Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /DISK2/WWW/tombru.com/www/forum/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3 Jak naučit psa tahat?

Autor Téma: Jak naučit psa tahat?  (Přečteno 90464 krát)

0 uživatelů a 5 Hostů prohlíží toto téma.

Offline TerCedrici

  • obourukáč
  • ****
  • Příspěvků: 472
  • Souhlasu: 21
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #75 kdy: Únor 24, 2013, 20:40:26 »
Přidej k tomu INGovou koncovku a máš to  ::)

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #76 kdy: Únor 24, 2013, 20:51:11 »
Pes pro kterého je největší odměnou radost ze cvičení, radost psovoda, ... na toho klikr nepotřebuješ, ten bude makat i když ho budeš mlátit a ještě u toho bude vrtět ocasem. Co pes který bude makat jen pokud zrovna bude mít chuť na pamlsek, ale nechytáš se u zvěře, u háravek,... a když něco nebude chtít udělat, prostě to neudělá? Nebo si naopak dělá co chce? Sama píšeš že ti "hlídá" tebe, stan, cokoliv... agrese na psy... Jak dlouho ho máš? Nebo to neřešíš?
Ale tady přece nejde o to na koho co potřebuješ :D Jistě spousta psů pracuje pro svého pána, protože jej miluje a nepotřebují ani žádnou odměnu, dělají to prostě z čisté lásky a potěšení z práce se člověkem a z jeho radosti. Pes který bude makat jen pokud zrovna bude mít chuť na pamlsek? tak to je nejspíš chyba v motivaci, né? Benjemín když vezmu do ruky clicker, tak skáče do vzduchu, štěká (hlasovými projevy dává najevo emoce), vrtí ocasem a je nadšený, že jdeme něco dělat. Stejně tak je nadšený když řeknu že "jdeme ven", tak jako většina psů :). Neřekla bych, že by klikr nějak demotivoval zvíře od práce. Nechytám se u zvěře? Já ti nevím, ale myslím že jsem svého psa docela úspěšně odnaučila utíkat za zvěří díky klikru. Netvrdím, že to nejde jinak a ani že mnou vytvořený způsob je ten nejlepší možný. Ale u Begina to funguje. Je možné, že jsem příliš "napojená" na svého psa a že to funguje, protože je to můj pes a protože ho znám. I přesto si nemyslím, že by to nefungovalo i u jiného psa, tedy u žádného jiného jsem to nezkoušela, někde jsem četla, že někdo odnaučoval psa utíkat na zvěří přes clicker, ale jakým způsobem nevím. Takže to nejspíš nebude jen můj výmysl ;). A když něco nebude chtít udělat, prostě to neudělá? To se ptáš na mého psa nebo obecně? Ještě se mi nestalo aby mi u klikru pes odmítl něco udělat. To spíš u klasických metod se často vzpouzel. Například aport jsem ho naučila právě díky klikru ačkoliv před tím, jsem se s ním zlobila snad půl roku a prostě tu dřevěnou čínku odmítal vzít do tlamy. Vlastně kvůli aportu jsme přešli na clicker training. A obecně jak už jsem psala by člověk měl být inteligentnější než zvíře a měl by uzpůsobit podmínky tak, aby si pes vybral právě tu možnost, kterou po něm člověk chce. A kdyby Benjín odmítl něco udělat a chtěl by odejít, tak bych nechala odejít, znamenalo by to, že jsem to nevymyslela tak aby ho to bavilo a aby to chtěl dělat, takže bych ho k tomu nenutila, bylo by to jeho rozhodnutí. Mým úkolem by bylo lekci ukončit a promyslet kde se stala a jak to udělat aby už k ní příště nedošlo, ale tohle se ještě nikdy nestalo a doufám že nikdy nestane :). Rozhodně si nemyslím, že si dělá co chce, já řídím výcvik, ale vtip je v tom, že on si myslí, že to řídí on ;) né to je samozřejmě nadsázka :D. Má možnost výběru, který je ale "řízený". Do ničeho ho nenutím, ale on pracuje tak já chci. V tom je ta pointa. To že je majetnický,to je no, proč to dělá nevím. Hlídá všechno, když někdo příjde na návštěvu, tak si pro jistotu jde sednout ke své prázdné misce. Zvláštní je, že kdyby v té misce něco bylo, tak nechá kohokoliv si její obsah vzít (teda lidi u psů nevím, nebo teda fenku nechá žrát z jeho misky úplně bez problému, ale s již výše zmiňovanou "krizovou skupinou" by asi měl problém)- není agresivní, ale prostě to hlídá, tedy jaké je to hlídání, když kohokoliv nechá hlídaný předmět odnést :D. A vzhledem k tomu že není agresivní, tak to příliš neřeším. Hlídaný objekt "chrání" před konkurencí, když se konkurence nepřiblíží, tak je v klidu a pouze u toho sedí a zahlíží. V momentě kdy by se konkurence přiblížila, tak nejspíš vyjede, ale jak říkám nijak významně mi to nevadí, protože pokud nikdo nepřekročí hranici jeho osobního prostoru (zhruba 2m od něj), tak je v klidu. Neříkám, že je to ideální ale až tak mi to nevadí :). Agrese na psy je právě v těchto příkladech a zatím jsem to významně nepotřebovala řešit, všude si psa hlídám, takže ke konfliktům nedochází a to ho beru často mezi psy. Je mu 7, agrese se objevila asi před třemi lety, měl mozkovou mrtvici a zanechalo to následky. A už je to o hodně lepší, vyjíždí spíš v závislosti na mě, když jsem podrážděná, tak je taky podrážděnější, ale nikdy neútočí bezdůvodně. A co se agrese týče, tak se dá řešit s klikrem i bez něj. :)

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #77 kdy: Únor 24, 2013, 21:02:49 »
A co přesně Vám vadí, nebo je proti srsti při klikání? Jak už jsem psala výše, znám spoustu lidí, kteří cvičí se zvířaty pozitivně a malou plastovou krabičku k tomu nepotřebují.
Samotný klikání mi nevadí, sama jsem klikr použila při upravování pozice Lehni. Mě vadí ten systém pozitivky, kdy většina tak cvičících jedinců (neberte to osobně, jen dost lidí v mým okolí to tak má) je tím úplně posedlá a jdou podle mě až do extrémů, aby se pes náááhodou neodměnil sám, ale měl páníčka místo boha a nic jiného ho nezajímalo :). Popravdě budu mnohem šťastnější, když můj pes vyběhne za srnou a já ho během pár metrů odvolám, než když bude slepě sledovat mě a veškeré okolní dění nezájem :)
Já bych byla spokojená, kdyby pes spokojeně šel vedle mě, jenže on když vidí srnu, tak je prostě v tranzu a přivolání ho nezajímá.... což mi klikr vyřešil :D a neřekla bych, že zacházím do extrémů (každý vnímá extrém jinak) neberu to osobně je to diskuse :)

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #78 kdy: Únor 24, 2013, 21:06:00 »
Dobře...v případě vodítko...jedu po hubě za objektem zájmu ;D
taky znám :D, tedy u jiného než mého psa :D

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #79 kdy: Únor 24, 2013, 21:09:01 »
ale co kdyby psa žádná odměna nezajímala? ... mimochodem v loveckém tranzu těžko pes registruje kliknutí, má vidinu jen toho zajíce? co potom? k čemu klikr?
No právě proto jsem ho to učila na kůži, z který tak v tranzu nebyl :D

Offline bonec

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 170
  • Souhlasu: 42
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #80 kdy: Únor 24, 2013, 21:34:44 »
ale co kdyby psa žádná odměna nezajímala? ... mimochodem v loveckém tranzu těžko pes registruje kliknutí, má vidinu jen toho zajíce? co potom? k čemu klikr?

ehm, pak nastupuje tzv. proces "vyhasínání", jdeš od předmětu zájmu/tranzu tak daleko, dokud je pes ještě schopný vnímat tebe, a postupně se pomaličku přibližuješ. Toliko teorie ;-)
když já tu stopu prostě nenajdu... jsem lempl, já vim, měla bych na sobě zamakat a naučit se ty stopy konečně nacházet, abych pak mohla snižovat/zvyšovat svojí a bíglí vzdálenost od nich :D

Myslim že komplexní problém dnešních psů je v tragickém nedostatku hliníku.. :D

Offline Gwen a Dinulka

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1655
  • Souhlasu: 123
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #81 kdy: Únor 24, 2013, 21:35:41 »
ale co kdyby psa žádná odměna nezajímala? ... mimochodem v loveckém tranzu těžko pes registruje kliknutí, má vidinu jen toho zajíce? co potom? k čemu klikr?

ehm, pak nastupuje tzv. proces "vyhasínání", jdeš od předmětu zájmu/tranzu tak daleko, dokud je pes ještě schopný vnímat tebe, a postupně se pomaličku přibližuješ. Toliko teorie ;-)
když já tu stopu prostě nenajdu... jsem lempl, já vim, měla bych na sobě zamakat a naučit se ty stopy konečně nacházet, abych pak mohla snižovat/zvyšovat svojí a bíglí vzdálenost od nich :D

Myslim že komplexní problém dnešních psů je v tragickém nedostatku hliníku.. :D

Hliník se odstěhoval do Humpolce   ;D

Hodný holky se dostanou do nebe, potvory se dostanou všude.
Dum Spiro, Spero
http://gwenfoto.blogspot.cz/

Offline bonec

  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 170
  • Souhlasu: 42
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #82 kdy: Únor 24, 2013, 21:44:55 »


ehm, pak nastupuje tzv. proces "vyhasínání", jdeš od předmětu zájmu/tranzu tak daleko, dokud je pes ještě schopný vnímat tebe, a postupně se pomaličku přibližuješ. Toliko teorie ;-)
když já tu stopu prostě nenajdu... jsem lempl, já vim, měla bych na sobě zamakat a naučit se ty stopy konečně nacházet, abych pak mohla snižovat/zvyšovat svojí a bíglí vzdálenost od nich :D

Myslim že komplexní problém dnešních psů je v tragickém nedostatku hliníku.. :D
[/quote]

Hliník se odstěhoval do Humpolce   ;D
[/quote]
no prááávě! A pak musej lidi šejpovat a lurovat a kempovat a buhví co ještě... přitom bejvaly časy kdy lopatu měl doma každej slušnej člověk.. :D

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #83 kdy: Únor 24, 2013, 21:47:18 »
s klikrem si pes uvědomuje celé svoje tělo (i pánevní končetiny), čehož slovní pochvalou nedocílíte.

Fakt jsem nečetla nic ze dvou stránek textu před tímto příspěvkem, ale toto je chyba.

Klikr je boom. Je to víceméně berličko pro neschopné (stejně jako u koní Pareli Natural Horsemanship, např.), ze které se udělala senzace a Homo bohemicus na tom jen a jen vydělává (a překrucuje, znehodnocuje, dělá to vyloženě škodlivým - stejně jak i u PNH). Navíc když se k tomu dá pár anglických výrazů ...

Klikr je jen a jen pomůcka. Asi jako míček. Zbytek je už jen a jen znalost fyziologie učení, načasování, emapatie, trpělivosti. Místo té věcičky v ruce jde použít slovo, úsměv, mrknutí ... cokoli. A pak už záleží na každém, zda použije tvarování, navádění atd. (shaping, luring atc.). To, že se klikr tak moc ujal je reklamou a tím, že spousta lidí není schopna ovládat své emoce, využívat intonaci, mimiku, neumí správě chválit ani trestat.

Navíc klikr byl původně vymyšlenej pro jiná zvířata, než je pes (například kytovce, ptáky apod, klasický případ).

Proti klikru (obecně i konkrétně) nemám nic, protože spoustě psům zlepšil život, stejně tak jejich lidem. Nesnáším jen tvrzení, že to nejde bez něj, protože ... Jde, je to jen o neschopnosti správně motivovat a odměňovat či trestat. Klikr není samospásný, není u něj vyloučej fyzický kontakt (u něčeho to ani nejde bez něj), není vyloučené trestání. Klik je jen a jen pomůcka, na což spousta lidí zapomíná.
A tohle všechno jsem už psala. Ano, jako kliknutí funguje i píšťalka, slovo, mrknutí , ale pořád zastávám názor, že slovní pochvala typu "supéééééér" "good girl" "šikovný", nebo kterákoliv jiná slovní pochvala tohoto typu, prostě psovi neřekne, že se vám líbí, že má pravou zadní nohu na podložce a ostatní na zemi, ale řekne mu to, že se vám líbí když stojí  před vámi, protože vůbec neví, že tu pravou zadní nohu má o centimetr výš než ty ostatní. Co je celý co jsem tím chěla říct :). Neřekla bych že je to o neschopnosti ovládat své emoce, když budu místo kliknutí používat nějaké slovo, tak ho ale nikdy neřeknu naprosto stejným způsobem - pokud je toho někdo schopen, tak to musí být robot :D kdežto klik je požát stejný. To že to původně bylo pro holuby a delfíny už jsem taky psala. To že to bez klikru nejde jsem taky popřela a to že je to jen pomůcka jsem taky psala, spíš jde o ten princip. Takže v zásadě souhlasím a nevím proč se mnou nesouhlasí tolik lidí  :D :D

Offline ježura

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 3634
  • Souhlasu: 140
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #84 kdy: Únor 24, 2013, 21:51:46 »
jj není nad to, vysvětlovat to polopatě ;D

Offline Gwen a Dinulka

  • SPD
  • zasloužilý psavec :-)
  • ******
  • Příspěvků: 1655
  • Souhlasu: 123
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #85 kdy: Únor 24, 2013, 22:01:41 »


ehm, pak nastupuje tzv. proces "vyhasínání", jdeš od předmětu zájmu/tranzu tak daleko, dokud je pes ještě schopný vnímat tebe, a postupně se pomaličku přibližuješ. Toliko teorie ;-)
když já tu stopu prostě nenajdu... jsem lempl, já vim, měla bych na sobě zamakat a naučit se ty stopy konečně nacházet, abych pak mohla snižovat/zvyšovat svojí a bíglí vzdálenost od nich :D

Myslim že komplexní problém dnešních psů je v tragickém nedostatku hliníku.. :D

Hliník se odstěhoval do Humpolce   ;D
[/quote]
no prááávě! A pak musej lidi šejpovat a lurovat a kempovat a buhví co ještě... přitom bejvaly časy kdy lopatu měl doma každej slušnej člověk.. :D
[/quote]

jj není nad to, vysvětlovat to polopatě ;D

Jestli vy to nezlehčujete.  :D A přitom je to taaaak vážná věc.  :-X
Hodný holky se dostanou do nebe, potvory se dostanou všude.
Dum Spiro, Spero
http://gwenfoto.blogspot.cz/

Offline Katkak

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 15
  • Souhlasu: 3
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #86 kdy: Únor 24, 2013, 22:02:33 »
Já bych byla spokojená, kdyby pes spokojeně šel vedle mě, jenže on když vidí srnu, tak je prostě v tranzu a přivolání ho nezajímá.... což mi klikr vyřešil :D a neřekla bych, že zacházím do extrémů (každý vnímá extrém jinak) neberu to osobně je to diskuse :)
to bych si ani netroufla napsat :), z diskuze se toho moc usoudit nedá. Ale takové ty věci jako že jediná zábava štěněte budu já a zbytek času bude v kleci aby se neodměnilo z okolí, to beru jako extrém :)

Offline MKokinová

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 37
  • Souhlasu: 1
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #87 kdy: Únor 24, 2013, 22:35:31 »
Já bych byla spokojená, kdyby pes spokojeně šel vedle mě, jenže on když vidí srnu, tak je prostě v tranzu a přivolání ho nezajímá.... což mi klikr vyřešil :D a neřekla bych, že zacházím do extrémů (každý vnímá extrém jinak) neberu to osobně je to diskuse :)
to bych si ani netroufla napsat :), z diskuze se toho moc usoudit nedá. Ale takové ty věci jako že jediná zábava štěněte budu já a zbytek času bude v kleci aby se neodměnilo z okolí, to beru jako extrém :)
tak takovým lidem by patřilo nafackovat :) a propo, co z mých příspěvků vnímáš jako extrém? Jen mě to zajímá, třeba se poučím :D

Offline Katkak

  • píše jako datel :-)
  • *
  • Příspěvků: 15
  • Souhlasu: 3
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #88 kdy: Únor 24, 2013, 22:55:06 »
tak takovým lidem by patřilo nafackovat :) a propo, co z mých příspěvků vnímáš jako extrém? Jen mě to zajímá, třeba se poučím :D
právě že nic, mluvila jsem obecně o pozitivce  :). Jinak co se týče toho fackování, tak to co jsem psala, právě dělaj i takový ty "guru" pozitivky, typu Garett apod. (Nebo něco, co se tomu blíží, já pozitivku moc nezkoumám  ;))

Offline Laďa+Esi

  • SPD
  • čtyřprsťák
  • ***
  • Příspěvků: 108
  • Souhlasu: 9
Re:Jak naučit psa tahat?
« Odpověď #89 kdy: Únor 24, 2013, 22:56:35 »
omlouvám se že vstupuju do debaty, ale prosím vás jak toho psa naučím tahat ?!!!!!!!!!!
A prosím česky, já su z Hané

Laďa+Esi

 

S rychlou odpovědí můžete používat BB kódy a emotikony jako v běžném okně pro odpověď, ale daleko rychleji.

Upozornění: do tohoto tématu bylo naposledy přispěno před 120 dny.
Zvažte prosím založení nového tématu.

Jméno: E-mail:
Ověření:
Zadejte znaky zobrazené na obrázku
Poslechnout obrázek / Požádat o jiný obrázek
Zadejte znaky zobrazené na obrázku:
Napiš jedním slovem výsledek čtyři krát dvacet pět plus dvacet dva: