Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Epilepsie

Autor Téma: Epilepsie  (Přečteno 5231 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Monika+bágl

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 196
  • Souhlasu: 8
Epilepsie
« kdy: Leden 19, 2011, 22:49:34 »
Nemáte někdo zkušenosti s epilepsií u psa? Scháním info kde se dá, basset Filip měl první záchvat před rokem a půl v létě na chatě, vcelku velký (ale dle veta v Horoměřicích nejasného původu) Další záchvat měl letos 1.1. kolem poledne (možný spouštěč=silvestrovské petardy mu sice nejsou nijak příjemné, ale doma přehnaně nešílí zaleze si pod stůl a spí) a další měl 8.1. Oba záchvaty v letošním roce nebyly moc velké, dle veta čekáme na třetí a dle intenzity začne nebo nezačne léčba. Ach jo doufám, že to letos nebude tak jak na Nový rok, tak po celý rok :( Mám ho nějak pohybově šetřit?

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re: Epilepsie
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2011, 23:28:01 »
Ahoj, měla jsem epileptickýho malamuta a paradoxně když se nehejbal, záchvaty se zhoršovaly (pravidelně na jaře, když se přestalo zapřahat). Měl epilepsii z nějaké vrozené vady na mozku (komplet epileptický celý vrh 8 šťěňat). Bylo to vázaný i na hormonální hladinu, když háraly feny tak se záchvaty zhoršovaly. Jeho dva bráchy proto nechali kastrovat a cca 3 měsíce po kastraci oba katastrofa, záchvat za záchvatem, zřejmě se jim ty hormony rozhodily víc než tou háravicí.
Jinak záchvat byl, když ukradl něco slaného nebo kořeněného.
Musel bydlet sólo, ostatní smečka měla tendence ho při záchvatu napadat (měl klasický záchvaty typu grand mal cca 2-3x do roka) .
Ale jinak fungoval naprosto v pohodě (2x denně léky) jako normální pes.
Držím palec, ať to u vás není tak hrozný.
PS: Kolik má Filip let? U mamutů všichni začali kolem 2-3 roku.
« Poslední změna: Leden 19, 2011, 23:29:52 od ježura »

Erája1

  • Host
Re: Epilepsie
« Odpověď #2 kdy: Leden 20, 2011, 11:08:25 »
Sakra, je toho poslední dobou nějak moc. Obecně se první záchvat u psů objeví mezi 1.  - 2. rokem. Dřív nikdy (jsou teda případy, kdy se podařilo vyvolat záchvat v 6 - 7 měsících, ale oba rodiče měli záchvaty). Jinak není epilepsie jako epilepsie. Jsou různá onemocnení, která se takto projevují -  tzn že epileptické záchvaty nejsou příznaky jen pravé epiny. Můžou být vyvolaný například narkozou, úrazem hlavy (byť malým), infekcemi.... a pak je idiopatická epilepsie - ta "pravá". Tzn bez zjevné příčiny. Ta se dá udržet léky, ty ostatní ne. Zjištuje se vyloučením všech ostatních možností. Pokud si chceš nechat vyšetřit psa, jsou nejlepší na epinu (i nejdražší samozřejmě) v Brně na Jaggy. Jinak to, že se příznaky objeví v klidu, je u psů nejčastější. Po probuzení například. A pak když přijde páník z práce (kombinace pes se probudí a ještě je emocionálně mimo z návratu pána).

Offline Monika+bágl

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 196
  • Souhlasu: 8
Re: Epilepsie
« Odpověď #3 kdy: Leden 20, 2011, 17:10:47 »
První záchvat měl v 3.5letech a nyní mu je 5 let. No na Mida už ho radši nepotáhnu, ale běžné procházky a výlety cca 20-30km chodit bude. Ani vet není proti. Poslední dva záchvaty neměl silné, klepal se po celém těle, ocas měl zkroucený jak prasátko, slintal, ale mimo sebe nebyl. No tak snad další záchvat bude hodně zadlouho nebo nejlépe nikdy ;) Teď jsem si zpětně uvědomila, že na loni na Chřibech z Břestecké skalky pořadatelé odváželi pána se psem kolie, který byl taky po záchvatu (pes - ne pán). 

MacRe

  • Host
Re: Epilepsie
« Odpověď #4 kdy: Leden 21, 2011, 19:00:44 »
U haskounů se nám epilepsie projevila v 1roce u dvou sourozenců z 8smi štěňat. Bohužel u Attily byl záchvat tak silný že se z něj neprobral,kousal kolem sebe,nic nezabíralo a musel být uspán,Amont (druhý epileptik) měl první záchvat týden po Attilovi bere Phenamaleten již 13let-1tabletku denně,vodil spřežení  12let spolehlivě ,nyní je na odpočinku coby 14letý je stále aktivní ,chodí na procházky a v zápřahu již jen rekreačně .U ostatních sourozenců se epilepsie neprojevila (a doufám že se neprojeví).Je v kotci se svými bratry a mladým 3-letým psem a je vše v pohodě,nesmí být sám jinak začne být nervózní ,kňučí,běhá dokola v kotci,v přepravním boxu musí být s jiným psem .Při závodě,tréninku neměl záchvat.
Další setkání s epilepsií bylo u 13-leté feny SH Cilmy (vůdčí fena jiná linie jiný chovatel),při tréninku si o kus plechu skoro rozpárala břicho ,musela na operaci když se 25 stehů krásně odhojilo,srst už dorostla  cca 1měsíc po operaci měla první záchvat a to při radostném vítání sekla sebou a tříminutový záchvat ji docela vysílil,i přes léky se záchvaty opakovaly až se jednoho dne z něj nemohla dostat a vet ji přijel k nám domů uspat.Obrečeli jsme to všichni .Já jen doufám ,že s Amontem ještě pár km naběháme ...Držím palečky a tlapky .

Offline Monika+bágl

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 196
  • Souhlasu: 8
Re: Epilepsie
« Odpověď #5 kdy: Leden 21, 2011, 19:33:37 »
Díky všem za info a podporu. Snad bude líp..... ;)

Offline JoJo & Uzi & Chucky

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 119
  • Souhlasu: 4
Re: Epilepsie
« Odpověď #6 kdy: Leden 21, 2011, 20:21:27 »
Ahoj, v Praze můžu doporučit Dr. Velebného na AA-Vetu (Zahradní město). Jinak si nemyslím, že by sport s epileptikem byl problém :) Akorát se psiska na začátku léčby někdy motají, ale to jen než si zvyknou na léky . . . No a samozřejmě držím palce, ať jste v pohodě!
Krmivo pro psy a kočky
http:\\svetickasmecka.cz
Tara leden 2011 - 11. 4. 2015

Offline Monika+bágl

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 196
  • Souhlasu: 8
Re: Epilepsie
« Odpověď #7 kdy: Leden 21, 2011, 21:03:37 »
S nimi můj vet spolupracuje, jak jsem psala zatím jsme bez léků a zítra se chystáme na procházku trochu po "Stopách Logana". Ale jen cca 15km néééé kvůli psovi, ale kvůli drahé polovičce, která má v čoudu koleno a ještě nikdy ostuda nebyla na Malé a Velké Americe. ;D

Offline Jirka+koliák

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 9
  • Souhlasu: 0
Re: Epilepsie
« Odpověď #8 kdy: Leden 23, 2011, 15:10:16 »
Ahoj,
já jsem ten, co to loni "zabalil" na Chřibech s koliákem Danem. Spal, bafl na něho cizí pes a začal se třepat, pěnu u huby neměl. Jeli jsme na veterinu do Kroměříže, vzali mu krev. Hladina cukru byla v pořádku, měl nižší hladinu Ca. Po návratu domů jsem jel pro jistotu na Jaggy (MVDr. Hanzlíček), znovu odebrali krev, s tím, že pokud by se potvrdil nízký vápník, následovaly by testy na hormony příštitných tělísek. Vše bylo OK, bylo konstatováno, že to nemusela být vůbec epilepsie - kombinace únavy a úleku a že nemám zatím nic řešit.
Dan je zatím v pohodě (ťuk, ťuk, ťuk - abych to nezakřikl). Loňskou trekovou sezónu jsem vypustil, letos to zase zkusím, ale asi jen midy - já i Dan jsme už holt starší páni. Držím palce, ať vše dobře dopadne.
Jirka+koliák

Offline Hyena

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 461
  • Souhlasu: 4
Re: Epilepsie
« Odpověď #9 kdy: Leden 23, 2011, 16:35:52 »
Jirko, to je dobře, že Dan nemá potvrzenou epilepsii. Jsme na vás s Aničkou od Šery myslely.  Jinak je fakt, že teď je okolo mě EPi docela dost a bohužel i té potvrzené. Každopádně všem držím palečky, aby se podařilo psáky stabilizovat a mohli jste si s nima podnikat to, co vás baví.

Offline Šera

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 172
  • Souhlasu: 0
  • **Šera**
Re: Epilepsie
« Odpověď #10 kdy: Leden 26, 2011, 09:53:38 »
I já jsem měla podezření na epilepsii. Museli jsme jít na odběry krve, ale nepotvrdilo se nic, naštěstí. :) Šerinka prostě už pár let trpí někdy až panickým strachem, kdy nesmí být sama na dvorku a dobývá se zoufale domů. Je to horší a horší a začalo to jedním Silvestrem. Jednou jsme se vrátili domů, všude krev, dveře podrápané, na nich rozžvýkaný plech atd., drápky měla do krve sedřené, jak se zoufale snažila dostat domů. Několikrát se to opakovalo, tak jsme museli na veterinu, protože jsme nevěděli, co se s ní děje. Teď ji necháváme doma nebo zavřenou v kotci a všechno se vyřešilo.
Držím vám palce a přeju hodně štětí!!!

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: