnost (v tabletě je např. 1 gram a nevstřebáš do těla prakticky nic) Mě osobně nejvíc vyhovuje buď hořčík v rozpustné formě šumivé tablety nebo Magnosol (sáčky) a nebo potom hořčíkové tablety od "Natural Bounty" (nevím jestli jsem firmu napsala dobře, nemám tubu u sebe)
Co mi kdysi psala doktorka Mg laktát, tak jsem se cpala 3x2 tablety 500mg a problémy byly furt. Rozpustné nebo ty "Natural Bounty" mají jenom 250 mg a stačí mi občas zobnout jednu.
Vyzkoušej si to na sobě, "ochutnej" preparáty od různých firem a uvidíš...
Kdyby sis nechala dělat odběry krve, tak chtěj po doktorce aby na žádance zaškrtla nejenom "mg v séru" ale taky "mg v ery" (někteří obvoďáci jsou na tohle dost tupí). Můžeš mít Mg v séru i nadbytek a pak se ukáže že v erytrocytech (červených krvinkách) chybí...to právě dělají podle mě špatně vstřebatelné preparáty..."nelezou do buněk".
Jestli je zde člověk s medicínským vzděláním, tak ať mě nekamenuje, tohle je moje vlastní teorie, která funguje na mé osobě!!!!!
Heslo dne: Latentní tetanie nás nedostane! ;)

PS: Jestli máš problémy opravdu velké, tak jě možná lepší nechat si napíchat sérii 5-10 injekcí MgSO4 10% a pak to udržovat tabletkama...
« Poslední změna: Březen 06, 2008, 17:40:59 od LenkaB »

Offline Pavla & Jack

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 25
  • Souhlasu: 0
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #13 kdy: Březen 06, 2008, 16:06:03 »
Magnesium je po cesku horcik, takze asi bude problem nekde jinde.  ;D

Ja bych se taky chtela naucit behat, ale ja nejak nevydrzim s dechem, uz kdyz bezim treba 1km... Krokem ujdu vsechno, ale nevim jak spravne zacit behat, abych ten svuj dychaci handicap prekonala.

To Roman/Holki: da se udelat i nejaky plan pro totalniho zacatecnika? Diky


Offline Petrs01

  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1187
  • Souhlasu: 22
Re: Jak trénovat vytrvalostní běhání?
« Odpověď #14 kdy: Březen 06, 2008, 18:08:17 »
Lenko, když já ty doktory tak nesnáším... vím že by to chtělo ty odběry, ale brrrrrrr

Hořčík mám teď právě v šumivých a nezabral teda vůbec.. předtím v klasických (jenom hořčík) taky nee... budu chvíli brát tu kombinaci a když to nepomůže tak fakt nevím... doktory nééééééééééé

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: